A Fehérvár otthon, a Szolnok idegenben nyert nagy csatában

2013.04.13. 19:55
A Kaposvár nyílt csatára késztette a Fehérvárt, de végül utóbbi jött ki győztesen a meccsből (Fotó: Tumbász Hédi)
Az élvonalbeli férfi kosárlabda-bajnokság középszakaszában, a felsőház 8. fordulójában a Fehérvár otthon, a Szolnok idegenben nyert szűken, nagy csatában a Kaposvár, valamint a Körmend ellen.

Fehérvár–Kaposvár

A kezdés a Kaposváré volt, de a Fehérvár gyorsan átvette a kezdeményezést, így lett 3–5-ből három perc alatt 12–5. A negyed hajrájára ugyan ott lihegett ellenfele nyakában a vendégcsapat, a házigazda mégis négypontos előnnyel zárta az első tíz percet. Jarrod Jones mezőnykosaraival lépett meg ismét a házigazda a második felvonás elején, de a szívós Kaposvár nem hagyta magát lerázni. A felvonás középső szakaszát a hibák, a rontott dobások jellemezték, nem is született pont majd' két percig. A holtpontról a Christopher Dunn vezérelte a Kaposvár lépett el, amely a 19. percben átvette a vezetést, ám a záró perc ismét a Fehérváré volt: Damian duplát és zárásként triplát szórt, a kettő között pedig Jones is eredményes volt, így nemcsak visszavette a vezetést a házigazda, hanem hatra növelte előnyét az első negyed négy pontjával szemben (48–42).

A Fehérvár nem akart izgalmas hajrát, ezért előrántott egy 8–0-s etapot mindjárt a harmadik negyed elején, a különbség így tíz pont körülire nőtt, és állandósult is. Sőt, a harmadik játékrész második felében eldőlni is látszott a találkozó (67–50). A Kaposvár azonban összekapta magát, nem hagyta annyiban a dolgot, és 12–1-re (!) hozta a játékrész hajráját. Vérszemet kapott a vendégcsapat, hat perccel a vége előtt közte kettő volt a különbség (75–73), de még a fehérváriak vezettek. Kritikus időszakhoz érkezett a meccs, és erre a házigazdák reagáltak jobban, akik végül 89–85-re megnyerték a találkozót.

Körmend–Szolnok

Ferencz Csaba triplájával indult a találkozó, a kevés pontot hozó rajt után a Körmend előnye a hetedik perc közepéig kitartott, akkor Fodor Márton kosarával egyenlített a Szolnok. Kisvártatva Báder Márton először juttatta vezetéshez a bajnokcsapatot, ám a házigazdák ikszre mentették az első felvonást. Három és fél perces szolnoki gólcsenddel indult a második etap, eközben a Körmend 6–0-val meglépett. Az Olaj ismét csak kapaszkodhatott, és a 19. perc végén sikerült utolérnie az ellent, bár a végjáték itt is a Körmendé volt, amely így öt ponttal nyerte az első félidőt (42–37).

Előbb csak üldözte, aztán a 26. perc végére már utol is érte a Szolnok vendéglátóját. Ezt követően érvényesült a papírforma, de a házigazda nem adta olcsón a bőrét, kemény csatára késztette a címvédő szolnokiakat, akik csak a hajrában tudták biztossá tenni a győzelmüket.

Jászberény–Atomerőmű

A rajt a Jászberényé, a folytatás azonban az Atomerőműé volt, mivel az első negyedet a házigazda hat, a második felvonást a vendégcsapat nyolc ponttal nyerte meg, a nagyszünetben a paksiak vezettek kettővel egy kiegyenlített csatában (46–44).

A jászberényiek azonban újfent riválisuk fölé kerekedtek, és a záró felvonás előtt ismét náluk volt az előny, bár a három pont (67–64) nem volt meggyőző különbség. A negyedik negyed utolsó percét hatpontos hátrányban kezdte a Paks, azonban Vojvoda Dávid két sikeres büntetője után összehozott egy mezőnykosarat, majd utóbbiból Körtélyesi Gergely is bemutatott egyet, 84–84 után pedig jöhetett a túlóra.

A házigazdák hiába léptek meg, az utolsó perc itt is a vendégeké lett, akik 9–2-vel fordítottak, és nyertek. A döntő szót Vojvoda egy triplával mondta ki, amellyel lezárta a meccset, és mínusz egyből plusz kettőt varázsolt.

Zalaegerszeg–Szombathely

Zalaegerszegen fordulatos mérkőzésen 68–68-ra végeztek a felek négy negyedet követően, így jöhetett a ráadás, amelyben a vendég Szombathely bizonyult jobbnak, három ponttal. A mérkőzést a 14 pontig jutó rutinos szombathelyi irányító, Kálmán László két sikeres büntetője zárta le. A mérkőzés legeredményesebbje a vesztes oldalon szorgoskodott: Puszta Dávid 22 pontot dobott.

Debrecen–Nyíregyháza

A Debrecen az első negyedben tudott lépést tartani a Nyíregyházával, amely úgy is 17 pontos, magabiztos győzelmet aratott, hogy 62 pontig jutott.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I, KÖZÉPSZAKASZ

FELSŐHÁZ, 8. FORDULÓ

ALBA FEHÉRVÁR–KAPOSVÁRI KK 89–85 (24–20, 24–22, 20–20, 21–23)
Székesfehérvár, 2000
néző. Vezette: Vígh, Földházi, Török
FEHÉRVÁR: Moore 6/6, WOOD 19/3, HOLLIS 16/3, Szabó Zs. 9/3, Keller Á. 4. Csere: JONES 20, Juhos, Supola 7/3, Bódi 6/6, Lekli 2. Edző: Dzunics Braniszlav
KAPOSVÁR: DUNN 20/3, Drahos, SWANSTON 20/3, Hendlein 9/3, Spica 17. Csere: Kiss K. 7/3, Dávid G. 10, Szőke B. 2, Fekete N. Edző: Fekete Ádám
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–5. 7. p.: 19–11. 9. p.: 22–20. 13. p.: 28–20. 17. p.: 37–33. 19. p.: 39–40. 23. p.: 54–44. 27. p.: 66–50. 29. p.: 68–62. 33. p.: 71–69. 38. p.: 85–77. 39. p.: 86–81
Kipontozódott: Swanston (38. p.)
Dzunics Braniszlav:
– Úgy alakult a mérkőzés, ahogy vártam: kiélezett, szoros csatára kényszerített bennünket a Kaposvár, de úgy érzem, az egész találkozón mi kezdeményeztünk, s megérdemeltük a győzelmet. A végjáték lehetett volna simább is.
Fekete Ádám: – Azért jöttünk, hogy szoros meccset játsszunk, és esélyt teremtsünk magunknak a győzelemre. Ez sikerült, mégis apróságok döntöttek az ellenfél javára. Például a félidő végén, a lefújás pillanatában Hollis Damian félpályáról elengedett triplája, vagy a végjátékban kimaradt tiszta dobóhelyzeteink. A döntő szituációkban nem szabad ekkorákat hibázni.

LAMI-VÉD KÖRMEND–SZOLNOKI OLAJ KK 75–87 (18–18, 24–19, 17–27, 16–23)
Körmend, 1300
néző Vezette: Cziffra, Papp, Király
KÖRMEND: RUJÁK 10, Fodor G. 6/3, FERENCZ 16/9, AUSTIN 18/9, FARKAS A. 9. Csere: Grebenár 10, Kocsis, Kutasi 2, Golomán 2, Sonyák 2. Edző: Hencsey Tamás
SZOLNOK: Simon B. 5/3, Horváth 7/3, KALVE 14/3, BELL 24/3, Trepák. Csere: FLORENCE 17/6, Báder 8, Fodor M. 4, Gay 8/6, Németh I., Markovics. Edző: Nedeljko Asceric
Az eredmény alakulása. 6. perc: 12–8. 8. p.: 14–16. 12. p.: 24–18. 17. p.: 33–28. 25. p.: 53–47. 28. p.: 55–61. 34. p.: 61–74.
Kipontozódott: Gay (32. p.), Ferencz (32. p.), Kutasi (36. p.), Fodor G. (38. p.)
Hencsey Tamás:
– Elsőként a győztesnek gratulálok, de elégedett vagyok saját csapatom küzdőszellemével és mai játékával. Már Kaposváron is látszott, hogy kijövünk a korábbi gödörből, és ez most maximálisan sikerült. Tizenöt támadólepattanója volt a Szolnoknak, amelyekből könnyű kosarakat dobhatott, és el is fáradtunk a második félidőre.
Nedeljko Asceric: – A Körmend nagyon felszívta magát ellenünk, mint minden csapat a hazai bajnokságban. Sok sérülés hátráltatott bennünket, de végül sikerült győzni, ez a legfontosabb.

TOP COP SECURITY JÁSZBERÉNY–ATOMERŐMŰ SE 93–95 (24–18, 20–28, 23–18, 17–20, 9–11) – hosszabbítás után
Jászberény, 800
néző. Vezette: Kapitány, Benczur, Fodor A.
JÁSZBERÉNY: RAKICS 22/12, M. Markovics 7, Soós G. 10/3, DRAMICSANIN 24/12, DJIKANOVICS 14. Csere: Horti 10, Török R. 4, Mladenovics 2, Szabó P. Edző: Földi Sándor
PAKS: L. WILLIAMS 17/9, Levy 2, VOJVODA 33/6, Kámán 2, TÓTH Á. 15. Csere: Idlet 5, Körtélyesi 11/3, KOVÁCS Á. 10/3. Edző: Schmidt Béla
Az eredmény alakulása. 4. p.: 5–5. 8. p.: 14–10. 14. p.: 36–29. 18. p.: 41–38. 24. p.: 53–58. 28. p.: 61–58 . 34. p.: 72–70. 38. p.: 81–76. 43. p.: 90–86
Kipontozódott: Levy (39. p.), M. Markovics (45. p.)
Földi Sándor:
– Egy nagyon jó csapat ellen nyerési esélyünk volt, de nem éltünk vele.
Schmidt Béla: – Nagy meccs volt, de erre is számítottunk. A Jászberény is győzhetett volna, de a végén nekünk jött ki jobban a lépés.

ALSÓHÁZ, 6. FORDULÓ

FACTUM SPORT DEBRECEN–MARSO-NYÍREGYHÁZA KK 45–62 (15–14, 6–19, 14–13, 10–16)
Debrecen, 46
néző. Vezette: Hegedűs T., Rácz, Varga Z.
DEBRECEN: Helmeczi 9, MEDVE 12/6, Hajmássy 8/6, Kovács I. 10, Vas V 2. Csere: Benőcs 4, Bujdosó, Nagy S. Edző: Jason Okrzesik
NYÍREGYHÁZA: KALUHA 13/3, Polyák 11/3, Berkis 12, Mohácsi 10/9, MONDZINGER 8. Csere: Varga M. 3, Siska 5/3. Edző: Ferenczi Tamás
Az eredmény alakulása. 6. p.: 6–9. 13. p.: 18–17. 16. p.: 21–19. 21. p.: 21–35. 26. p.: 33–42. 34. p.: 35–53.
Jason Okrzesik:
– Nagyon nehéz szezonon vagyunk túl, a végére alig maradt játékosunk, így próbáltunk helytállni. Ennyire tellett.
Ferenczi Tamás: – Ezt a mérkőzést a védekezésünkkel nyertük meg, de gyengébb dobószázalékunk ellenére sem forgott veszélyben a győzelmünk.

ZALAKERÁMIA-ZTE KK–SZOVA-TREND OPTIKA KC 80–83 (14–16, 19–11, 15–26, 20–15, 12–15) – hosszabbítás után
Zalaegerszeg, 600
néző. Vezette: Győrffy, Szabó G., Jurák
ZALAEGERSZEG: VERTETICS 15/6 , KERTÉSZ 11, PUSZTA 22, Baki 12/6, KOMA 16. Csere: Borszéki 4, Kerkai, Gáll, Kis R. Edző: Völgyi Péter
SZOMBATHELY: Simon L., Váradi B. 12/9, WILL 14/9, IVOSEV 11/3, Zagorac 13. Csere: KÁLMÁN 14/3, Bognár 3/3, STAFFORD 16/6, Harazin. Edző: Bencze Tamás
Kipontozódott: Kertész (37. p.), Váradi B. (45. p.), Vertetics (45. p.), Kerkai (45. p.)
Völgyi Péter:
– Erőn felül teljesítettünk, próbáltuk a legagresszívabb védekezésünkkel ellensúlyozni a Szombathely fizikai fölényét. Mindkét csapat elégedetten távozhat, a Szombathely a győzelem miatt, mi pedig a mutatott játék miatt. Méltóképpen búcsúztunk a szezontól és közönségünktől.
Bencze Tamás: – Én szégyellem magam mai teljesítményünk miatt, sajnálom a szurkolókat, akik eljöttek. A mai este a Zalaegerszegé volt, megmutatták, hogyan lehet szívvel megszorítani egy erősebb kerettel rendelkező csapatot, de minden jó, ha a vége jó.