A britek csak ijesztgetni tudták a házigazda litvánokat

2011.08.31. 22:42
Kalnietis és társai nagyon megizzadtak (Fotó: FIBA Europe)
Igencsak meg kellett küzdenie a házigazda Litvániának a győzelemért a férfi kosárlabda Európa-bajnokság 1. fordulójában: a britek még az utolsó negyedben is vezettek, majd a végén látványosan összeomlottak. Kiszenvedte a sikert Franciaország és Spanyolország is, a németek viszont nagyon sima győzelmet arattak. Első napi összefoglaló.

Két negyed után a litvánok tíz ponttal vezettek (49–39), de teljes rövidzárlattal tudták le a harmadik negyedet. Ekkor a házigazdák mindössze öt (!) pontot dobtak, a Luol Deng vezette britek tizennyolcat, és a litvánok máris futhattak az eredmény után. Egypontos brit vezetésnél (60–61) Jasaitis a legjobbkor bedobott egy triplát, a litvánok következő akciójukat is kosárral zárták, a britek meg „elfogytak" és összeomlottak. Litvánia 26–12-es utolsó negyeddel száguldott a győzelemig.

KOSÁR-EB A KÉPERNYŐN

A SPORT TV az egyenes kieséses szakaszból minden összecsapást képernyőre tűz, de a csoportküzdelmek legjobb mérkőzéseit is közvetíti.

A litván csapat legjobb dobója Rimantas Kaukenas volt (16 pont), a másik oldalon Deng 25 ponttal és 10 lepattanóval zárt, de hiába volt parádés teljesítménye. Érdekesség, hogy a briteknél a Deng-Freeland-Reinking-Clark négyes 67 pontot dobott, rajtuk kívül Sullivannek volt egy kosara, hét játékos „nullázott".

Izrael 25–23-ig tudta tartani a lépést Németországgal, a németek aztán egy 15–3-as szériával robbantottak és el is rendezték a mérkőzést. Dirk Nowitzki 25 ponttal bizonyult a mezőny legeredményesebbjének, a másik oldalon Guy Pnini volt a legjobb (20 pont).

A pótselejtezőből a kontinenstornára jutott finnek nagyon megizzasztották a horvátokat. Megnyerték az első két negyedet, a harmadikban viszont a Bojan Bogdanovic húzta délszlávok átvették az irányítást és a vezetést. A mérkőzés végig szoros maradt, végül Bogdanovic remek játéka (27 pont) és a horvátok jobb dobószázaléka, valamint lepattanózása döntőnek bizonyult.

Klaipedában Oroszország és Ukrajna „esett egymásnak", az oroszok legnagyobb klasszisuk, Andrej Kirilenko 20 pontjára és 11 lepattanójára építve nyertek kilenc ponttal, no meg egy jó utolsó negyeddel.

Franciaországnak igencsak meg kellett küzdeni Lettország ellen: a balti kosarasok félelmetesen dobták a hárompontosokat – a szünetben 9/13 volt a mutatójuk (vezettek is), végül 11 hármas landolt a francia gyűrűben.

A lettek legjobbja, Janis Blums 72–70-ra még visszahozta csapatát, de Nicolas Batum a sarokból betalált, majd Mickael Galabale 3:35-tel a vége előtt látótávolságon kívülre dobta a franciákat (78–70). Blums 32 ponttal zárt (6/9-es triplamutatóval), a franciák legjobb dobója a hét gólpasszt is kiosztó Tony Parker volt.

A pótselejtezőből kijutó portugáloknak nem volt esélye Törökország ellen: a törökök 16 perc alatt elhúztak 18 ponttal, és simán meg is tarzották előnyüket. Enes Kanter és Hedo Türkoglu is 14 ponttal zárt, a legjobb portugál dobónak a dupla-duplát elérő Elvis Evora (12 pont, 12 lepattanó) bizonyult.

Görögország elvesztette az első két negyedet Bosznia-Hercegovina ellen, de egy 24–15-ös harmadik harmaddal fordított, majd a negyedik negyedben tíz pont fölé hizlalta a különbséget. Kosztasz Kufosz 10 pontos és 10 lepattanós dupla-duplát tett a közösbe, Nikolaosz Ziszisz és Nick Calathesz 13 pontig jutott, a bosnyákoktól Elmedin Kikanovic (15 pont) volt a legjobb – Mirza Teletovic külső dobásai (0/9!) viszont nagyon hiányoztak az alulmaradt csapatnak.

Szlovénia a remeklő Erazem Lorbek (18 pont, 9 lepattanó) vezérletével győzte le Bulgáriát. A délszláv csapat a hajrában egy 11–0-s sorozattal „csendesítette el” az Earl Rowland (20 pont) húzta bolgárokat.

A címvédő Spanyolország nagy csatában legyűrte Lengyelországot, Szerbia álmos kezdés után nyolc triplát hintve múlta felül Olaszországot.

A nyitány egyik legkiélezettebb mérkőzésén a harmadik negyed elején a spanyolok 16 ponttal is vezettek már (50–34), de a lengyelek megtalálták a visszautat, és Lukasz Koszarek gyors egymásutánban következő triplája és duplája után az utolsó perc kezdetére felzárkóztak három pontra (77–74). A hosszúra nyúló véghajrá kölcsönös odaütögetései során a lengyelek még közelebb férkőztek (80–78), de Juan Navarro és Pau Gasol is bevert annyi büntetőt, hogy megmaradjon az előny. Pau Gasol 29, Navarro 23, Marc Gasol 16 pontot szerzett a spanyoloknál, a lengyeleknél Koszarek (19) és Thomas Kelati (18) szállította a legtöbb pontot.

A nap nosztalgia rangadóján a kiválóan kezdő olaszok 7–0-ra, 20–12-re is vezettek, de 25–25 után már végig a szerbeknél volt az előny. A harmadik negyed elején, Milos Teodoszics triplája után már tíz pont felett volt a különbség, és onnantól nem volt kérdés, melyik csapat nyeri meg a mérkőzést. Teodoszics és Milenko Tepics 15-15 pontot szerzett, Milan Macsvan 14-et, az olaszoknál Andrea Bargnani (22) volt a fő pontgyáros.

A grúzok Zsazsa Pacsulia (16 pont) és Viktor Szanikidze (13 pont, 11 lepattanó) vezérletével leiskolázták a belgákat, a hosszabbításba torkolló délszláv csatában nyolc-nyolc tripla talált célba – a három hárompontost célba juttató Vladimir Dasics (20) húzta Montenegró kis különbséggel legyűrte Macedóniát.

FÉRFI KOSÁRLABDA EB
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT, PANEVEZYS
Litvánia–Nagy–Britannia 80–69 (19–18, 30–21, 5–18, 26–12)
Törökország–Portugália 79–56 (15–9, 24–18, 25–11, 15–18)
Spanyolország–Lengyelország 83–78 (22–15, 22–16, 17–21, 22–26)
B-CSOPORT, SIAULIAI
Németország–Izrael 91–64 (15–14, 25–12, 25–17, 26–21)
Franciaország–Lettország 89–78 (18–25, 22–16, 23–18, 26–19)
Szerbia–Olaszország 80–68 (10–18, 25–11, 22–24, 23–15)
C-CSOPORT, ALYTUS
Horvátország–Finnország 84–79 (25–26, 16–17, 19–13, 24–23)
Görögország–Bosznia–Hercegovina 76–67 (15–17, 16–17, 24–15, 21–18)
Montenegró–Macedónia 70–65 (15–14, 10–16, 24–19, 12–12, 9–4) – hosszabbítás után