28 pontos Simon-parádé és újabb Albacomp-siker

2011.05.10. 18:57
Simon Balázs (jobbra) volt az Albacomp vezére (Fotó: Szabó Miklós)
A férfi kosárlabda NB I döntőjének második meccsét is az Albacomp nyerte meg a Szolnoki Olaj ellen, köszönhetően elsősorban a 28 pontig jutó Simon Balázs parádés játékának. A fehérváriak 88–67-re nyertek, ezzel 2–0-ra vezetnek az egyik csapat harmadik sikeréig tartó párharcban, és már csak egy győzelemre vannak a bajnoki címtől.

1. NEGYED

Az alapszakaszelső, Magyar Kupa-győztes Szolnok a döntő első meccsén elveszítette ugyan a pályaelőnyét az Albacomp ellen, de épp a női döntő lehet jó példa a szolnokiaknak arra, hogy ez még semmit sem jelent. A hölgyeknél a Sopron 0–2-ről tudta megnyerni az egyik csapat harmadik sikeréig tartó párharcot.

A feldobás után az Albacomp hozta el a labdát, de Obie Trotter gyorsan megszerezte, és ziccere után az Olaj jutott előnyhöz. Ezt követően mindkét oldalon több elrontott dobás következett, majd Keller Ákos büntetőivel egyenlítettek a hazaiak. Bódi Ferenc közeli dobása után pedig már a hazaiak vezettek. 4–2

Ezt követően az okozhatott némi riadalmat fehérvári oldalon, hogy Hanga Ádámnak letapadt a bokája egy ütközésnél, de nem kellett lecserélni a bedobót, s közben fokozatosan növelte előnyét az Albacomp. 10–5

A hazaiak elsősorban a gyors és pontos támadásbefejezéseiknek, indításaiknak köszönhették vezetésüket, míg a szolnokiak elsősorban a palánk alatti játékra, Báder Márton pontjaira támaszkodtak. Az első triplát ugyan a vendégek szerezték Trotter révén, de a fehérváriak Jonathan Jones és Hanga Ádám kosara után tovább növelték a különbséget. 16–9

Az Albacompnál nem először működött jól a Simon Balázs, Jones tengely – kettejük összjátékából az amerikai ismét pontokat szerzett, de a szolnokiak egyik amerikaija, Ivory Clark is elkapta a fonalat, gyors egymásutánban öt pontot szerzett (egy duplát és egy triplát). 20–16

A negyed hajrájára két pontra csökkent a különbség Trotter jó középtávolija után. A negyed két Simon-büntetővel és 24–20-as hazai győzelemmel fejeződött be.

2. NEGYED

A fehérvári szurkolók is kitettek magukért

Ez a játékrész is egy Trotter-akcióval indult, de nem tudta ponttal befejezni az amerikai. Az Olaj azonban visszaszerezte a labdát, a fájó vállal, fájdalomcsillapítókkal játszó Fodor Márton pedig bevágott egy triplát. A másik oldalon Keller Ákos zsákolt egyet, majd nem sokkal később a hazaiak egyik legjobbja, Simon értékesített három büntetőt. 29–23

A folytatásban Hanga Ádám már nem először került padlóra, miután Fodor Márton szabálytalankodott vele szemben, de Hanga Simonhoz hasonlóan pontokra váltotta a büntetőket. A hazaiak már nyolccal is vezettek 31–23-nál. Ekkor Fodor pontjaival próbált tapadni az Olaj, de jött a padról Damian Angelo Hollis, aki rövid idő alatt négy pontot is szerzett.

A negyed második felében ismét felzárkózott az Olaj, a hazaiak többet hibáztak, mint korábban, feszültté váltak, amit jelzett, hogy Jones összeszólalkozott edzőjével, Braniszlav Dzuniccsal, aki 35–31-nél időt kért.

A felzárkózás azonban tovább folytatódott Horváth Ákos jó tempója, majd Fodor kettő plusz egye után átvette a vezetést a Szolnok. 35–36

Kicsit letapadtak a csapatok, mindkét oldalon remek védekezést láthatott a rendkívül lelkes közönség: szolnoki oldalon Clark, a hazaiaknál Hendlein blokkolt látványosan. Az Olaj Horváth Ákos büntetőjével megtörte a „kosárcsendet”, a második kísérlet azonban kimaradt, leindítottak a hazaiak, Simon ziccerével (ő volt az első játékos, aki elérte a tízpontos határt) pedig egyenlített az Albacomp. 37–37

Horváth nem sokkal később lemásolta iménti produkcióját, kettőből ismét csak egy büntetőt dobott, be az ellentámadásból pedig Jones talált be, majd Hanga is hozzátett egy duplát, így már ismét a hazaiaknál volt az előny, amihez az is kellett, hogy Horváth a büntetők mellett egy triplakísérletet is elrontott. 41–38

A mezőny legjobbjai az első két játékrészben az irányítók voltak, a hazaiaknál Simon, a vendégeknél pedig a meccset egyébként a padon kezdő Fodor remekelt (mindketten 11 ponttal zárták a második negyedet) – egymás után szerzett négy pontjával ismét fordított az Olaj. 41–42

A hajrá ismét a hazaiaké volt, Jones büntetőből (kettőből egy ment be), Hanga pedig tempódobásból volt eredményes, így két játékrész után 44–42-re vezettek a fehérváriak.

3. NEGYED

Betörésekkel, gyors kosarakkal kezdődött a játékrész. Szolnoki oldalon Báder és Trotter, a hazaiaknál Simon volt eredményes. 46–46

Ezt követően ismét hazai pontok következtek: egy labdaszerzés után Hanga fejezett be jól egy ziccert, majd Simon láb alatti szenzációs átadása után Jones zsákolt. Az Albacomp négy eladott labdából összesen négy ziccert dobott be rövid idő alatt, aminek köszönhetően 10–0-s sorozatot produkált, így 56–46-ra megugrott.

A sérüléssel bajlódó Fodor ezt a félidőt is a padon kezdte, az első 20 percben remeklő irányító pontjai nagyon hiányoztak. Pór Péter, a vendégek mestere öt perc elteltével küldte őt pályára a harmadik negyedben. A szolnokiaknál az is problémát okozott, hogy a palánk alatti területekről kiszorították őket a hazaiak, távolról viszont nem mentek a dobások, Veljko Budimir, Horváth, és Fodor is hibázott.

Az Olaj szerencséje az volt, hogy ebben az időszakban az Albacomp is sokat hibázott. Hosszú szünet után Trotter volt eredményes, amire Simon középtávolival válaszolt. 58–48

Hendlein szándékosnak minősített (visszahúzta Trottert) hibája után Trotter négy pontot faragott a különbségből, majd a másik oldalon Hanga büntetőkből volt eredményes. 60–52

Hanga a büntetők után mezőnyből is betalált, Fodor pedig technikait kapott reklamálásért. Ezt nem tudta megfelelően kihasználni az Albacomp, Simon ugyanis csak egy büntetőt dobott be a háromból, ám a játékrész így is az ő újabb, betörés utáni duplájával és 65–52-es hazai vezetéssel zárult.

4. NEGYED

Az utolsó játékrész Madár András asszisztja után Keller kosarával kezdődött, majd Madár maga is betalált. A második félidőben a vendégektől csak Trotter tudta azt hozni, ami tőle elvárható. Három perc elteltével csak ő talált be (többször is) a vendégeknél, ám ő is kezdett fáradni, két büntetőt is elhibázott. 70–56

Hanga középtávolija után ismét nőtt a különbség, hét perccel a vége előtt eldőlni látszott a meccs. Ezután Horváth ugyan még visszahozhatta volna a hazai reményeket, mert dobott egy duplát, majd egymás után kétszer is tiszta helyzetből ráhajított a gyűrűre egy távolit, de egyik sem ment be. A kihagyott akciókra újabb parádés Simon-kosár volt a válasz. 74–58

Egy érdekes statisztika, ami magyarázza a nagy különbséget: a hazaiak 84, a vendégek 62 százalékban dobták a duplákat.

A játék minden elemében felülmúlta ellenfelét az Albacomp. Akkor csökkent egy kicsit a különbség, amikor Simon leült pihenni, és Horváth duplája, majd Clark labdaszerzés utáni zsákolásával 77–64-re módosult az eredmény.

A Szolnok védekezésben letámadásra váltott, amivel azonban csak nagyon rövid ideig tudták megzavarni a hazaikat. Kettő perc sem volt már hátra, amikor 81–66-nál már zúgott a lelátóról az „indul a busz”, illetve a „szép volt, fiúk” rigmus.

Simon Balázs 28 ponttal zárt, csapata 88–67-re győzött (szinte megismételte az első meccsen aratott 87–69-es diadalát), így már csak egy sikerre van a bajnoki címtől. A szolnokiak számára ezek után még inkább követendő példa lehet a meccs elején említett női döntő, a soproniak feltámadása...

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
ALBACOMP–SZOLNOKI OLAJ 88–67 (24–20, 20–22, 21–10, 23–15)
Székesfehérvár, 3000 néző. V: Hartyáni, Cziffra, Ádám
ALBACOMP: SIMON B. 28, HANGA 20, Bódi 2, KELLER Á. 8, JONES 15. Csere: HOLLIS 12, Hendlein, Madár 3/3, Antal
SZOLNOK: TROTTER 22, Horváth Á. 10, Budimir, Clark 8/3, Báder 9. Csere: Trepák, FODOR M. 18/6, Grebenár, Vesztergom
Az eredmény alakulása. 3. p.: 6–4. 5. p.: 10–5. 6. p.: 16–9. 9. p.: 20–16. 12. p.: 31–23. 17. p.: 35–36. 19. p.: 41–38. 23. perc: 50–46. 24. p.: 56–46. 29. p.: 58–52. 32. p.: 70–54. 35. p.: 75–58. 38. p.: 81–66
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0, az Albacomp javára
Dzunics Braniszlav (az Albacomp edzője): – A második félidei védekezésünkkel meg tudtuk törni az Olaj játékát. A srácok ismét rengeteg energiát mozgósítottak a győzelemért, de ilyen hangulatban ezen nem is lehet csodálkozni. Még mindig csak kettő nulla, nem dőlt el semmi.
Pór Péter (a Szolnok edzője): – Az első félidőben jól játszottunk, sikerült az előre eltervezett dolgokat megvalósítani. A második félidőben már hadilábon álltunk a fehérvári kontrák kivédésével. A harmadik negyedben gyermeteg hibákat követtünk el, az Albacomp kihasználta ezeket.