Egy félidőt bírt a Szeged - tízzel nyert a Veszprém

2013.05.18. 12:27
Jól játszott a Szeged az első játékrészben (Fotók: Szabó Miklós)
A férfi kézilabda NB I döntőjének első meccsén a Veszprém hazai pályán 33–23-ra győzött a Szeged ellen, ezzel 1–0-ra vezet az egyik csapat második sikeréig tartó párharcban. A vendégek a második félidő első percéig tartották magukat, 16–16 után azonban a házigazda állva hagyta a szegedieket.

A MÉRKŐZÉS

Az első percek kiegyenlített játékot hoztak. Mindkét oldalon jól működtek a támadások, a kapusok – Fazekas Nándor és Mikler Roland – ellenben nem nagyon találkoztak a labdával, csak akkor, amikor a hálóból szedték ki azt. Várható volt, hogy aki hamarabb rendbe rakja a védekezését, előnybe kerül.

A Veszprémnek sikerült először változtatnia a játékán, hátul már jobban zárt a hazai csapat: a 10. perc környékén Nagy László előbb egy remek bejátszással (Renato Sulic volt a gólszerző), majd egy kiváló betöréssel 6–4-re alakította az állást. A folytatásban pedig szép lassan fölénybe került az MKB.

Nagy amúgy az első magyar bajnoki címére készül, remekül is játszott az előnyét szép lassan növelő Veszprémben.

Fazekas teljesítménye is feljavult, alig lehetett gólt lőni a veszprémi kapusnak, míg a Szeged könnyű gólokat ajándékozott a címvédőnek. Ennek meg is lett az eredménye – a 21. percben először vezetett négy góllal (12–8) a találkozón az MKB.

A 15. percben időt is kért Skaliczki László, a Szeged vezetőedzője, aminek ugyan „csúsztatva”, de meglett a hatása. Bár Iman Dzsmali góljával 13–9-re ellépett az MKB, a Pick ekkor elkapta a fonalat. A vendégek érdekes módon rendre le tudtak fordulni ellenfelükről, s elsősorban az ebben az időszakban három gólt is szerző Marko Laszica vezetésével a 29. percben 14–14-re egyenlítettek.

Végül mégis a Veszprém mehetett egygólos vezetéssel a szünetre – Nagy László hatalmas góljának köszönhetően.

Bár a huszadik perc környékén úgy tűnt, hogy a Veszprém akár nagyon hamar elrendezheti ezt a mérkőzést, a Szeged mégis elérte a célját az első félidőben: nem került túl nagy hátrányba, így megmaradt a reménye a második félidőben egy esetleges bravúrgyőzelemre.

A második játékrészben szinte csak a Veszprém volt a pályán

2. FÉLIDŐ

Aztán a második játékrész elején mintha az öltözőben maradt volna a Szeged, a Veszprém pedig átszaladt a látogatókon. Egy szegedi emberelőnyt is kihasználva a 28. percben már ötgólos, 21–16-os előnyben volt a Veszprém. Skaliczki kapuscserével próbálta megállítani a lejtőn a csapatát: a 37. percben Mikler helyett Tatai Péter érkezett a pályára.

De ez a húzás sem jött be, a szegedi védelem egyszerűen nem tudta tartani a veszprémieket, akik ziccerből is többször betaláltak, míg az átlövéseknél is rendre blokk nélkül lőhettek távoli gólokat. Ráadásul Gulyás Péter sorozatban hármat is dobott, majd Ugalde találata után a 43. percben 26–19-nél gyakorlatilag vége volt a mérkőzésnek. Noha hét gól a kézilabdában ennyi idő alatt akár le is dolgozható, érezhető volt, hogy ez a csoda ezúttal elmarad majd.

Olyannyira, hogy szegedi szempontból a vége nagyon csúnyán alakult, a 47. percben Ugalde találatával már tíz gól volt a két fél között. A Veszprém pedig azt is megengedhette magának, hogy a fiatal Borbély Ádám érkezzen Fazekas helyére a háló elé az utolsó hat percre.

A Veszprém tehát magabiztosan hozta az első mérkőzést, folytatás kedden Szegeden.

FÉRFI KÉZILABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
MKB Veszprém KC–Pick Szeged 33–23 (16–15)
Veszprém,
4700 néző. V: Kékes Cs., Kékes P.
Veszprém: FAZEKAS – Gulyás P. 3, NAGY L. 5, Rodríguez, SULIC 5, TERZIC 5, Iváncsik G. 1. Csere: Borbély (kapus), Császár 3, Laluska 1, Iváncsik T. 1 (1), UGALDE 6, Dzsamali 3, Oneto, Pesic
Szeged: Mikler – Prodanovics, Ancsin G. 4, Blazevic, Czina, Zubai Sz. 1, Kekezovics 3. Csere: Tatai (kapus), Larholm 5 (1), Sulc 2, Buday, PRIBANIC 2, LASZICA 3, Balogh Zs. 3, Nagy N.
Az eredmény alakulása. 9. p.: 4–4. 15.p.: 8–5. 24.p.: 13–9. 29.p.: 14–14. 37.p.: 21–16. 41.p.: 23–19. 47.p.: 29–19. 56.p.: 33–21.
Kiállítások: 10, ill. 10 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 1/1
Az egyik csapat második győzelméig tartó párharc állása: 1–0

Véget ért a mérkőzés.
60.
Az utolsó másodpercekben Larholm ráadásul megint betalált, így végül tíz góllal diadalmaskodott a veszprémi csapat a döntő első felvonásán. 33–23
60. Larholm csak felavatta a fiatal hazai kapust, 9-ről a kapu jobb oldalába lőtt. 33–22
59. Ott a negyedik is!
58. Borbély a harmadik védését is bemutatta.
57. Újabb szegedi eladott labda, Iváncsik Tamás indult, kicsit messziről ugrott neki, és végül a kapu fölé lőtt.
56. Borbélynak megvolt az első védése, Zubait pedig kiállították a túloldalon.
56. Hazai labdaszerzés után a két Iváncsik játszott össze, és Tamás lőtt ziccerben a kapuba. 33–21
55. Császár talpról a jobb alsóba lőtt. 32–21
54. Fazekas, Fazekas és Fazekas. Le is cserélték gyorsan, helyére a fiatal Borbély Ádám érkezett a veszprémi kapuba.
53. A szegedi szépítés után Fazekas védése tartotta a közte tízet, majd Tatai védte Iváncsik Gergő ziccerét. 31–21
51. Balogh újabb lövését ezúttal védte a veszprémi kapus, Dzsamali pedig betörés után volt eredményes. 31–20
50. Laluska is pályára lépett, és egyből be is talált átlövésből. 30–20
49. Nagy Norbert ziccerét hárította bravúrral Fazekas.
48. Megtört a hosszú szegedi gólcsend, ismét Balogh volt eredményes. 29–20
47. Sulic osztott ki egy maflást, mehetett két percre szusszanni.
47. Fazekas védése után újra Ugalde talált be, közte tíz. 29–19
46. Ugalde most kínai végén volt eredményes, a bal felsőbe lőtt. 28–19
45. Előbb Császárt, majd az induló szegedit blokkolták, aztán Tatai védte Ugalde ziccerét.
45. Újabb játékmegszakítás.
44. Sulic blokkolt, Ugalde megindult, és a bal szélről bevette Tatai kapuját. 27–19
44. Na, nem sokáig volt előny, Schuch ismét mehetett pihenni.
43. Újabb veszprémi ellentámadás, Ugalde volt ezúttal eredményes, Larholmot pedig még ki is szórták. 26–19
42. Gulyás ismét eredményes volt, majd a labdaszerzés utáni gyors indulásból ismét ő talált be. 25–19
41. Gulyás kanyarodott középre és lőtt 9-ről a kapuba, de Balogh gyorsan felelt. 23–19
40. Sulc pedig egyből szépített is. 22–18
40. Schuch kiállítása után előnybe került a Szeged.
39. Balogh góljára Nagy László felelt. 22–17
38. Larholm nem talált kaput, Ugalde bal szélről leadott lövését viszont védte Tatai.
37. Larholm ziccerét Fazekas védte, míg a lefordulásból Sulic felavatta Tatait. 21–16
Egy kis pályakarbantartás. Közben pedig jött Tatai a vendégeknél.
36. Sulic beállóból kíméletlenül kihasználta a fórt. 20–16
36.Skaliczki ismét időt kért.
35. Ugalde is eredményes volt, ezzel ismét megnyugtató előnyre tett szert a Veszprém. 19–16
34. Jött is a hazai büntetés, ráadásul még egy két percet is kaptak a vendégek. 18–16
33.
Szegedi mellé, majd labdaszerzés, de Fazekas védte a ziccert.
32. Terzic nem engedte, hogy a vendégek átvegyék a vezetést. 17–16
31. Mikler védése révén és Ancsin újabb találatával ismét kiegyenlített a szegedi együttes. 16–16
31. Folytatódik a mérkőzés.
30. Véget ért az első félidő.
30. De volt még pár másodperc hátra, Nagy pedig átlövésből 16–15-re módosított.
30.Császár lövése után visszavette azért a vezetést a Veszprém, de Kekezovics egyből kiegyenlített. 15–15
29. És itt az egyenlítő gól! Laszica a jobb szélről volt ismét eredményes, 14–14
28. Dzsamalit blokkolták a szegediek, majd elvették a hazaiaktól a labdát.
27. Dzsmali labdaeladása után Laszica indult meg a jobb szélen, és nem is hibázott ziccerben. 14–13
26. Pribanic ziccerét is védte a veszprémi kapus, Larholm azonban a szaggatottról a bal felsőbe ágyúzott. 14–12
25. Fazekas könnyedén védte a középre tartó lövését, majd Iváncsik Gergő futott be a hatoson belülre.
24. Laszica leindulást követően kettőre lopta a szegedieket, de Dzsamali újabb bombájával 14–11.
23.Pribanic gyönyörűen fordult le az emberéről, és lőtt a bal alsó sarokba. 13–10
23. Dzsamali hátrányból is növelte a hazai előnyt, átlövésből volt eredményes. 13–9
22. És jött is a veszprémi időkérés egyből.
22. ... sőt, Császárt még ki is állították.
22. Larholmot Schuch blokkolta, de a kiegészülő Szeged Pribanic révén betalált... 12–9
21. Sulc átlövését is hárította Fazekas, majd Ugalde büntetett a bal szélről, a rövidbe húzta a labdát. 12–8
20. Iváncsik Tamás a kapu bal oldalába, félmagasan dobta a hetest. 11–8
20. Sulicról most kiszórták Czinát.
19. Larholm az erejét kihasználva betört, és a bal felsőbe lőtt. 10–8
19. Beállóból is élt a veszprémi csapat, Sulic ezúttal Mikler lába alatt pattintott a kapuba. Majd Fazekas védése után Császár helyzeténél védett Mikler. 10–7
18. Larholm ziccerét védte Fazekas, az eladott labda után Kekezovicsét már nem. 9–7
17. Zubai szépített beállóból, de Terzic az előző sikertelen kísérlet után megtalálta az utat a bal alsóba. 9–6
16. Fazekas két védése után Mikler is bemutatott egyet, éledeztek a kapusok.
15. Illetve jött egy szegedi időkérés is.
15. Ancsint most blokkolták, nincs újabb vendéggól, lett viszont hazai, Terzic újabb betörése után. 8–5
13. Terzic tört be erőszakosan, Mikler pedig tehetetlen volt az újabb ziccernél. 7–5
13. Sulic és Zubai rángatta egymást, mindketten mehettek pihenni két percet.
13. Ancsin is tartotta a lépést, óriási gólt ragasztott a jobb felsőbe. 6–5
12. Sulc lövését blokkolta a veszprémi fal, majd Nagy tört be és lőtt ziccerben Mikler lába alatt a kapuba. 6–4
10. Hazai labdaszerzés a bal szélen, Sulic indult ziccerben, de Mikler bravúrral hárított.
9. Kekezovics a bal szélről, majd Nagy bejátszása után Sulic ismét középről eredményes, 5–4.
8. Sulic fordult le Czináról beállóban, és a kapu jobb oldalába lőtt. 4–3
7. Császár megpattanó lövését ügyetlenkedte a gólvonal mögé Mikler, de Ancsin bombája után ismét iksz lett. 3–3
6. Sulc 9 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 2–2
5. Ancsin újabb átlövését Fazekas hárította, ám az indítás pontatlan volt, jöhetett ismét a vendégcsapat.
4. Nagy második próbálkozása is gólt eredményezett, Mikler támaszkodó lába mellé lőtt. Közben Chema szenvedett kisebb sérülést. 2–1
3. Passzív játék miatt elveszik a szegediektől a labdát, az első magyar bajnoki döntőjét játszó (csak 2006-ban rendezték az első finálét az NB I-ben) Nagy László pedig bődületes gólt szerzett 9 méterről, de egyből jött a válasz Ancsin révén. 1–1
1. A Veszprém kezdte el a mérkőzést. Terzic kapott óriásit, majd Mikler védett átlövést, mielőtt Sulcot rántotta le Sulic. Két sárgával indult a találkozó.

ELŐZMÉNYEK

A hússzoros (1985, 1986, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012) bajnok Veszprém ebben az idényben egyszer kapott ki, október 28-án éppen Szegeden, méghozzá rég látott különbséggel, 31–24-re.

A Pick ugyanakkor később Tatabányán pontot hagyott, majd február 27-én 30–22-re alulmaradt Veszprémben, ezért élvezheti most az MKB a hazai pálya előnyét.

„Az alapszakaszban nem nyertünk Szegeden. A döntőben illik aranyérmet szereznünk, különben akár be is fejezhetem az edzői pályámat. A várakozás óriási velünk szemben, és nem okozhatunk csalódást, pedig a Szeged nagyon erős, kitűnően felkészített gárda" – mondta Carlos Ortega, a Veszprém edzője.

„Sikerélménnyel, jó szájízzel, szurkolóinknak is örömet szerezve szeretnénk befejezni a bajnokságot. Ehhez az kell, hogy feledve a papírformát minden tudásunkat kiadjuk magunkból a – láttuk és tapasztaltuk – legyőzhető Veszprém ellen" – vélekedett Skaliczki László, a Szeged edzője.