Újabb sikerével Eb-résztvevő a magyar válogatott

2011.03.13. 16:41
Ilyés Ferenc helyenként remekül játszott, a csapat vezére volt (Fotó: Szabó Miklós)
A vb-7. magyar férfi kézilabda-válogatott Veszprémben a macedónok ellen kiharcolta a jövő évi Eb-részvételt. A csapat az első félidőben lassan pörgött fel, sokáig a vendégek vezettek, de a félidő hajrájában Tatai Péter pályára küldésével stabillá vált a védekezés, és még a szünet előtt fordított a válogatott. A második félidőben már csak az volt kérdés, mekkora lesz a különbség a két együttes között.

A csapatok bevonulásánál egyértelművé vált, hogy a veszprémi közönségen semmi sem fog múlni: óriási hangulatban kezdődött el a találkozó, amelyen a sárga mezes vendégek nem tudtak gólt szerezni első támadásukból, az ellentámadásból viszont Laluska Balázs megszerezte a magyaroknak a vezetést.

Vladimir Temelkov a középen Mikler Roland mellett a labdát a kapuba „gurítva" egyenlített, de gyors magyar válasz következett Lékai Máté részéről. 2–1

Vlatko Mitkov átlövésgólja után Császár Gábor ismét előnyhöz juttatta a magyarokat, akik Mikler védése és Iváncsik Tamás gyors indulása után a 6. percben először jutottak kétgólos előnyhöz. 4–2

Sztevcse Alusovszki bal szélről leadott lövése és két elpasszolt magyar labda után egyenlíthettek a macedónok, Alusovszki gyors indulása után ez sikerült is nekik. 4–4

Kicsit megzavarodott a magyar csapat, Filip Lazarov betörésből a vendégeknek szerzett vezetést. Lékai átlövésből a kapu fölé lőtt, Alusovszki a balé oldalról betörve a kapuba. 4–6

A magyarok pazar góllal szépítettek, Ilyés Ferenc a háta mögött passzolt a bal oldalról betörő Iváncsik Gergőnek, aki magabiztosan használta ki ziccerét. Mikler újabb védése után Császár a keresztlécet találta telibe, a 12. percben Mitkov pattintott lövése után ismét két góllal vezettek a macedónok. 5–7

Harsányi Gergely a meccs első hétmétereséből a labdát ugyanúgy a földre pattintva értékesítette, de a macedónok szívósan támadtak tovább, Mitkov és Aco Jonovszki találatával már hárommal vezettek. 6–9

Ilyés középről átlövésből szerezte meg első gólját, miközben hátul Tatai Péter váltotta Miklert a kapuban. A következő macedón támadást kivédekeztük, Laluska góljával pedig feljöttünk egyre. 8–9

Bár a mieink ígértek gálát, a macedónok is varázsoltak: Naumce Mojsovszki passzolt középre, a kínai figurát Filip Mirkulovszki fejezte be góllal. A 20. percben 8–10 volt az állás.

Zubai Szabolcsot durvaság miatt két percre kiállították, de a hátrányban az első macedón támadást Tatai védésének köszönhetően kivédekeztük, Császár góljával pedig feljöttünk egy gólra. 9–10

Sőt, egy újabb kivédekezett vendégtámadás után Ilyés góljával egyenlítettünk. Az emberhátrányos helyzet felpörgette a csapatot, de Tatai beállítása is zseniális döntésnek bizonyult. 10–10

Mitkovot két percre kiküldték, Harsányi belőtte második hétméteresét is, a 24. percben ismét vezetett Mocsai Lajos csapata. 11–10

Zvonko Sundovszki macedón szövetségi kapitány együttese ötperces góltalanságát átélve időt kért, az újrakezdés után Tatait szövegelés miatt két percre kiküldték. Itt is, ott is 5+1-ben Harsányi harmadik sikeres hétméteresével már 12–10-re vezetett a magyar válogatott.

Sztojance Sztojlov 8 perc után megtörte a macedón gólcsendet, de Ilyés gyorsan válaszolt, a kapuba visszaálló Tatai újabb védése után Ilyés bombájának köszönhetően már hárommal vezettünk. 14–11

A vendégek első büntetőjét Filip Lazarov értékesítette, de Ancsin Gábor gyorsan válaszolt. Beállt a 2-3 gólos különbség, egy gyors szabaddobás-kombinációt követően Mitkov is betalált. 15–13

Az utolsó magyar támadás előtt Mocsai Lajos időt kért, a játékrész hajrájában ellenállhatatlan Ilyének köszönhetően magyar góllal zárult az első félidő. 16–13

A szünetben köszöntötték az 1986-os világbajnoki ezüstérmes magyar válogatott tagjait, s Mocsai Lajos szövetségi kapitányt, aki akárcsak akkor, most is a nemzeti csapat élén áll.

2011. június 11. vagy 12.: Magyarország–Észtország

A második félidőt a mieink kezdték – sikertelenül. Az ellentámadás végén tatai folytatta remeklését (a 10. macedón lövésnél a hatodik védését mutatta be), majd Császár góljával növeltük előnyünket. 17–13

Filip Lazarov és Zubai Szabolcs gólváltása után sikerült labdát szerezni, de el is adta a csapat, és Mojsovszki találatát követően újra három gól volt a különbség. 18–15

Ancsin bombájára megint csak Mojsovszki válaszolt, de a Braniszlav Angelovszki kiállítása miatt emberelőnyben játszó magyar válogatott Törő Szabolcs első góljával visszaállította a négygólos fórt. 20–16

Egy elpasszolt macedón labda után a gyors ellentámadást ziccerig kidolgozta a magyar válogatott, de Schuch Timuzsin fölélőtt. A 39. percben Tatai újabb védése után a ziccerbe kerülő Zubait lerántották, jött Harsányi, és újabb sikeres büntetőjével a találkozó folyamán először öt gólra növelte a hazai előnyt. 21–16

Filip Lazarov büntetőjét követően Császár talpról bombázott a vendégkapuba, de Mirkulovszki válaszolt, majd labdát is szereztek a macedónok. Gulyást ráadásul durvaságért kiküldték két percre, majd heteshez jutottak a látogatók: Filip Lazarov ötödik góljával feljöttek háromra. 22–19

A 45. percben Törő talált be, majd Vladimir Temelkov válaszolt a bal szélről betörve. A magyar ellentámadásnál a játékvezetőket elfogultsággal vádoló Sundovszki kapitány sárga lapot kapott, Ilyés négy gólra növelte az előnyt, Tatai pedig bravúrral hárította Mirkulovszki lövését. 24–20

Mojsovszki gólja után Aco Jonovszki megtépte Zubai mezét, mehetett két perc pihenőre, Harsányi pedig jöhetett büntetőt lőni: ötödször is sikerrel járt. 25–21

A kivédekezett ellentámadás után a macedónok kis szabálytalanságokkal akadályozták meg a magyar kapura lövéseket, s mivel szaladt az idő a kiállításból, Mocsai Lajos időt kért. Ekkor a kiállításból 18 másodperc, a meccsből 10 perc volt hátra. Az akciót nem sikerült góllal befejezni.

A 22. percben jött a magyar kínai figura: Gulyás passzolt, s Lékai lőtte a gólt. A következő támadásnál egy macedón passzba belenyúlva Nagy Kornél indulhatott meg, és hat volt a különbség. 27–21

Tatai a 21. macedón lövésből 10. védésével még hatástalanította a macedónok 54. percben vezetett támadását, ám Filip Lazarov büntetőjét nem védhette. 27–22

Nagy Kornél az 56. percben iszonyatos bombagóllal állította vissza a hatgólos különbséget, de Mirkulovszki duplájával kapaszkodtak a macedónok. Az idő azonban fogyott, Harsányi büntetője után 29–24 volt az állás és egy perc volt hátra.

Laluska Balázst a végén még kiállították, az utolsó támadást lefújták passzív játék miatt, de ez csak arra adott lehetőséget Tatainak, hogy két ziccert megfogjon. Igaz, a végén már ünneplő társai a második kipattanót is átengedték a macedónoknak, és az utolsó gól az övék volt.

A végén 29–26-ra nyert a továbbra is százszázalékos magyar válogatott, amely ezzel bebiztosította szereplését a jövő évi szerbiai Európa-bajnokságon.

A siker kulcsa Tatai Péter 42 százalékos védési hatékonysága volt, a túloldalon Borko Risztovszki 18 százalékban védte a magyar próbálkozásokat. A legeredményesebb mezőnyjátékos itt Ilyés Ferenc és Harsányi Gergely volt 6-6 góllal, míg a macedónoknál Filip Lazarov 7-tel.

A 4. forduló másik mérkőzésén Észtország 23–21-re legyőzte idegenben Bosznia-Hercegovinát, és feljött a második helyre.

FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
1. CSOPORT, 4. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–MACEDÓNIA 29–26 (16–13)
Veszprém, 4500 néző. V: Felisch, Rieber (németek)
MAGYARORSZÁG: Mikler – Iváncsik T 1, SCHUCH, LALUSKA 2, ILYÉS 6, Zubai Sz. 1, Iváncsik G. 1. Cs: TATAI (kapus), CSÁSZÁR 4, Lékai 2, HARSÁNYI 6 (6), ANCSIN 2, Gulyás, Törő 2, Nagy K. 2. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
MACEDÓNIA: Risztovszki – Temelkov 2, MITKOV 4, N. MOJSZOVSZKI 5, Sz. Sztojlov 1, F. LAZAROV 7 (5), ALUSOVSZKI 3. Cs: Angelov (kapus), M. Sztojlov, Mirkulovszki 3, Janovszki 1, Dimovszki, Kukovszki, Majnov. Szövetségi kapitány: Zvonko Sundovszki
Az eredmény alakulása. 5. p.: 4–2. 11. p.: 4–6. 15. p.: 6–9. 24. p.: 11–10. 41. p.: 21–16. 53. p.: 27–21
Kiállítások: 6/6, ill. 5/5
Hétméteresek: 8, ill. 6 perc
A másik mérkőzésen: Bosznia-Hercegovina–Észtország 21–23
Mocsai Lajos: – Már a csoportküzdelmek befejezése előtt kiharcoltuk az Európa-bajnoki részvételt, s ezért csak dicsérni tudom játékosaimat. A továbbjutás értékét növeli, hogy vasárnap a fegyelmezetten, nagy akarással küzdő Macedóniát vertük meg.
Zvonko Sundovszki: – Az első félidőben még tudtuk tartani a lépést a magyarokkal, azonban a folytatásban elfáradtunk, a szerencse is elpártolt tőlünk. Jobban játszottunk, mint szerdán Szkopjében, ahol nagy lehetőséget szalasztottunk el, főleg az első félidőben. Ez nem jött vissza Veszprémben, de a csoportban a második helyért még versenyben vagyunk.