Szerb bravúr: Sztanics megzabolázta a dán lövőket

2012.01.17. 22:52
Sztanics volt a szerbek nyerőembere a dánok ellen (fotó: Reuters)
Izgalmas mérkőzésekben nem szűkölködött a férfi kézilabda Európa-bajnokság harmadik játéknapja sem: a németek egy góllal gyűrték le a macedónokat, a szerbek kettővel a vb-ezüstérmes dánokat. Ám míg utóbbi már biztosan továbbjutott csoportjából, előbbinek még lesz egy nehéz csatája a svédekkel a záró körben.

A-CSOPORT

Fantasztikus mérkőzést és hangulatot hozott az esti szerb–dán összecsapás, amelyet az első félidőben kézben tartottak a világbajnoki ezüstérmes dánok, ám a folytatásban – elsősorban a bámulatosan védő Darko Sztanics kapusnak hála – a házigazda felülkerekedett.

Anders Eggert Jensen és Mikkel Hansen góljaival jobban kezdtek a skandinávok, sőt vezettek is két-három góllal, miután az első félidőben nagyszerűen vették ki a játékból Marko Vujint. A kapus Niklas Landin is sokat tett Ulrik Wilbek csapatának vezetéséért, sőt a hálóőr – remek helyzetfelismerés után – a 26. percben a saját hatosától az ellenfél kapuját is bevette, a dánok vezettek is szünetben 12–10-re.

Vujin csak a 37. percben szerezte első akciógólját – addig főleg Momir Ilics lövőerejében bízhattak a hazaiak –, ám az épp egyenlítést eredményezett, és a szerbek szépen, lassan magukhoz is ragadták a vezetést. Hans Lindberg gólja után az utolsó öt percre egyenlővel mentek bele a felek, amelyben a szerbeknek voltak pontosabbak és szerencsésebbek, így végül 24–22-re nyertek.

A lengyelek a vártnál talán könnyebben intézték el a szlovákokat, miután az első félidő közepétől folyamatosan húztak el a mind inkább elfáradó déli szomszéduktól. A hajrára már úgy mehettek bele a lengyelek, hogy a húszgólos győzelemre hajtották, ami végül nem jött össze, de a 41–24-es eredmény így is imponáló fölényt mutat.

A lengyeleknél Grzegorz Tkaczyk nyolc gólig jutott, de Bartosz Jurecki (6), Patrik Kuchczynksi és Michal Jurecki (5-5) is alaposan megszórta magát, a szlovákok legjobbja az öt gólt vállaló Peter Kukucka volt.

A csoportból Szerbia már biztosan továbbjutott (és négy pontot visz a középdöntőbe), míg Szlovákia kiesett. A dánok és a lengyelek az utolsó fordulóban a kvartett második helyéért és középdöntős pontokért küzdenek meg egymás ellen.

B-CSOPORT

A macedón–német mérkőzés hatalmas küzdelmet hozott, és bár a németek 3–0-val kezdtek, a folytatásban az egész mérkőzésen egyik csapat sem tudott két gólnál többel elhúzni. A második félidőben azonban sokáig úgy tűnt, a fanatikusok által biztatott sárgamezesek Kiril Lazarov vezetésével legyűrhetik a németeket. Végül ez az elhibázott utolsó támadások miatt nem történt meg: a németek 24–23-ra nyertek úgy, hogy a hétgólos Lazarov utolsó lövése a kapufán csattant.

A svédek elsősorban a remek napot kifogó Niclas Ekbergnek köszönhették a csehek elleni sikert, illetve annak, hogy a túloldalon Filip Jícha ezúttal viszonylag alacsony hatékonysággal vette célba a kaput. A csehek nehéztüzére 19 lövéssel próbálkozott az összecsapáson, ám csak hét találatot szerzett. A két svéd kapus, Johan Sjöstrand és Andreas Palicka is hozzátette a magáét a sikerhez, hiszen mindketten legalább 30 százalékkal védtek. A svédeknek az utolsó körben le kell győzni a csoportelsőséghez a németeket.

FÉRFI KÉZILABDA EB
A-CSOPORT

Szerbia–Dánia 24–22 (10–12)

G: Ilics 8, Vujin 5, Nikcsevics, Toskics, Csutura 3-3, Prodanovics, Vuckovics 1-1, ill. M. Hansen, Christiansen 4-4, Lindberg 3, Mogensen, Eggert Jensen, Sondergaard, R. Toft Hansen 2-2, Lauge, H. Toft Hansen, Landin 1-1

Szlovákia–Lengyelország 24–41 (13–17)
G: Kukucka 5, Rabek, Valo, Petro 3-3, Tarhai, Kopco, Duris, M. Stranovsky, Antl 2-2, ill. Tkaczyk 8, B. Jurecki 6, M. Jurecki, Kuchczynksi 5-5, Jurkiewicz 4, Bielecki, Kwiatkowski 3-3, Jaszka, Tluczynski 2-2, Wisniewski, Syprzak, Orzechowski 1-1
B-CSOPORT

Csehország–Svédország 29–33 (17–19)

G: Jícha 7, Filip 6, Nocar 5, Vrany, Sklenák 3-3, Horák, Juricek 2-2, Kubes 1, ill. Ekberg 10, Lundström 6, K. Andersson 5, Larholm 4, Ekdahl du Rietz 3, A. Nilsson, Doder 2-2, Steinbäcken 1

Macedónia–Németország 23–24 (12–12)
G: K. Lazarov 7, Sztoilov 6, Mojszovszki 4, Manaszkov, Angelovszki 2-2, Alusovszki, Mirkulovszki 1-1, ill. Kaufmann 6, Gensheimer, Theuerkauf 3-3, Pfahl, Wiencek, Glandorf, Christophersen, Sprenger 2-2, Groetzki, Haass 1-1