Svédországi sikerével középdöntős az FTC

2012.11.04. 14:53
Tomori (balra) a második félidőre talált magára (Fotó: blikk.hu)
Az FTC-Rail Cargo Hungaria kétgólos győzelmet aratott a svéd Sävehof vendégeként a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének negyedik fordulójában. Elek Gábor együttese így megőrizte hibátlan mérlegét, másrészt a hátralévő két forduló eredményétől függetlenül biztosította a helyét a középdöntőben, ahol ezt megelőzően 2004-ben járt. Legutóbb a 2003–2004-es szezonban volt két magyar csapat a legjobb nyolc között, akkor a Fradi mellett a Dunaferr volt tagja a mezőnynek.

ELŐZMÉNY

Az FTC az utóbbi két KEK-kiírást megnyerte, most pedig a BL-ben vitézkedik, három forduló után még százszázalékos. A svéd Sävehofnak a múlt héten, Dabason nem termett babér (31–28), és ha a magyar csapat most idegenben újból nyerne vagy pontot szerezne – köszönhetően a Larvik tegnapi, Volgográd elleni sikerének –, Elek Gábor vezetőedző együttese is a középdöntőbe kerülne. A zöld-fehérek legutóbb 2004-ben játszottak a legjobb nyolc között a legrangosabb európai kupasorozatban. A találkozón már nem szerepelhet Zácsik Szandra, aki vállműtét előtt áll.

A MÉRKŐZÉS

1–5. perc: A Fradi a Pastrovics – Kovacsicz, Pena, Szucsánszki, Szamoránsky, Tomori, Vérten felállásban kezdte a meccset, és rögtön góllal. Az első támadásban a befutó Kovacsicz szerzett vezetést a magyar csapatnak, majd beállóból Szamoránsky is be tudott találni, de a svédek balszélsője, Louise Sand rendre egalizálni tudott. Szucsánszki átlövésgóljára az első meccsen az FTC életét igencsak megkeserítő Jamina Roberts válaszolt. 3–3

610. perc: Pár kimaradt magyar támadás után a jobbszélső Hanna Fogelström is duplázott rövid időn belül, így átvette a vezetést a Sävehof. Pena ugyan meglepő lövésből volt eredményes, de a jó sorozatot produkáló hazaiak 7–4-re elhúztak, Elek Gábor pedig időt kért a 9. percben. Többször sem tudtunk visszazárni a svédekkel, akik ezeket rendre megbüntették. Két hetessel zárkózott fel az FTC 7–6-ra, közben Robertset kiállították.

1115. perc: Megvolt az esély az egyenlítésre, de Tomori emberelőnyben nem találta el a kaput, szerencsére a túloldalon meg kimaradt egy hetes. Egyenlő állás után két kiállítás révén négy percig játszhatott előnyben a Sävehof, ezt kihasználva 9–7-re újra elment.

1620. perc: Tomorinak nem jöttek be az átlövései, Pena betörésből, Szucsánszki pedig talpról tudott betalálni. A lelkesen játszó svédek újra elmentek hárommal, sőt Roberts labdaszerzésből indulhatott, de a kapufát lőtte telibe. Tomorit Dajka váltotta, de Pastrovics védései kellettek ahhoz, hogy ne szakadjon le az FTC. 12–9

2125. perc: Szucsánszki lőtt újabb gólt, de amikor esély nyílt a további felzárkózásra, ismét jöttek a bosszantó hibák támadásban, ráadásul kiszórták a visszafutás közben szabálytalankodó Penát. A svédek sem büszkélkedhettek a hatékonyságukkal, vagy megfordítva: Pastrovics elkapta a fonalat. 13–11

2630. perc: Szucsánszki hetesből talált be, majd újra volt labda az egyenlítéshez, de nem sikerült. Ráadásul ezután hátrányban kellett játszani, a svédek pedig jól lesték le a passzokat a kapujuk előtt. Szekerczés is pályára lépett a szünet előtt, Szucsánszki szerzett bravúrgólt. A svédek 15 másodperccel a vége előtt időt kértek, és a hátra levő időben végig tudták vinni az akciót, így 15–13 volt az állás a szünetben.

A Fradi sok hibával játszott támadásban, míg hátul Pastrovics védései kelletek ahhoz, hogy a Sävehof ne húzzon el túlságosan. Szucsánszki szinte egymaga tartotta meccsben a Fradit, amely sokat játszott emberhátrányban, így többnyire 2-3 gólról kellett zárkóznia.

A svédek most sem adták könnyen magukat

3135. perc: A folytatásra érkezett Abramovics a Fradi kapujába, a magyar csapat pedig próbálta határozottabbá tenni védekezését. Ennek meg is lett az eredménye, ugyanis fordított az FTC, de sokáig nem örülhetett a vezetésnek. A svédek egyből válaszoltak, majd újra magukhoz ragadták a kezdeményezést. Szucsánszki továbbra is hibátlanul lőtte a hetest. 17–17

3640. perc: Roberts elkezdte termelni a gólokat, a népligetieknél Tomori válaszolt a találataira, miközben a társai ziccerben rontottak. A svédek rendre megtalálták az utat a vendégek kapujába, így tartották a vezetésüket. 22–21

4145. perc: A 41. percben kért időt a Sävehof, Elek Gábor keményebb védekezést és több megelőző faultot kért a lányoktól. Egy labdaeladás gátolta meg az egyenlítést, Tomori azonban gyorsan válaszolt. Hátul sajnos ritkán tudott a Fradi kivédekezni svéd támadást, de így is 24–24-nél utolérte a hazaiakat. 25–25

4650. perc: Almmal meggyűlt az FTC baja, de miután rálökték Szamoránskyt a jobb lábára, le kellett támogatni. Elek időt kért, érezve, hogy kritikus időszak van, amikor talán meg lehet fordítani a meccset. Emberelőnyben visszajöttek mínusz kettőről Vértenék. Sorozatban két büntetést kaptak a hazaiak, amely természetesen nem tetszett a publikumnak. Tomori betörése után 28–27-re vezettek a vendégek.

5155. perc: Sőt, Cifra góljával először ment kettővel Elek Gábor csapata. Szucsánszki átlövése után kénytelen volt időt kérni a Sävehof. Elek kiemelte, most kell figyelni, mert még nincs megnyerve a meccs. Ezt bizonyítandó háromszor sem tudtak az FTC játékosai idejében kilépni, így egyenlített a Sävehof. Cifra gólja törte meg a lendületüket. 30–31

5660. perc: Vértent kissé szigorúan állították ki a román játékvezetők, így emberhátrányban kezdte a hajrát az FTC. Kétszer sem tudtak egyenlíteni a svédek, akik hátul kettős emberfogást alkalmaztak. Tomori szabaddobásból lőtt gólt, de Fogelström szélről válaszolt. Elek másfél perccel a vége előtt 31–32-nél kért időt. Pena csak a kapufát találta el, de a svédek magasan játszottak be. A ferencvárosiaknak a helyén volt a szívük, Szucsánszki révén kétszer is betaláltak az utolsó percben, így 34–32-vel meglett a meccs, és egyben a továbbjutás.

A meccs kísértetiesen hasonló forgatókönyv szerint zajlott, mint a dabasi, most is a hajrához érve vette át az irányítást az FTC, amely ezúttal sem engedte már ki azt a kezéből. Négy forduló után is hibátlan tehát a két magyar csapat, és a Fradinak is megvan az esélye a csoportelsőség megszerzésére, amelynek a középdöntő szempontjából van jelentősége.

NŐI KÉZILABDA BL
C-CSOPORT, 4. FORDULÓ
IK SÄVEHOF (SVÉD)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 32–34 (15–13)
Sävehof: Idehn – Fogelström 5, ODEN 7, ALM 6 (2), Tegstedt 1, Roberts 4, Sand 4. Csere: Bundsen (kapus), Karlsson 3, Dafe, Wikensten 1, Blohm 1, Adamsson
FTC: Pastrovics – Kovacsicz 1, Pena 3, SZUCSÁNSZKI 12 (5), SZAMORÁNSKY P. 5 TOMORI 8, Vérten 3. Csere: Abramovics (kapus), CIFRA 2, Such, Dajka, Szekerczés, Szarka A.
Az eredmény alakulása. 7. p.: 4–3. 9. p.: 7–4. 13. p.: 7–7. 18. p.: 10–9. 22. p.: 13–10. 33. p.: 15–16. 39. p.: 21–20. 45. p.: 24–24. 48. p.: 27–25. 51. p.: 27–30. 55. p.: 30–30. 58. p.: 30–32.
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 5/5