Norvégia vár a magyar válogatottra az elődöntőben

2012.12.13. 16:14
Katarina Bulatovics (a labdával) volt most is a montenegróiak legeredményesebbje (Fotó: Mirkó István)
A Szerbiában zajló női kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában a mieink csoportjában Montenegró a jó kezdés után ötgólos hátrányt szedett össze Spanyolországgal szemben, amely azonban a második játékrészben több mint kilenc percig nem tudott betalálni. Bulatovicsék ezt kihasználva fordítottak, és végül 27–23-ra nyertek, biztossá téve csoportelsőségüket. Mindez egyben azt jelenti, hogy Magyarország a második helyen megy tovább, az elődöntőben szombat 14.30-tól a címvédő Norvégiával találkozik. Utolsóként a franciák legyőzésével a szerbek jutottak be a négy közé, velük találkoznak Bulatovicsék.

Az már biztos volt, hogy a középdöntő II. csoportjából a magyar és a montenegrói csapat jut be a legjobb négy közé, és az is eldőlt, hogy Norvégia csoportelsőként várhatja az elődöntőt. Hogy az északiak mögött melyik válogatott jut tovább, az még kérdéses, ám az erőviszonyok alapján talán jobb lett volna elkerülni a norvégokat. Erre a montenegrói győzelem után nem maradt esélyünk.

1-5. perc: Katarina Bulatovics átlövésgóljával kezdődött a mérkőzés, amire a spanyolok még válaszoltak, a következő két gólt azonban Montenegró lőtte. 1–3

6-10. perc: A spanyolok legjobb esetben is csak az ötödik helyen fejezhetik be az Eb-t, ez meg is látszik a koncentrációjukon. Támadásban rengeteg hibát követtek el már az első tíz percben, így edzőjük 7–3-as montenegrói vezetésnél kikérte első idejét. 3–7

11-15. perc: Jovanka Radicsevics és Ana Djokics gólja után a mieink elleni meccsen ütésért kizárt Milena Knezsevics már harmadszor talált be, miután megpattanó lövése becsapta Silvia Navarrót. A spanyoloknál Beatriz Fernández az első duplázó, majd Elisabeth Pinedo is megszerzi második gólját, ezzel az ibériaiak mínusz ötről feljönnek 8–5-re. Sőt Alexandrina Barbosa és a fradista Nerea Pena gólja révén egyre olvad Montenegró előnye. 7–8

16-20. perc: A rutinos Marta Mangue talpról egyenlít, Dragan Adzsics időt kér (8–8). Jót tett csapatának a rövid szünet, a győri Radicsevics a jobb szélről berepülve megtöri a montenegrói gólcsendet, a válasz azonban rögtön érkezik Fernándeztől. Ilyen sem volt még ezen a meccsen: vezet Spanyolország, Mangue a jobbátlövő helyéről tört be. Pinedo ejtése is célt ér. 11–9

21-25. perc: Montenegró a remek kezdés után nagyon szétesett, ennek újabb jele egy kihagyott hetes, majd egy kiállítás. K. Bulatovics emberhátrányban is betalál, ráadásul Manguét is kiállítják. Pinedo előbb még azonos létszámnál, majd emberhátrányban talál be, a kettő között Radicsevics kezéből pattant ki a labda ziccerben. Djokics beállóból szépít. 13–11

26-30. perc: Szerencséje sincs Montenegrónak, Djokics lerohanás közben elcsúszik, elveszti a labdát, az elöl maradó Pinedo pedig ötödik lövésénél sem hibázik (14–11). Bulatovics hetesből eredményes, ráadásul újabb spanyol kiállítás. A mindig kőkemény montenegrói védekezés ezúttal egyáltalán nem hatékony – emberelőnyben kapott újabb gólt az olimpiai ezüstérmes –, Biljana Pavicsevics pedig két percig pihenhet túlzott durvaságért. Pena előtt teljesen szétnyílt a fal, megvan a 16. spanyol gól (16–12). Radicsevics az utolsó fél percben két ziccert lőhetett, de csak a másodiknál járt sikerrel, így Spanyolország az első félidő után 16–13-ra vezet.

31-35. perc: Egy-egy elrontott támadás után Barbosa átlövésből növeli négygólosra a spanyol előnyt. K. Bulatovics ugrott magasra, majd rosszul fogott talajt, de rövid ápolás után folytatni tudja. A második félidő első öt percében egyetlen gól született. 17–13

UTOLSÓKÉNT A SZERBEK A NÉGY KÖZÖTT

Az I. csoportban a házigazda Szerbia a nagyszerűen védő Katarina Tomasevics vezérletével 18–17-re legyőzte Franciaországot, ezzel bejutott az elődöntőbe, ahol Montenegróval találkozik. Nem akármilyen párosítás.

A szerbeknek egy pont is elég volt az elődöntőhöz, a gólszegény első félidőben Katarina Tomasevics szinte megbabonázta az ellenfél játékosait, 65 százalékkal védett, a házigazda pedig 10–6-tal fordulhatott.

A fordulást követően kilenc perc alatt átvette a vezetést Franciaország (11–12), utána felváltva mentek a csapatok egészen a végéig. 18–17 után az utolsó két percen belül a franciák két ziccert is kihagytak, bár az igazsághoz tartozik, hogy előtte nem adtak meg egy hetesből szerzett gólt nekik, pedig a labda a gólvonal mögé pattant le.

36-40. perc: Begona Fernández góljára K. Bulatovics válaszol hetesből (18–14). Knezsevics betörése után a remekül védő Navarro hárít, a montenegrói kulcsember pedig a földön marad, de neki sincs nagyobb baja. Marija Jovanovics átlövésénél nincs esélye a spanyol kapusnak, szép spanyol támadás végén pedig Barbosa ejti át Szonja Barjaktarovicsot. Plusz egy montenegrói kiállítás. 19–15

41-45. perc: Dadog a labda a spanyolok kezében, de Carmen Martín összeszedi valahogy, és átejti a kapust (20–15). A Radicsevicset váltó Radmila Miljanics első próbálkozása sikeres. Andjela Bulatovicsot kiküldik két percre, de Mangue technikai hibát követ el, Jovanovics pedig hátrányból betalál. A spanyolok ezt az emberfórt finoman fogalmazva nem jól hozták le. 20–17

46-50. perc: A. Bulatovics kiállítása lejár, névrokona pedig kettőre csökkenti a montenegrói hátrányt (20–18). Újabb délszláv kiállítás (Knezsevics a tettes ezúttal), ám jön az újabb spanyol hiba is, Pavicsevics indul, és már csak eggyel vezet Spanyolország, amelynek edzője időt kér (20–19). A spanyolok akár el is dönthették volna, ehelyett pillanatok alatt szoros lett. Martín büntetőből nyugtathatná meg csapatát, de a lécre lő... Navarro akadályozza meg kétszer az egyenlítést, előbb K. Bulatovics bombájának, majd Miljanics ziccerének hárításával. Klikovacot is kiküldik két percre, Nuria Benzal pedig 9 perces spanyol gólcsendet tör meg. 21–19

51-55. perc: Djokics és Jovanovics gyorsan egymás után betalál, ikszre állnak a felek (21–21). Begona Fernández kiállítását Miljanics révén használja ki Montenegró, amely hosszú idő után ismét vezet. Jovanovics harcol ki egy büntetőt és egy újabb spanyol kiállítást. K. Bulatovics büntet. Djokicsnak „villan” a két perc. 21–23

56-60. perc: Jovanovics kínai figurából háromgólosra növeli csapata előnyét, de Beatriz Fernández is villan. Miljanics két és fél perccel a vége előtt a szélről kilövi a jobb felső sarkot. Spanyol időkérés 22–25-nél. Mangue lövését védi a kapus, ezzel valószínűleg eldőlt. Vége, 27–23-ra nyert Montenegró, ami azt jelenti, hogy a magyar válogatott Norvégiával találkozik az elődöntőben, a program szerint 14.30-tól.

ESÉLYESEBBEK A NORVÉGOK, DE EZ EDDIG AZ EB-N NEM VOLT IGAZ
NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, A MAI PROGRAM
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ
I. CSOPORT (Belgrád)
Csehország–Svédország 26–35 (14–14)
Legjobb dobók:
Chrenková 7, Knedliková, Kutlvasrová, Sterbová 4-4, ill. Fogelström 7, Gulldén 6, Helleberg, Roberts 5-5

Szerbia–Franciaország 18–17 (10–6)
Ld:
Rajovics 5, Ognjenovics 4, ill. Signaté 4, Baudouin, Pineau 3-3

Norvégia–Dánia 33–35 (17–15)
Ld: Alstad, Sulland 6-6, Edin 5, ill. Burgaard 8, Norgaard-Osterballe 5.
II. CSOPORT (Újvidék)
Spanyolország–Montenegró 23–27 (16–13)
B. Fernández 7, Pinedo 5, Barbosa 4, ill. K. Bulatovics 6, Radicsevics 5, Jovanovics, Knezsevics, Jovanovics 4-4

Németország–Románia 25–23 (16–9)
Ld:
Steinbach 8, Hubinger, Müller, Wohlbold, Zapf 3-3, ill. Vadineau, Nechita 7-7, Geiger 4.

MAGYARORSZÁG–Oroszország 25–31 (11–13)

A MAGYAR MECCSRŐL ITT OLVASHATNAK BŐVEBBEN!