Spanyol diadal a németek ellen; csúfos román kudarc, 14 lőtt góllal

2011.01.17. 20:47
Ezt az algériaiak sem hiszik el: 15 dobott gól elég volt Románia legyőzéséhez (Fotó: Reuters)
Spanyolország férfi kézilabda-válogatottja 26–24-re legyőzte Németországot a férfi kézilabda-világbajnokság A-csoportjának rangadóján. Papírforma-győzelmet aratott Horvátország és Lengyelország, Szlovákia kikapott Argentínától, a nap megdöbbentő eredménye a román–algériai találkozón született: az észak-afrikaiak 15–14-re győztek! A csoportunkban Norvégia magabiztosan nyert Ausztria ellen, Izland legázolta Japánt.

A német–spanyol rangadó nagy tempójú meccset és jó védekezést hozott, persze ennek meg is lett az ára: a félidőben 13–13-ra álló németektől Preiss, Haass és Kaufmann is kétszer szállt ki kétperces kiállítással.

A második félidő elején sem sikerült elhúzni egyik csapatnak sem: a spanyolok két góllal kezdtek, de Haass és Sprenger megálljt parancsolt, ezt követően pedig felváltva estek a gólok. A kapuban Johannes Bitter ziccereket hárítva segítette a németeket, akik 21–18-as előnyt kovácsoltak, ez pedig időkérést kényszerített ki a spanyol szakmai stábból a 46. percben.

A németek tartották az előnyt egy ideig, bár támadójátékuk döcögött – aztán a gólképtelenség visszaütött, mert Sterbik Árpád nagyon elkapta a fonalat, a spanyolok pedig fordítani tudtak 23–22-re.

Juanín García és Julen Aguinagalde lélektanilag nagyon fontos pillanatokban talált be, a németek pedig 26–22-es spanyol vezetésnél lemondhattak a pontszerzésről. A hátrányt végül sikerült csökkenteni, de Spanyolország így is 26–24-re diadalmaskodott.

Románia és Algéria hihetetlenül gólszegény mérkőzést játszott, a végén 15–14 (!) állt az eredményjelzőn, és az észak-afrikaiak örülhettek, akik egy másodperccel a vége előtt, Abderrazak Hamad góljával szerezték meg a győzelmet. A félidőben Románia még 10–8-ra vezetett, majd teljesen becsődölt támadásban – mindent elmond teljesítményükről a 30 játékperc alatt szerzett soványka négy gól... A románok ezzel elvesztették az esélyüket a továbbjutásra, szurkolóik pedig szégyenletes kudarcot emlegetnek.

Tizenöt dobott góllal legutóbb 1993-ban lehetett vb-n pontot szerezni, ekkor Románia és Norvégia 15–15-re végzett.

Szlovákia félelmetes erővel kezdett Argentína ellen (4–0, a dél-amerikaiak majd' nyolc percig nem dobtak gólt), de 5–1-nél északi szomszédaink húzták be a kéziféket, az argentinok meg átvették a vezetést (5–6). Az első félidőt még kétgólos előnnyel zárták a szlovákok, de pocsékul kezdték a második harminc percet, 9–7-ről 11–16 lett... Ez már túl soknak bizonyult, Argentína végig megtartotta a négy-ötgólos előnyt, és végül 23–18-ra nyert.

Horvátország nem sok időt vesztegetett a sokkal gyengébb ausztrálokra, 42–15-re kiütötte a torna egyik leggyengébb játékerejű csapatát. A horvátok egy 7–0-s rohammal indítottak, könnyedén játszadozva szereztek újabb két pontot. Szintén nagyon könnyedén győzött Lengyelország, a chileiek nem voltak egy súlycsoportban az európai klassziscsapattal – legalábbis a második félidőben, mert az elsőben egész jól tartották magukat (15–13 volt ekkor a lengyeleknek).

A csoportunkban Ausztria jó rajtot vett Norvégia ellen (az első három gólt a „sógorok" dobták), de az északiak Bjarte Myrhol és Erlend Mamelund góljaival fordítani tudtak. Félidőben öt gól volt a norvég előny (16–11), és ez három alá a második félidőben sem csökkent: Norvégia végül simán, 33–27-re nyert. Izland továbbra is százszázalékos a svédországi kézilabda-vb B-csoportjában: az olimpiai ezüstérmes válogatott nagyon könnyedén, 22–8-as félidő után 36–22-re legyőzte Japánt. Izland mögött négy ponttal Magyarország és Norvégia áll, Japánnak és Ausztriának két-két, Brazíliának nulla pontja van.

A házigazda Svédország nem kegyelmezett Dél-Koreának esti mérkőzésén: remekül kezdett (8–3), és bár az első félidő végére két gólra feljöttek az ázsiaiak, a második félidő a sárga-kékeké volt. 14–12 után 22–16-ra elléptek a svédek egy jó sorozattal, és nem engedték kicsúszni az előnyt a kezükből, a vége sima 30–22.

A francia–bahreini mérkőzés kimenetelére nyugodtan lehetett nagyobb összegben is fogadni, maximum kicsi volt a szorzó: a címvédő az erőviszonyoknak megfelelően 41–17-re lelépte az arab csapatot.

A két forduló után hibátlan Dánia és Szerbia mérkőzését a dánok nyerték meg. A rangadón a dánok 25 percig csak futottak az eredmény után, de a szünetben már vezettek, 25–23 után egy 4–0-s rohammal pedig megtörték a szerbek ellenállását. Egyiptom és Tunézia arab presztízscsatájában az egyiptomiak diadalmaskodtak 27–23-ra, megszerezve ezzel első pontjaikat a világbajnokságon.