Parádés siker a spanyolok ellen, negyeddöntős Magyarország

2013.12.16. 17:25
Vérten és a magyar válogatott sokszor átrohant a spanyolokon (Fotók: Mirkó István)
A magyar női kézilabda-válogatott bejutott a negyeddöntőbe a szerbiai világbajnokságon azzal, hogy a tizenhat között parádés játékkal 28–21-re legyőzte Spanyolországot Újvidéken. Hajdu János csapata szerdán Belgrádban a hollandokat legyőző Brazíliával játszik az elődöntőbe jutásért.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, 2013, SZERBIA
NYOLCADDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 28–21 (17–12)

MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Bognár-Bódi 4, Bulath, Szekeres, Tomori 2, Szucsánszki 2, Vérten 3. Csere: Herr O. (kapus), Cifra, Soós 3, Görbicz 6 (4), Triscsuk 1, Zácsik 5, Szamoránsky P. 1, Kovacsics, Kovacsicz 1. Szövetségi kapitány: Hajdu János
SPANYOLORSZÁG: Navarro – López 7, Mangué 1, Aguilar 4, Begona Fernández 3, Barbosa 4 (2), Pinedo. Csere: Elorza, Beatriz Fernández, Pena 2 (1), Egozkue. Szövetségi kapitány: Jorge Duenas
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 5/3

TOVÁBBI HÉTFŐI NYOLCADDÖNTŐK
Brazília–Hollandia 29–23 (16–14)
Legjobb dobók: Rodrigues 7, Amorim 6, Nascimento 5, ill. Abbingh 7, Groot 6, Luciano 4Csehország 31–21 (19–10)
Ld: H. Löke, N. Mörk 5-5, Nöstvold 4/1, Alstad 3, ill. Luzumová 6/4, Hrbková 4
Dél-Korea–Szerbia 27–28 (12–13)
Ld: Dzsung Dzsi He 8/8, Vu Szun Hi 6, Rju Un Hi, Ju Hjun Dzsi 4-4, ill. Lekics 8, Damnjanovics, Popovics 6-6, Krpezs 4

A NEGYEDDÖNTŐBEN (december 18.,)
Belgrád, 17.30: Brazília–MAGYARORSZÁG
Belgrád, 20.15: Szerbia–Norvégia
Újvidék, 17.30: Lengyelország–Franciaország
Újvidék, 20.15: Dánia–Németország

ELSŐ FÉLIDŐ

A vasárnap a térdét fájlaló Görbicz Anita a kispadon kezdett, támadásban Szucsánszki Zita irányított a helyén. Kettőt cseréltünk védekezés és támadás között, Bulath Anita és Szekeres Klára helyére jött Cifra Anita és Soós Viktória. Az első gólt ugyan Szucsánszki szerezte, de utána fordítani tudtak a spanyolok. A villámgyors Alexandrina Barbosa sok gondot okozott nekünk az elején, az ibériaiak többször is el tudtak menni két találattal. A 10. percben Kiss Évát Herr Orsolyára cserélte Hajdu János. Elöl többször is végig tudtuk vinni a jobb szélig a labdát, ahol Bognár-Bódi Bernadett tudott túljárni Silvia Navarro eszén. 5–7 után sorozatban négy gólt lőve átvettük a vezetést, Jorge Duenas azonnal időt is kért.

Cifra is megküzdött a magyar sikerért

Szucsánszkit kicsit ápolni kellett, ezért a 15. percben nagy taps közepette pályára lépett Görbicz, és ha már ott volt, rögtön be is köszönt Navarrónak. Soós és Vérten is biztosan élt a kínálkozó lehetőségekkel, az előnyünk négyre hízott (21. perc: 13–9). Bejött a kapuscsere, az agresszív és lábbal is mozgékony magyar fal mögött Herr állta útját a spanyol lövéseknek. Ha nem is volt ott a pályán Görbicz, csapatkapitányhoz méltóan a padról biztatta társait. A spanyolok feltűnően sokat hibáztak, nálunk a félidő hajrájában beálló Zácsik Szandra kétszer is betalált, a szünetben ötgólos volt a magyar fór (17–12).

MÁSODIK FÉLIDŐ

Tomori kiállítása miatt emberhátrányban kezdtük a második játékrészt, de megnyertük ezt a periódust. Ezt követően rossz bejátszás és Navarro-védés, hogy sorozatban négy gólt kapva felhozzuk a spanyolokat 19–17-re. Ki is kértük a második időnket, amely után Görbicz és Tomori is visszaállt. Emberelőnyből sem ment a góllövés, szerencsére Pena hetesből a kaput sem találta el. „Harcoljatok!" – skandálták a magyar szurkolók. Ezzel nem is volt gond, sokkal inkább a pontossággal, végül Tomori törte meg a tizenegy perces gólcsendet. A spanyol jobbszélső, Marta López folytatta első félidei góltermelését, míg nálunk a 44. percben debütált a vb-n Kovacsics Anikó.

Sikerült újra négy góllal elszakadni a spanyoloktól, Duenas időt is kért a 49. percben. A spanyolok több felzárkózási kísérletébe is hiba csúszott, míg nálunk Kiss visszajött a kapuba. Zácsik pókhálózta ki a spanyol kapu bal felső sarkát, a spanyolok pedig továbbra is hadilábon álltak a helyzetkihasználással. Görbicz hetesével 25–20-ra vezettünk a 26. percben, amikor a spanyolok utolsó idejüket is kikérték. Már a kipattanók is hozzánk kerültek, ebből lőtt gólt Kovacsicz Mónika.

A vége igazi örömjátékká vált, amikor az 58. percben Hajdu János kezébe pattant a labda, legszívesebben már a nézők közé hajította volna, és indult volna ünnepelni. Sokat nem kellett rá várnia, a mieink 28–21-re nyertek, ezzel ott vannak a legjobb nyolcban, tehát a hivatalos elvárást már teljesítették, de ezzel a játékkal a folytatásban is esélyesek.

9 eladott labda 17
4 perc kiállítások 4 perc

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! MAGYARORSZÁG 28–21-RE LEGYŐZTE SPANYOLORSZÁGOT, ÉS BEJUTOTT A NEGYEDDÖNTŐBE!

60. perc: Marta López rálépett a vonalra lövés közben, Kiss Évát fejbe dobta, gól nem volt, és szerencsére a magyar kapusnak sem lett nagyobb baja.
59. perc: Marta López a jobb szélről a hosszúba lőtt. Görbicz Mangue mellett harcolt ki hetest, ráadásul a spanyolt kiküldték két percre a végére. A győri irányító bevágta a büntetőt. 28–21
58. perc: Kiss Éva nagyon fontos védést mutatott be, majd Cabral szétforgácsolta a lécet. A következő támadásból eldöntöttük a találkozót, Zácsik! 27–20
57. perc: Kovacsics lövését Navarro védte, de szabaddobást kaptunk. A kipattanó Kovacsiczé lett Zácsik lövését követően, a magyar jobbszélső a rövidbe lőtt. 26–20
56. perc: Kovacsicz elesett Chávez mellett, hetest kaptunk. Görbicz a bal alsóba tüzelt, öt góllal vezettünk! Időt kértek a spanyolok. A szusszanásnyi szünet után Pena mellé trafált, közel nyolc perce nem volt spanyol találat. 25–20
55. perc: Elkapkodott magyar támadás, amelynek újabb mellé lett a vége. A túloldalon Manguétól belemenés miatt elvették a labdát.
54. perc: Mangue bődületes kapufát lőtt messziről, Triscsuk pedig begyűjtötte a kipattanót. Mindkét oldalon jött egy kapufa ezután.
53. perc: Pinedo lövését védte Kiss Éva, az ellentámadásnál Pena lökte Kovacsiczot. A támadás végén Kovacsicz mellé lőtt.
52. perc: Elkapkodott magyar támadás, a kontrából Cabral tüzelt, Kiss Éva azonban bravúrosan védett. Zácsik nyolc méterről, talpról kipókhálózta a bal vinklit. 24–20
51. perc: Tomori talpról lőtt középre, Navarrónak ez nem okozott gondot. A túloldalon Cabral indítása pocsékra sikeredett.
50. perc: Belemenés a spanyoloknál, ismét mi támadhattunk, közben kapust cseréltünk. Cabral vitte a földre Tomorit, maradt a labda nálunk.
49. perc: Időt kértek a spanyolok. A szünet után Pena a felső sarokba bombázott. Görbicz tanári passza után Kovacsicz lövését védte Navarro. 23–20
48. perc: Aguilar a jobb alsóba lőtt, de a gól helyett hetest kaptak a spanyolok. Ezúttal Cabral állt oda, és a kapu közepébe tüzelt. Triscsuk Szamoránskyhoz passzolt, akit hárman sem tudtak lerántani, és gólt dobott. 23–19
47. perc: Belemenésért elvették a labdát, Pinedo ellen fújtak. A túloldalon Görbicz a bal felső mellé lőtt.
46. perc: Triscsukkal szemben kétszer is belül védekeztek, másodjára megkaptuk a hetest. Görbicz pattintott a kapu jobb oldalába. 22–18
45. perc: Triscsuk talpról, laposan lőtt okos gólt. Eladták a labdát a spanyolok, Triscsukot pedig ápolni kellett, mert Fernández odaütött neki. 21–18
44. perc: Marta López ismét a szélről volt eredményes, szép bejátszás végén bombázott a jobb felsőbe. 20–18
43. perc: A szabaddobás után Tomori a jobb felsőbe bombázott, közel tízperces magyar gólcsend tört meg. Cabral arcon dobta Szekerest, akit ápolni kellett. 20–17
42. perc: Tomori szabaddobást harcolt ki egy hosszas magyar támadás végén.
41. perc: Pena ferencvárosi csapattársa, Tomori is mellé lőtt, de ő akcióból. Passzív miatt elvették a labdát a spanyoloktól.
40. perc: Kiegészültek a spanyolok, Aguilar pedig hetest harcolt ki, Kiss Éva jött be a magyar kapuba. Nerea Pena pedig mellé lőtte a büntetőt.
39. perc: Nem ment emberelőnyben, Vérten lövését a kapufa állította meg. A nézőtéren felcsendült az „Ébresztő!”.
38. perc: Görbicz hibázott támadásban, a túloldalon Aguilar ejtését Herr védte, előtte rosszul védekeztünk.
37. perc: Aguilar mesterien lőtte ki a jobb alsót, 4–0-s spanyol széria után már csak kettővel vezettünk. Hajdu János időt kért. A rövid szünet után előbb Szamoránsky harcolt ki szabaddobást, majd Görbiczről küldték ki Begona Fernándezt két percre. 19–17
36. perc: Soós elvesztette a labdát támadásban, faultgyanús volt a szituáció.
35. perc
: Vérten lövését a túloldalon fogta Navarro, a spanyol kapus második bravúrja egymás után. Az újabb spanyol gól is jött sajnos, Aguilar volt eredményes. 19–16
34. perc: Belül védekezés miatt hetes a spanyoloknak, Nerea Pena dobta be Herr lábai között. 19–15
33. perc: Kiegészült a magyar csapat, majd Aguilar emelt Herr fölött a hálóba. Mangue kapott sárgát, amiért megütötte a levegőben Szucsánszkit. Cifra fejezte be a magyar támadást, Navarro azonban védte a közeli lövést. 19–14
32. perc: Jó spanyol bejátszás Marta Lópeznek, a spanyol jobbszélső nem is hibázott, megdobta ötödik gólját. Újabb magyar emberhátrányos gól volt a válasz, ezúttal Szucsánszki volt eredményes. 19–13
31. perc: Az első támadásunk végén Zácsik lövését védte Navarro, majd a kipattanó is a magyar játékosé lett és gólt szerzett. 18–12

ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ!

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! 17–12-RE VEZETTÜNK A SZÜNETBEN!

30. perc: Soós távoli lövését Navarro védte, középre tartott a kísérlet. Két másodperccel a vége előtt Tomorit kiállították két percre lökésért. Az időn túli szabaddobást blokkolta Bognár-Bódi.
29. perc: Görbicz egy lövőcsellel megverte emberét, majd betört, és bepattintotta a hálóba a labdát, remek egyéni teljesítmény volt. A túloldalon Beatriz Fernández lőtt mellé. 17–12
28. perc: Begona Fernández volt a következő spanyol gól szerzője, majd Hajdu János időt kért. 16–12
27. perc: Újabb fontos Herr-védés, a túloldalon Zácsik talpról, nyolc méterről a kapu bal oldalába ágyúzott. 16–11
26. perc: Marta López a jobb szélről kilőtte a hosszú felsőt. Megvolt Zácsik első gólja a meccsen. 15–11
25. perc: Begona Fernández lövését Herr kifogta, miközben kiegészültünk. Tomori óriási kapufát dobott, nem volt szerencsénk.
24. perc: Eladott spanyol labda, elejtette Beatriz Fernández. Szucsánszki kapufája után nálunk maradt a labda, Soós azonban eladta.
23. perc: Triscsukot küldték ki két percre, Beatriz Fernándeznek ütött oda.
22. perc: Marta López eredményes a szépen végigvitt spanyol akció végén. Cifra hetest harcolt ki, ketten is belül védekeztek a magyar beállóval szemben. Görbicz a bal alsóba lőtt. 14–10
21. perc: Bognár-Bódi Tomori gyors indításával lépett ki, és a bal felsőbe bombázott, néggyel vezettünk. 13–9
20. perc: Mangue messziről lőtt, középre tartó kísérletét hárította Herr. Tomori Szucsánszkihoz passzolt, a labda Vértenhez került, aki a bal szélről a hálóba lőtt. 12–9
19. perc: Tomori mellé lőtt 9 méterről. Mangue betört két ember között, ám Herr ismét védett.
18. perc: Hetest kaptak a spanyolok, Fernández harcolta ki. Cabral hétméteresét Herr Orsolya kivédte.
17. perc: Begona Fernández beállóból lőtte ki a jobb alsót, a túloldalon Soós volt eredményes. 11–9
16. perc: Eladtuk a labdát támadásban, fordulhattak a spanyolok. Marta López ismét a szélről próbálkozott, ám ezúttal eredménytelenül. A túloldalon Görbicz Anita viszont eredményes volt, pattintott lövése becsapta a kapust. 10–8
15. perc: Időt kértek a spanyolok, miután sorozatban négy gólt kaptak. Marta López a jobb szélről volt eredményes a szusszanásnyi szünetet követően. 9–8
14. perc: Soós egy testcsellel megverte emberét, és gyönyörű gólt dobott. Ezúttal Szucsánszki szerzett labdát, a hosszú indítással ismét Vérten ugrott ki, és a jobb felsőbe lőtt. 9–7
13. perc: Ismét labdát szereztünk védekezésben, de Szekeres pontatlanul passzolt Szucsánszkihoz. Begona Fernández dobott gólt, de rálépett a vonalra, érvénytelen.
12. perc: Passzívnál eladták a labdát a spanyolok, majd Vérten lépett ki a gyors indítással, és a jobb alsóba dobott. 7–7
11. perc: Tomori-betörés középen, és a kapu közepében a labda. 6–7
10. perc: Marta López a jobb szélről eredményes. A következő spanyol támadás is gólt hozott, Cabral egy testcsellel két magyar védőt is elküldött, és könnyen gólt szerzett. 5–7
9. perc: Tomori labdaszerzése után szépen végigvittük a támadást, amelynek végén ezúttal is Bognár-Bódi volt a befejező. 5–5
8. perc: Belemenés, elvették a labdát a spanyoloktól. Tomori lövését védte Navarro lábbal.
7. perc: Cabral nagy gólt ragasztott a magyar kapuba. Bognár-Bódi remekül ugrott fel a szélről, és a rövid felsőbe vágta a labdát. 4–5
6. perc: Aguilar góljára Soós válaszolt a túloldalon. 3–4
5. perc: Alexandrina Cabral hetesből talált be, Bognár-Bódi szélső lövését védte a kapus. 2–3
4. perc: Bognár-Bódi remekül a szélről, ismét iksz. 2–2
3. perc: Marta Mangue egyenlített, majd Begona Fernández találatával már vezettek az ibériaiak. 1–2
2. perc: Szucsánszki góljával megszereztük a vezetést. 1–0
1. perc: Egy eladott labda spanyol részről, a mieink támadása sem hozott gólt. A túloldalon elvették a labdát a spanyoloktól.

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A TALÁLKOZÓ!

ELŐZMÉNYEK

Másfél órával a kezdés előtt kihalt volt a SZPENSZ Aréna, amikor a magyar és a spanyol delegáció képviselői megjelentek a pályán. A norvég tévé a szokásoknak megfelelően óriási stúdiót rendezett be a pálya egyik szegletében, ahol vendégül látták Tord Ellingsent, a magyar válogatott erőnléti edzőjét is.

Lassan érkeztek a nézők, miközben ötven perccel a kezdés előtt kijöttek a csapatok a bemelegítésre. Nerea Pena, az FTC légiósa kiintegetett a magyar szurkolóknak, míg a Fehérvárban játszó Nuria Benzal klubtársával, Kiss Évával pacsizott. A mindig vidám természetükről ismert spanyolok arcáról sem lehetett sok mindent leolvasni a bemelegítés során. A himnuszok alatt már jól lemérhető volt, hogy az utolsó két csoportmeccshez képest sokkal kevesebb a néző, mindössze pár százan érkeztek, mondjuk, nagy többségében magyarok.