Csodás feltámadás: leiskoláztuk a dánokat!

N. T.N. T.
2015.12.09. 20:37
Szucsánszki Zitával alaposan meggyűlt a baja a dán védelemnek (Fotó: APF)
A magyar női kézilabda-válogatott – feledtetve a keddi csúfos, Montenegró elleni vereséget – 29–22-re legyőzte a házigazda dán csapatot a világbajnokság 4. fordulójában, ezzel bejutott a nyolcaddöntőbe.

Nem várt egyszerű feladat a magyar válogatottra, mindössze egy nappal a Montenegrótól elszenvedett súlyos vereség után a házigazda Dániával kellett megmérkőznie Herningben. Abba kapaszkodhattunk, hogy korábban is már sikerült talpra állni egy-egy nagy kudarc után. A 2010-es Eb-n a norvégoktól kapott pofon (13–34) után 26–25-re legyőztük Ukrajnát, míg az 1993-as vb-n a dánoktól 37–23-ra kikaptunk, de utána 33–31-es diadalt arattunk az olimpiai címvédő dél-koreaiak felett.

A magyar válogatott tagjai számára csak fakultatív edzés volt délelőtt, ezen nagyjából a keret fele vett részt. Németh András azt mondta, azt várja a csapattól, hogy elinduljon visszafelé.

A megszokott sorral kezdtük a meccset, és az egy nappal korábbihoz hasonlóan megint 3–1-es vezetéssel. A folytatás szerencsére már nem alakult hasonlóan, védekezésben sorra szereztük a labdákat, elöl pedig lendületesen elvállaltuk a lövéseket. Szucsánszki Zita és Zácsik Szandra is gólokkal nyitott, mindez négygólos vezetést eredményezett. Utána ugyan 7–6-ra feljöttek a dánok, de egyenlíteni nem tudtak. A 15. percben Kiss Évát Bíró Blanka váltotta, az átlövésekkel szemben többször is tehetetlen volt a győri kapus.

Teljesen más arcát mutatta a válogatott, a dán felzárkózás után újra el tudtunk menni 13–8-ra, Szucsánszki keze nagyon sült, a 20. percben már a hetedik gólját lőtte. Amikor valamelyik átlövőnek pihenőre volt szüksége, a Fradi irányítója és Görbicz Anita egyszerre volt a pályán. Védekezésben sokszor mélyen kiléptünk a dánokra, és bár egy az egyben néha megvertek minket, működött az elképzelés. A dán közönség akkor élénkült fel igazán, amikor kettőre feljött a házigazda. Közelebb nem ért, ehhez Bíró védései is kellettek, a szünetben 15–12-re vezettünk. A dánokat jól ismerő Christian Dalmose a pihenőt kihasználva még a pályára is bement, hogy tanácsokat adjon Bírónak.

Kovacsics áthúzódó kiállítása miatt emberhátrányban kezdtük a második játékrészt, de ezt átvészelve 18–13-ra újra elhúztunk. A dánoknál Sandra Toft jött be, és ugyan több védéssel kezdett, tartani tudtuk a különbséget, sőt még növeltük is (23–15). A dánok gyakran voltak tanácstalanok támadásban (húsz perc alatt csak öt gólt dobtak), míg hiába álltak rá emberfogással Szucsánszkira és Tomorira, a többiek ki tudták gólhelyzetig játszani az akciókat. Görbicz a beálló helyéről is betalált, az 53. percre már tíz gólt volt közte.

Az utolsó tíz percre a cserék is sorra beálltak, a dánok csak kozmetikázni tudtak az eredményen. A feltámadó magyar válogatott győzelmével bebiztosította nyolcaddöntős szereplését, pénteken Japán ellen zárjuk a csoportkört, akkor derül ki, kit kapunk a sorsdöntő mérkőzésre ellenfélnek a B-csoportból. 29–22

A találkozót követően Görbicz Anita értékelt az NSO Tv-nek

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 4. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–DÁNIA 29–22 (15–12)
Herning, 12 500 néző. Vezette: Arntsen, Roen (norvégok)
MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Kovacsicz 2, Tomori 3, SZUCSÁNSZKI 8, SZAMORÁNSKY P. 5, Zácsik 2, Kovacsics 1. Csere: BÍRÓ B. (kapus), Szekeres, Triscsuk 3 (3), Görbicz 3, Bódi, Erdősi, Mayer 1, Planéta, Bulath 1. Szövetségi kapitány: Németh András
DÁNIA: R. Poulsen – A. Pedersen 2, L. Jörgensen 3 (1), Holmsgaard 1, Skov, S. Jörgensen 4 (3), Fisker 1. Csere: Toft (kapus), K. Kristiansen 3, Gravholt 2, Bodholt, Burgaard 2, Okkels 1, A. Hansen 3, Norgaard. Szövetségi kapitány: Klavs Bruun Jörgensen
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–1. 8. p.: 5–2. 11. p.: 7–4. 19. p.: 10–8. 23. p.: 13–9. 27. p.: 14–11. 31. p.: 15–13. 35. p.: 18–13. 41.p.: 20–15. 49. p.: 25–16. 53. p.: 27–17
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 4/4