Női kézi-vb: a hollandok 25-tel, a norvégok 15-tel nyertek

2017.12.03. 21:58
Nycke Grooték a kínaiak ellen már vb-üzemmódban pörögtek (Fotó: AFP)
A franciák hét-, míg a hollandok 25 gólos győzelmet arattak a női kézilabda-világbajnokság csoportkörének második fordulójában. A C jelű hatosban Oroszország négy góllal legyőzte Montenegrót. A mieink csoportjában Csehország óriásit fordított Lengyelország ellen, Norvégia pedig simán megverte a magyar válogatott következő ellenfelét, Argentínát.

B-CSOPORT

A vasárnap kora délutáni meccsre is szépen megtelt a bietigheimi csarnok, a lengyel szurkolók újra remek hangulatot teremtettek. Az első félidőben volt is minek örülniük, a csapatuk biztosan őrizte három-négy gólos előnyét a csehekkel szemben. Jan Basny együttese ugyanakkor nem adta fel, szívósan üldözte a lengyeleket, és a meccs utolsó negyedéhez érve 21–20-ra fordított.

Iveta Luzumová igazi vezére volt a cseheknek (nem véletlenül választották meg a meccs legjobbjának), rajta kívül a nyolc góljával a mezőny legeredményesebbjének bizonyuló Markéta Jerábková vállalt főszerepet a fordításban. A lengyelek mintha leblokkoltak volna, a csehek néggyel is elmentek, innen még ugyan kettőre feljöttek Kudlaczék, de egyenlíteni már nem volt esélyük, a csehek két üres kapus találattal eldöntötték a mérkőzést (25–29). A lengyelek nem tudták megismételni a svédek ellen nyújtott teljesítményüket, míg a csehek a továbbjutás szempontjából fontos két ponthoz jutottak. Az eredmények kezdenek úgy alakulni, hogy igencsak ki-ki mérkőzéseket fogunk játszani a lengyelekkel és a csehekkel a csoportkör utolsó két körében.

Basny szerint döntő volt, hogy négy órával korábban játszottak a lengyeleknél szombaton, ráadásul sokkal könnyebb ellenféllel szemben. Luzumová hozzátette, számítottak arra, hogy a lengyelek el fognak fáradni a hajrára, ezért sokat futottak. Az egész pályás gólokat edzésen is gyakorolni szokta a klubjában, így nyugodt volt, amikor el kellett vállalnia az utolsó percekben.

Az argentinok remekül kezdtek a mieinket nyolc góllal legyőző Norvégia ellen, de azt nem lehetett elvárni tőlük, hogy a lendületük végig kitartson. A szünetben mindenesetre Nora Mörkék „csak" öt góllal vezettek (13–18), amit a dél-amerikai együttes tagjai előzetesen alighanem vakon aláírtak volna. A szünet után aztán kijött a két csapat közti különbség, a norvégok rögtön a második félidő elején „közé tettek” tízet (13–23), majd miután az argentinok elfáradtak, a hajrában tovább növelték az előnyüket (21–36).

A norvégok győzelme nem forgott veszélyben, nekünk viszont figyelmeztető jel lehet az argentinok első félidőben mutatott jó játéka.

A magyar válogatott Svédország elleni vereségéről ide kattintva olvashat bővebben!

A-CSOPORT

A tavalyi Európa-bajnokságon bronzérmet szerző, olimpiai döntős franciák szombaton kínos vereséget szenvedtek Szlovéniától, de Angola ellen máris lehetőségük nyílt a javításra. Nehezen indult be a gall gépezet, Olivier Krumbholz együttese először az első félidő végén vezetett (9–10). A szünetben döntetlenre állt a meccs (11–11), a második játékrész elején azonban a franciák megvillantották oroszlánkörmeiket, 8–1-es rohanással kezdtek, ezzel eldöntötték a mérkőzést (12–19). Angola ezek után kapaszkodott, de a tisztes vereségnél merészebb tervei nem lehettek (19–26).

A franciák elleni siker után a Románia ellen is jól kezdett Szlovénia. Cristina Neaguék azonban nem hagyták lerázni magukat, az első félidő végén egyenlítettek, s a fordulás után három góllal meg is nyerték a mérkőzést (28–31).

A Siófok kapusa, Denisa-Stefania Dedu 25 százalékkal zárt (36 lövésből 9 védés) a román kapuban. A meccs legjobbja a 17 lövéséből 11 gólt szerző Neagu volt.

A spanyolok az Angola elleni négygólos sikerrel kezdtek a vb-n, vasárnap pedig a csoport leggyengébb csapatát, Paraguayt is megverték. A hispániai együttes szurkolói már az első félidőben rászámolhattak a dél-amerikaiakra, hiszen már a szünetben tízzel vezettek (16–6). A különbség a papírformának megfelelően a fordulás után sem csökkent, s bár a paraguayiak támadójátéka valamelyest feljavult, hátul nem tudták megállítani Nerea Penáékat. A spanyolokra kedden már lényegesebb nehezebb erőpróba vár, a hozzájuk hasonlóan négypontos Romániával találkoznak.

C-CSOPORT

Annak ellenére, hogy Tunézia tegnap húszgólos vereséget szenvedett Oroszországtól, remekül kezdett Brazília ellen. A 2013-as világbajnok a szünetben háromgólos hátrányban volt, majd a fordulás után ez a különbség még nőtt is. A hajrában azonban magasabb sebességre kapcsoltak a brazilok, és ha kínkeservesen is, de egy góllal megnyerték a mérkőzést (22–23).

A braziloknál győri Eduarda Amorim és a Kisvárdában légióskodó Samira Rocha egyaránt öt gólig jutott – igaz, ehhez előbbinek nyolc, utóbbinak tizenkét lövésre volt szüksége.

Az oldenburgi Grosse EEW Arenában a montenegrói és az orosz válogatott csapott össze, amely egyaránt megnyerte az első meccsét. Az első félidőben 9–9-ig fej fej mellett haladtak a csapatok, utána Oroszország három góllal ellépett (12–15). A fordulást követően a négyszeres világbajnok orosz csapat már négy találattal is vezetett (14–18), ám Montenegró újult erőre kapott, és a végjátékhoz közeledve egyenlített (21–21). Az utolsó perceket Jevgenyij Trefilov együttese bírta jobban, amely a dudaszóra visszaállította a négygólos differenciát (24–28).

Az imént esett róla szó, hogy az A-csoportban a spanyolok már az első félidőben elhúztak tízzel Paraguay ellen, ugyanez elmondható a dánokról is, akik 30 perc után 11-gyel vezettek Japán ellen (5–16). Ezen a meccsen a második játékrészben már nem volt akkora különbség a két csapat között, de Dániának nem is kellett megerőltetnie magát (18–32). A Montenegrótól meglepően sima, hétgólos vereséget szenvedő skandináv együttes kedden Tunézia ellen is esélyesként lép pályára.

D-CSOPORT

A két győrivel, Yvette Brochhal és Nycke Groottal, valamint két ferencvárosival, Danick Snelderrel és Laura van der Heijdennel felálló hollandok szombaton meglepetésre kikaptak Dél-Koreától, úgyhogy Kína ideális ellenfél volt ahhoz, hogy visszaszerezzék az önbizalmukat. Az előző vb-n döntőig jutó csapat nem is kegyelmezett az ázsiaiaknak, mindkét félidőben 20 gólt szerezve fölényes győzelmet aratott (15–40).

Szerbia a Kína elleni gólfesztivál (43–23) után Kamerunt is alaposan megszórta, 34–21-re győzött. A szerbeknél ismét remekeltek a Magyarországon légióskodó játékosok: Katarina Krpezs-Slezák (Érd) hat, Marina Dmitrovics (Kisvárda) kettő, Tamara Radojevics (Kisvárda) és Szanja Damnjanovics (Siófok) egyaránt egy gólt szerzett. A kapuban Katarina Tomasevics (Dunaújváros) 43 százalékkal védett (14 lövésből hatot fogott meg).

A házigazda Németország a torna nyitó meccsén pénteken könnyedén megverte Kamerunt, vasárnap pedig Dél-Korea várt rá, amely szombaton meglepetésre legyőzte a hollandokat. Az ázsiai csapat jól kezdett, az első félidőben többször is vezetett három góllal, ám miután a németek egyenlítettek, a koreaiak már egyszer sem tudták visszavenni a vezetést. A második játékrészben is sokáig szoros volt még a meccs, de az utolsó percek a hazaiaknak sikerültek jobban (18–23). Németország a harmadik fordulóban Szerbiával csap össze, majd a Kína elleni kötelező után Hollandiával mérik össze erejüket.