Női kézi-vb: eldőlt, a mieink a franciákkal játszanak a 16 között

2017.12.08. 19:34
Eduarda Amorim hat gólja sem segített a brazilokon (Fotók: AFP)
A női kézilabda-világbajnokság csoportkörének utolsó fordulójában Franciaország simán megverte Romániát, míg Hollandia átrohant Németországon. A brazilok ikszeltek Montenegróval, így kiestek. A mieink a legjobb 16 között a franciákkal találkoznak, miután a spanyolok hét góllal legyőzték Szlovéniát. A magyar válogatott csoportjában Svédország három góllal felülmúlta Norvégiát, ezzel megnyerte a B jelű hatost.

A-CSOPORT

A kora esti programból egyik szemünket a mieink csehek elleni találkozójára, míg másikat az A-csoportra szegeztük, amelyben 18 órától Franciaország és Románia csapott össze. A románok csütörtökön biztossá tették a csoportelsőségüket, így megengedhették maguknak azt a luxust, hogy „elengedjék” a tavalyi olimpián döntőt játszó franciák elleni meccset.

20.30, Lipcse: Spanyolország–Norvégia

Ambros Martín együttese nem is erőltette meg magát, simán kikapott Franciaországtól. Az első két gólt még a románok szerezték, utána azonban hozzá sem tudtak szagolni a mérkőzéshez, a szünetben a franciák tízzel vezettek (17–7). A második félidőben Románia nem hagyta, hogy még ennél is súlyosabb verést mérjenek rá, egy góllal meg is nyerte a játékrészt, így „csak” 26–17-es vereséget szenvedett.

Ami a cseheket egy góllal legyőző magyar válogatottat illeti: a mieink Franciaországgal kerülnek szembe a nyolcaddöntőben. A mérkőzésre december 10-én, vasárnap 17.30 órától kerül sor.

A magyar válogatott akkor kerülte volna el a franciákat, ha Szlovénia nem kap ki Spanyolországtól, vagy kikap, de legalább 18 gólos különbséggel. Ezek közül egyik sem teljesült, hanem a papírforma érvényesült: Nerea Penáék nem sima, de magabiztos különbségű győzelmet arattak.

A szlovénok valójában addig tudták tartani a lépést a spanyolokkal, amíg sült Ana Gros keze. A Metz kiválósága az első félidőben hat gólt szerzett, csapata a szünetben még 14–13-ra vezetett. A második félidőben fordult a kocka, Penáék 15–15 után Darly de Paula kapus remek teljesítményének is köszönhetően faképnél hagyták ellenfelüket, és végül megnyugtató módon, hét góllal nyertek (33–26).

A spanyolok így a csoport harmadik pozíciójában végeztek – és készülhetnek a norvégok ellen –, a szlovénok lettek a negyedikek, a magyar válogatott pedig a második helyen záró franciákkal találkozik.

Az Angola–Paraguay találkozó nem volt hatással a magyar válogatott további szereplésére, az afrikai együttes 32–28-ra nyert.

C-CSOPORT

Miután a torna egyik legnagyobb meglepetéscsapata, Japán 31–13-ra megverte Tunéziát, a Brazília–Montenegró összecsapásnak az volt a tétje, hogy Oroszország, Dánia és a japánok mellett melyik csapat jut még be a legjobb 16 közé. A találkozó óriási küzdelmet hozott, az első játékrészben 5–5 után sokáig Montenegró vezetett, Brazília 11–12-nél egyenlített, majd előnnyel vonulhatott szünetre (13–12). A második félidőben egyetlen alkalommal volt egy gólnál nagyobb különbség a felek között (19–17 Montenegró javára), az utolsó percnek pedig 23–23-ról vágtak neki a felek.

A brazilok támadtak, a labda kikerült a Kisvárda balszélsőjéhez, Samira Rochához, akinek a lövését a montenegrói kapus hárította. Az utolsó 20 másodpercben az európaiak ráültek a döntetlenre, így a negyedik helyen továbbjutottak a hatosból.

A végső dudaszó után Eduarda Amorim és csapattársa hevesen reklamált a bírói asztalnál, majd könnyeikkel küszködve tudomásul vették, hogy a 2013-as világbajnoki cím után ezúttal már a csoportkörben kiestek.

A csoportelsőségért rendezett találkozón Oroszország öt góllal, 32–27-re megverte Dániát, így hibátlanul végzett az élen, és Dél-Koreával csap össze a legjobb 16 között.

D-CSOPORT

A lipcsei csoportban még az is megtörténhetett volna, hogy a négy továbbjutó egyaránt hét ponttal végez. Az első feltétel teljesült is: Hollandia megverte Németországot – mégpedig nagyon simán. A németek szövetségi kapitánya, Michael Biegler már 1–4-nél időt kért, érzékelvén, hogy a hollandok óriási tempóban kezdték a meccset. A házigazdának a folytatásban sem sikerült megfékezni Grootékat, pedig Clara Woltering nem védett rosszul, támadásban viszont rengeteg volt a hiba.

Az első félidőben hét gólt dobó Lois Abbingh vezette narancsmezesek a szünetben 18–10-re vezettek, és a második félidőben sem engedték magukhoz (sokkal) közelebb a németeket. A vendéglátók futottak az eredmény után, de esélyük sem volt az egyenlítésre, hat gólnál közelebb nem férkőztek a hollandokhoz. A vége 31–23, Hollandia összességében átrohant Németországon.

A hollandoknál Abbingh kilenc, míg a magyarországi légiósok közül Nycke Groot hat, Laura van der Heijden öt, Yvette Broch három, Danick Snelder két gólt szerzett.

A Szerbia–Dél-Korea mérkőzés tétje a csoportelsőség volt, döntetlen esetén viszont mind a négy továbbjutó hét ponttal zárt volna. A hajrához közeledve megvolt rá az esély, hogy ikszeljenek egymással a felek (24–24), ám a szerbek a végén elhúztak, és ötgólos győzelmet arattak (33–28). Így Szerbia a csoportelső, és Montenegró vár rá a nyolcaddöntőben. Ennek a meccsnek a győztese játszhat majd a magyar–francia párharc továbbjutójával. Dél-Korea a negyedik helyen ment tovább, és Oroszország ellen folytatja.

A nyeretlenek csatáján Kína 26–26-ot játszott Kamerunnal, így egyik csapat sem pont nélkül búcsúzott.

B-CSOPORT

A mieink csoportjában nem történt meglepetés a délutáni találkozón, Lengyelország tükörsimán, 38–20-ra legyőzte Argentínát, ezzel az 5. helyen végzett, míg a dél-amerikaiak a csoport utolsó helyén zártak.

A csoportelsőségért játszott mérkőzésen a svédek meglepetésre 31–28-ra felülmúlták Norvégiát, amely az utolsó 11 percben csak egy gólt szerzett. Svédország „jutalma”, hogy a nyolcaddöntőben Szlovéniával játszhat, míg a norvégok a spanyolokkal csapnak majd össze.

A magyar válogatott Csehországi elleni mérkőzéséről ide kattintva olvashat!