Döntetlennel búcsúztunk a svédországi Eb-től

2016.12.14. 16:09
Szekeres Klára Darija Dmitrijevát, a legjobb oroszt szorongatja (Fotó: MTI)
A magyar női kézilabda-válogatott az utolsó mérkőzését játszotta a svédországi Európa-bajnokságon. A mieink a II. számú középdöntős csoport záró fordulójában az oroszokkal csaptak össze, és koncentrált, jó játékkal sokáig győztesnek tűntek, de az oroszok visszajöttek, és akár meg is nyerhették volna a találkozót. Döntetlen lett a vége, így a magyar válogatott egy győzelemmel, egy döntetlennel és négy vereséggel zárta 12. helyen a tornát.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SVÉDORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ
II. CSOPORT (HELSINGBORG)
MAGYARORSZÁG–OROSZORSZÁG 26–26 (14–13)
Helsingborg,
732 néző. Vezette: Kurtagic, Wetterwik (svédek)
MAGYARORSZÁG: Kiss É. – Bódi 2, Görbicz 2, Kisfaludy 2, Szekeres, KLIVINYI 5, Erdősi 1. Csere: SZIKORA (kapus), Kovács A. 6 (4), HORNYÁK D. 4, Mészáros R., Planéta, Schatzl 2, Lukács V. 2. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
OROSZORSZÁG: Utkina – Kozsokar 1, Posztnova 3, DIMITRIJEVA 7 (2), SZENY 3, Szkorobogatcsenko 2, Szudakova 3. Csere: Truszova, Kalinyina (kapusok), Makejeva, Szamohina 1, Szabirova 2 (1), VJAHIRJEVA 3, V. Zsilinszkajtye 1. Szövetségi kapitány: Jevgenyij Trefilov
Az eredmény alakulása. 6. p.: 3–3. 13. p.: 6–7. 20. p.: 10–8. 23. p.: 12–9. 28. p.: 12–12. 35. p.: 17–14. 42. p.: 19–19. 45. p.: 21–20. 47. p.: 21–23. 49. p.: 23–23. 51. p.: 24–24. 57. p.: 25–26

Ld:
Hrbková 7, Luzomová, Kordovská 3-3, ill. Mörk 6, Herrem, Ingstad, Kristiansen 5-5

RASMUSSEN: BÜSZKE VAGYOK A LÁNYOKRA
Nagyon fáradtak voltak már a lányok – mondta Kim Rasmussen, a válogatott szövetségi kapitánya a találkozó után. – Mindent beleadtak, szinte járni sem tudtak a végén. Ezért is cseréltem sűrűbben. Büszke vagyok rájuk.”

„Kemény munkára van szükség, mert vannak hiányosságaink. De látjuk, hogy mi hiányzik. Okosabban megyünk haza. Otthon mindenki kielemzi majd a tanulságokat, és legközelebb jobbak leszünk.”

TOVÁBBI VÉLEMÉNYEK ITT!

A szép búcsú reményében lépett pályára utolsó középdöntős mérkőzésén Helsingborgban a magyar válogatott. Az ellenfél Oroszország volt, amely nagy csalódásként élte meg, hogy lemaradt a helyosztókról azok után, hogy három hónappal korábban Rióban megnyerte az olimpiát. Persze azóta jelentős átalakuláson ment át Jevgenyij Trefilov együttese, három játékos visszavonult, kettő pihenőt kapott, míg egy megsérült nyolc nappal az Eb-rajt előtt.

Ezúttal Kiss Éva kezdett a kapunkban, de már tíz perc után át kellett adnia a helyét Szikora Melindának. Nem sokkal előtte, 5–4-nél vezettünk először a mérkőzésen, miközben a februárban a 18. életévét betöltő Antonyina Szkorobogatcsenko egy orosz támadásnál szó szerint kiütötte Klivinyi Kingát. (Az már csak „hab” volt a tortán, alighogy visszajött a büntetéséből, ülhetett le újra a padra, mert a változatosság kedvéért a levegőben lökte meg Klivinyit.)

Amit sokkal jobb volt látni, hogy bejött a kapuscsere, Szikora 50 százalékkal védett a szünetig, de védekezésben egyébként is többször jól avatkoztunk játékba. Támadásban pedig a heteseket is biztos kézzel értékesítő Kovács Anna góljaival tudtunk vezetni.

Rasmussen időkérése után 12–9-es előnyre tettünk szert, ami üdvözítő volt, hogy közben egyre több játékosunk iratkozott fel a gólszerzők közé (az első félidőben összesen nyolcan találtak be). Az oroszok azonban egy emberelőnyt is kihasználva egyenlítettek, de mégis eggyel mentünk az első harminc perc után (14–13).

A folytatásban szívós munkával újra sikerült elmennünk három góllal, de leszakítani nem sikerült a Darija Dmitrijeva vezette oroszokat, akik – kihasználva a támadásban kimaradt helyzeteinket – éppen az irányító találataival értek be minket. Jött is a második időkérésünk.

Ismét elővettük a hét mezőnyjátékossal való támadást, amely azonban hordozott magában veszélyt. Megfordult a meccs képe, az oroszok vették át az irányítást, és nekünk kellett futnunk az eredmény után. A lehetőségekhez képest sokat cseréltünk, de így is az utolsó erőtartalékaikat mozgósították a lányok. Az utolsó tíz percre visszajött Kiss Éva, aki rögtön ziccerben hárított, miközben emberfogással próbáltuk kivenni a játékból Anna Vjahirjevát.

A svéd játékvezetők a videobíró igénybevétele után piros lappal kiküldték Viktorija Zsilinszkajtyét, a sértett, Klivinyi ismét egálra alakította az állást. Zaklatott percek kezdődtek, mi több tiszta helyzetben is hibáztunk, míg az oroszok hetest rontottak. Klivinyi hetest és két percet érően szabálytalankodott, amelyből Dimitrijeva talált be, így nehéz három perc következett. Hornyák Dóra azonban egy nagy bombával egyenlített.

A létszámhátrányt túléltük, és Rasmussen harmadik időkérése után az utolsó percben a vezetésért támadtunk, azonban nem találtunk be, de legalább az ellentámadásnál nem kaptunk gólt.

A 26–26-os döntetlen azt jelenti, hogy egy győzelemmel, egy döntetlennel és négy vereséggel, összességében a 12. helyen zártuk az Eb-t.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, döntetlen a vége. 26–26
60. perc:
Időn túli szabaddobás az oroszoknak. Posztnova fölé dobta, vége.
60. perc: Kapus nélkül támadtunk, Kovács mellé lőtt.
59. perc: Kiegészültünk, magyar időkérés.
59. perc: Vjahirjeva
lövése mellé szállt.
58. perc: Hornyák
szenzációs lövése ment a jobb fölsőbe. 26–26
57. perc: Klivinyit
kiállították két percre, és hetes is. Dmitrijeva belőtte. 25–26
57. perc: Kovács
alsó lövését védte a kapus.
56. perc:
Hetest kaptak az oroszok, Szabirova fölé pattintott!
56. perc: Klivinyi
a ziccerét a kapusba dobta.
55. perc: Posztnova
ezúttal a kapufát találta el.
54. perc: Kiss Éva
nagy védése után támadhattunk, de Lukács is hibázott.
53. perc:
Maradt nálunk a labda, Klivinyi viszont szépen lőtt a bal alsóba. 25–25
53. perc:
Emberelőnyben támadhattunk. Görbicz remekül vette észre a rést, de a kapust találta el.
52. perc: A bírók azonban videóztak, és piros lapot adtak Zsilinszkajtyénak.
52. perc: Klivinyi
lövése lepattant a védőkről. Utána kapott szegény egy jó nagy pofont, de ez nem számított szabálytalannak.
52. perc: Kozsokar
éles szögből szerzett gólt. 24–25
51. perc: Orosz időkérés.
51. perc: Kisfaludy
kapott szép átadást, és belőtte a helyzetét. 24–24
50. perc: Görbicz
rossz lövése után Szabirova indulhatott, de Kiss kivédte a lövést.
50. perc: Szudakova
egészen lehetetlen szögből talált be. 23–24
49. perc: Szeny
rosszul passzolt, támadhattunk emberelőnyben az egyenlítésért. Sikerült, mert Lukács a jobb szélről bepattintotta. 23–23
48. perc:
A hetest ezúttal is Kovács lőtte, és ezúttal is a kapuba talált. 22–23
48. perc:
Újabb hetes és két perc. Klivinyi harcolta ki.
48. perc:
Belemenés nálunk, de az oroszok elkapkodták.
47. perc:
Már kettővel vezetnek az oroszok… Szeny kapta a vonalon, és a kapu jobb oldalába lőtt. 21–23
46. perc:
Hetest kaptunk, amelyet Schatzl végzett el, és fölé lőtt.
46. perc: Bódi
kihagyta a helyzetet, Vjahirjeva már az oroszokat juttatta vezetéshez. 21–22
45. perc: Szeny
egyenlített, az üres kapunkba lőtt, mert 7 a 6 ellen támadtunk. 21–21
45. perc: Hornyák
vette észre a rést, és bedobta. 21–20
44. perc:
Heteshez jutottak az oroszok, Szabirova belőtte. 20–20
44. perc: Görbicz
szenzációsan szlalomozott át a védők között, és belőtte. 20–19
43. perc: Magyar időkérés.
42. perc: Kovács
lövése nem találta el a kaput, majd az oroszok egyenlítettek Dmitrijeva révén. 19–19
41. perc: Schatzl
a szélről ezúttal hibázott, ellentétben Szudakovával, aki a bal fölsőbe lőtt. 19–18
41. perc: Dmitrijevát
szabadon hagytuk, ő a bal fölsőbe durrantott. 19–17
40. perc:
Lépéshibát fújtak Görbicznél, az oroszok nem siették el a támadást.
39. perc:
Gyorsan indultak az oroszok, Vjahirjeva azonban ziccerből a kapufát találta el.
38. perc:
Labdát szereztünk, de aztán elvesztettük. Hiába indultak gyorsan az oroszok, Szamohina lövését védte Szikora.
37. perc: Görbicz
is meglőtte az első gólját. 19–16
37. perc: Posztnova
nagyon magasra emelkedett, és nagyon bevágta. 18–16
36. perc:
Kiegészültek az oroszok, de Schatzl a bal szélről ravasz gólt lőtt. 18–15
36. perc:
Elfeledkeztünk Vjahirjeváról, aki közelebb hozta az oroszokat egy góllal. 17–15
35. perc:
Jó volt a védekezésünk, de nem siettük el a támadást. Hornyákot sikerült megjátszani, ő betört, és gólt szerzett. 17–14
34. perc:
A hetest Kovács Anna belőtte. 16–14
34. perc:
Igyekeztünk kihúzni az emberhátrányt, ez sikerült is, sőt mi kerültünk emberelőnybe. Posztnova lement, kaptunk egy hetest is.
33. perc:
Kapus nélkül támadtunk, Hornyák betört, de a kapust találta el. Dmitrijeva viszont bedobta a helyzetét. 15–14
32. perc: Szikora!
Nagyszerűen védte Szamohina lövését.
32. perc:
Erősen passzív volt az orosz támadás, de Mészáros kapott egy kiállítást.
31. perc:
És mindjárt magyar góllal! Klivinyi ugrott föl, és a kapu bal oldalába bombázott. 15–13
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egy góllal vezetünk. 14–13
30. perc: Klivinyi
betört két védő közé, és a bal alsóba lőtt. 14–13
29. perc:
Egyenlítettek. Szabirova két védő között lőtt a jobb fölsőbe. 13–13
28. perc: Klivinyi
lövőkedve nem lankadt, és ezúttal a bal alsóba talált. 13–12
28. perc:
Kiegészültünk, de abban a pillanatban egyenlítettek az oroszok Vjahirjeva révén. 12–12
27. perc:
Támadtunk, ameddig csak lehetett, de végül Klivinyi lövését védte a kapus.
25. perc:
Megszereztük a labdát, Klivinyi labdát vesztett, Szkorobogatcsenko bedobta a ziccerét. 12–11
25. perc: Orosz időkérés.
24. perc:
Elvették tőlünk a labdát, de Zsilinszkajtye lövését védte Szikora. Maradt az oroszoknál. Hornyákot kiküldték két percre.
23. perc: Viktorija Zsilinszkajtye
átlövésével kapaszkodtak közelebb az oroszok. 12–10
23. perc: Hornyák
kígyózott át a védelmen, és biztosan lőtte be a helyzetét. 12–9
22. perc: Lukács
vette észre, hogy a kapus nem védte rendesen a bal oldalt, és ügyesen bedobta. 11–9
21. perc: Posztnova
viszont nagy erőt tudott adni a magáéba, és a jobb fölsőbe pattintott. 10–9
21. perc:
Lépéshiba az oroszoknál, támadhattunk a háromgólos előnyért. Jól megjárattuk, de Klivinyi lövése igen erőtlen volt.
20. perc: Schatzl
került helyzetbe, és bedobta. 10–8
20. perc: Orosz időkérés.
20. perc: Makejeva
került ziccerbe, de az ejtését Szikora kifogta.
20. perc:
Labdát szereztünk, Klivinyi megint lőtt, de ezúttal nem talált kaput.
18. perc: Klivinyi
bátran vállalkozott lövésre, és igaza is lett, mert bement. 9–8
18. perc: Hornyák
vállalta el a lövést, de nagyon mellé ment, gyorsan indítottak az oroszok, Szudakova pedig belőtte. 8–8
17. perc:
A magyar támadás ezúttal fabatkát sem ért, kiegészültek az oroszok. Szeny lövését viszont szépen védte Szikora.
16. perc:
Sokáig támadtak az oroszok, de végül a bal szélről mellé lőttek.
15. perc:
Hetest is kaptunk, Kovács pedig a bal fölsőbe lőtt. 8–7
15. perc:
Emberelőnybe kerültünk, mert Szkorbogatcsenko megint odacsapott Klivinyinek.
15. perc:
Technikai hiba után hiába kerültek ziccerbe Szudakova révén az oroszok, mert Szikora védett.
14. perc: Szkorobogatcsenko
fölé lőtt, támadhattunk a vezetés megszerzéséért.
14. perc: Kovács
első lövés lejött a védőkről, de visszaszerezte, és másodszorra már bevágta. 7–7
13. perc:
Ügyes bejátszás után Szeny fordult be, és a léc alá vágta a labdát. 6–7
12. perc: Klivinyi
remek bejátszását Kisfaludy a kapus lába között dobta be. 6–6
12. perc: Kovács
lépéshibája után megindultak az oroszok, Dmitrijeva pedig bevágta. 5–6
11. perc:
Az imént beállt Szikora nagyszerűen védte Szkorobogatcsenko lövését.
11. perc: Kisfaludy
zárását szabálytalannak látták, az oroszok jöhettek támadással.
10. perc: Szamohina
kapta a bal szélen, és biztosan bedobta a ziccert. 5–5
10. perc:
Kiegészültek az oroszok, és most ők kerültek emberelőnybe, Szekeres kiállítása miatt.
9. perc:
Labdát szereztünk, a kétgólos előnyért támadhattunk. Csakhogy Erdősi hiába került helyzetbe, a kapus kitalálta, hogy ejteni akar, és megszerezte a labdát.
8. perc: Görbicz
vette észre, hogy Bódi szabadon maradt a szélen, Bernadett ügyesen belőtte. 5–4
8. perc:
Emberelőnybe kerültünk, az iménti orosz gólszerző, Szkorobogatcsenko ment le könyöklés miatt.
7. perc: Kovács
került helyzetbe, és kiharcolt egy hetest. Ha már ott volt, dobta a hetest is, méghozzá a hálóba! 4–4
6. perc:
Sokáig járatták a labdát, de végül csak eljutott Szkorobogatcsenkóhoz, aki kegyetlenül bedobta. 3–4
6. perc:
Előbb Kovács lövését sáncolták, majd remek bejátszás után Bódi beállóból pattintott a kapuba. 3–3
5. perc:
Labdát vesztettünk, de Szudakova a vonalra lépett, így hiába talált a kapuba.
4. perc: Posztnova
maradt nagyon egyedül, és így nem volt neki nehéz a bal alsóba lőnie. 3–2
3. perc:
Nem hagyjuk magunkat, Kovács maradt egyedül a hatoson, és szépen a jobb felsőbe küldte a labdát. 2–2
3. perc: Dmitrijeva
nagyon él, megverte Kisfaludyt, és a kapu bal oldalába lőtt. 1–2
2. perc: Erdősi
remekül ejtett a bal fölsőbe. 1–1
2. perc: Dmitrijeva
lövését a bal alsó sarok elől rúgta ki Kiss.
2. perc:
Mi is kaptunk egy hetest, ráadásul emberelőnybe is kerültünk, mert Kozsokart kiállították két percre. A hetest Görbicz a kapufára pattintotta.
1. perc:
Hetest kaptunk, Dmitrijeva belőtte. 0–1
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A magyar csapat tiszta fehérben, az orosz tiszta pirosban játszik.

ELLENFÉLNÉZŐ: OROSZORSZÁG
Olimpia:
1. (2016), 2. (2008) – 2 részvétel
Világbajnokság: 1. (2001, 2005, 2007, 2009), 4. (1997), 5. (1993, 2015), 6. (1995, 2011), 7. (2003), 12. (1999) – 11 részvétel
Európa-bajnokság: 2. (2006), 3. (2000, 2008), 4. (2002, 2004), 6. (1994, 2012), 7. (1996, 2010), 9. (1998), 14. (2014) – 11 részvétel
Egymás elleni mérleg Oroszországgal szemben: 27 mérkőzés, 6 győzelem, 5 döntetlen, 16 vereség, 742–760-as gólkülönbség

Legutóbbi mérkőzés: 2014. 12. 07. (Európa-bajnokság, csoportmérkőzés)
Magyarország–Oroszország 29–29 (14–15)
Győr, Audi Aréna.
Magyarország:
Herr O. – Bódi 3, Szamoránsky P. 1, Triscsuk 6, Tomori 3, Szucsánszki 1, Kovacsics 5. Csere: Kiss É., Bíró B. (kapusok), Klivinyi 1, Bulath 2, Erdősi 2, Mészáros R. 1, Mayer 1, Kovacsicz 1, Planéta 2. Szövetségi kapitány: Németh András