A Veszprém legyűrte a Madridot, így továbbjutott!

2012.02.25. 16:58
A veszprémi szurkolók biztatására nagy szükség volt (Fotó: Fuszek Gábor, archív)
Utolsó csoportmérkőzésén az MKB Veszprém hazai pályán 28–27-re legyőzte az Atlético Madridot a férfi kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjában, ezzel továbbjutott a legjobb 16 közé.

Nem sok hiányzott hozzá, hogy a Veszprém váratlan segítséget kapjon kora délután, a pont nélküli Silkeborg ugyanis majdnem meglepetést okozott Berlinben. A német csapat végül egy góllal csak legyűrte a dánt, így biztosította helyét a legjobb 16 között.

A Veszprém abban az esetben maradhat csak le a továbbjutást jelentő első négy helyről, ha kikap, a Kielce–Csehov meccs pedig döntetlenre végződik.

A hírek igaznak bizonyultak, a már biztos csoportelső Atlético négy kulcsembere, Kiril Lazarov, Alberto Entrerríos, Didier Dinart és Luc Abalo nélkül érkezett Veszprémbe, ez mindenképp javította a mieink esélyeit. Az ősszel a spanyolok 37–28-ra győztek a két csapat meccsén.

Az első hazai támadás Isaias Guardiola labdaszerzésével zárult, de a spanyol játékos szerencsére kihagyta a ziccert.Nikolaj Markussen már nem hibázott nagy helyzetben, Marko Vujin azonnal válaszolt. 1–1

Az Atlético nyitott védekezéssel kezdett, támadásban pedig a kipattanó labdák megszerzésével, ami felettébb bosszantó volt. Az 5. percben Julen Aguinagalde hetesével megint vezetett a Madrid, majd Guardiola használta ki, hogy nem támadtuk meg. 1–3

Laluska Balázs ziccerét Sterbik Árpád védte, majd fájdalmas arccal átadta a helyét Javier Hombradosnak. A korábbi veszprémi kapus megsérült. Joan Canellas góljára Gulyás Péter révén érkezett válasz. 2–4

Sulic is megszerezte első gólját, miután összeszedte a labdát, és átejtette Hombradost. Iváncsik Gergő középre bekeveredve a 10. percben egyenlített. 4–4

Guardiola újabb lerohanás után mattolta Mirko Alilovicot. 4–5

Jonas Källman lövése pontosnak bizonyult, Renato Sulic cundere nem kevésbé, Vujin viszont a kaput sem találta el büntetőből. 5–6

Markussen átlövésére Császár Gábor felelt. 6–7

Aguinagaldét nem szabad őrizetlenül hagyni, mégis megtettük. Legalább ekkora baj volt, hogy Császár is kihagyott egy hétméterest. Kísértett a csehovi meccs, amelyen a Veszprém első három büntetője kimaradt. 6–8

Eközben Kielcében a 16. percben 6–6-ra álltak a felek.

Császárnak betörésből már jobban ment, okosan eltette a labdát Hombrados válla fölött. 7–8

Szépen kijátszott akció végén a bal szélről David Davis állította vissza a kétgólos különbséget. Hiába hiányzott félcsapatnyi sztárja, a spanyol gárda még így is nagyon erős volt. 7–9

Terzic betörése után Vujin a harmadik hetesünket már belőtte. 8–9

A 24. percben Alilovic védte Guardiola lövését, a túloldalon Hombrados tette ezt Császár löketével. Alilovic újabb két védését követően Vujin egyenlített, majd fordított. 10–9

Canellas próbálkozása jó volt, Iváncsiké nem annyira. 10–10

A vendégek két beállóval támadtak – jobbszélső nélkül –, közülük a 27. percben a rendkívül jó erőben lévő Fernández fordult be, és újra a Madrid vezetett. Mocsai Lajos időt kért. 10–11

Császár Gábor labdaszerzése után ikszre hozhattuk volna az első félidőt, de senki sem lőtte el a labdát, így 30 percnyi játék után 11–10-re vezetett az Atlético. A szünetben a Kielce–Csehov csata 12–10-re állt.

Veszprémben már kezdődhetett volna a második játékrész, ám szinkronban kellett lenni a kielcei meccsel.

A második játékrészt Pérez Carlosszal kezdte a magyar alakulat, és a rutinos átlövő hamar „bemutatkozott” Hombradosnak. A kubai származású játékos kétszer is betalált rövid időn belül.

A védekezés egyik oldalon sem működött ezekben a percekben, potyogtak a gólok. A vendégeknél García Parrondo kapta el a fonalat, de a Laluska által egyszer csúnyán leütött Markussennek is ment a játék. A mieinknek kevésbé, így hiába állt be Fazekas Nándor a második félidőben a labdával keveset találkozó Alilovic helyére, a különbség vészesen kezdett nőni.

Canellas gólja után Fazekas akadályozta meg kétszer is, hogy három góllal elhúzzanak a spanyolok. Másodszor Aguinagalde hetesét kapta le könnyedén a levegőből a veszprémi közönség Nándija. 17–19

Sulic kiállítását Parrondo használta ki kétszer egymás után, majd ismét a szélső villant. 17–22 Kielcében a 42. percben 18–18 volt az állás.

KIESETT A CSEHOV

A Kielce és a Csehov szintén kiélezett mérkőzést vívott egymással. Elhúzni egyik csapat sem tudott, hol az egyik, hol a másik vezetett egy-két góllal.

Mintegy 15 másodperccel a vége előtt az oroszok 26–26-ra alakították az állást, a Kielcét irányító Bogdan Wenta egyből időt kért. A lengyelek támadhattak a győztes gólért, ám labdát vesztettek. A vendégek a villámgyors Dibirovot indították, akit azonban elsodortak. A 60 perc letelt, az időn túli szabaddobásból pedig nem született gól, így a Medvegyi kiesett, a Kielce pedig a csoport harmadik helyén továbbjutott.

Támadásban megállt a tudomány, a hétperces magyar gólcsendet végül Uros Vilovszki törte meg. A beálló vette ekkor a hátára a csapat, egymás után dobálta a gólokat, Fazekas pedig egyre inkább belelendült, védéseivel nagyot lendített az MKB-n.

Iváncsik két gólja után már csak eggyel vezetett az Atlético (22–23), majd Gulyás kiállítását átvészelve fordított a hazai csapat.24–23

Az 56. perc elején Guardiola terítette le a meginduló Iváncsikot, amiért piros lapot kapott, ráadásul hetest kaptunk, amit Vujin értékesített, így 25–23 volt már ide.

Nem nyugodhattunk azonban meg, mivel Fernández és Jurkiewicz is eredményes volt emberhátrányban, így pillanatok alatt elolvadt a kicsiny előny. 25–25

Másfél perccel a vége előtt 26–26-nál jöhettek a spanyolok, Iváncsik azonban indítás után az üres kapuba talált (Hombrados rosszul jött ki). 27–26

Parrondo az utolsó madridi támadásnál egyenlített, de a vége Vilovszki utolsó pillanatban szerzett góljával 28–27 lett ide. A Veszprém ezzel csoportmásodikként továbbjutott!

IVÁNCSIK: FONTOS VOLT, HOGY TUDTUNK ERŐT MERÍTENI

FÉRFI KÉZILABDA BL
B-CSOPORT, 10. (UTOLSÓ) FORDULÓ
MKB VESZPRÉM–ATLÉTICO MADRID (spanyol) 28–27 (10–11)
Veszprém, 5000 néző. V: Ljubic, Kristic (szlovénok)
VESZPRÉM: Alilovic – GULYÁS 2, VUJIN 6 (2), Ilyés, Sulic 2, Terzic, IVÁNCSIK G. 6. Csere: FAZEKAS (kapus), Laluska, Császár 3, PÉREZ 4, VILOVSZKI 5, Schuch
ATLÉTICO MADRID: Sterbik – PARRONDO 6, Guardiola 3, Kallman 1, Jurkiewicz 1, MARKUSSEN 6, Fernández 2. Csere: HOMBRADOS (kapus), Canellas 3, Aguinagalde 4 (1), Davis 1
Az eredmény alakulása. 7. p.: 1–4. 21. p.: 7–9. 26. p.: 10–9. 39. p.: 17–19. 43. p.: 17–22. 56. p.: 25–23. 60. p.: 27–27
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 4/2, ill. 2/1
Mocsai Lajos, a Veszprém edzője: – Remélem, a sikerünk, a halálcsoportban gyűjtött tizenkét pontunk is akkora publicitást kap, mint korábbi botlásaink. Sok ziccert kihagytunk, emiatt a hajráig lépéselőnyben volt a sok kitűnő játékossal felálló, fantasztikusan felépített Madrid. Ezzel a győzelemmel elvált a lényeges a lényegtelentől, és a sok korábbi kritika után kiderült az igazság. Továbbra is az európai elitben a helyünk, bár ezt nehezebben értük el, mint tavaly.
Talant Dusebajev, az Atlético Madrid edzője: – Nyugodtan, kényelmesen kézilabdázhattunk, hiszen rajtunk nem volt semmilyen nyomás. Mivel szűk kerettel érkeztünk, a mérkőzés végére elfáradtak mezőnyjátékosaink, valamint Hombradost sem tudtam lehívni, mivel Sterbik megsérült. A széleken kihagyott ziccereink után tudott leindítani bennünket a Veszprém, amely a végén szerencsével nyert. A meccsen kiderült, hogy a veszprémiek erősek, ott a helyük a legjobb tizenhat között.