Görbiczék drámai végjáték után ikszeltek Norvégiával

2013.10.25. 16:57
Tomori Zsuzsanna óriási gólokat lőtt a norvég ligaválogatottnak (Fotó: MTI)
Magyarország női kézilabda-válogatottja – az utolsó pillanatokban kapott gól következtében – 28–28-as döntetlent játszott a norvég ligaválogatottal a háromnapos nemzetközi torna, a szombathelyi Provident-kupa pénteki nyitómérkőzésén.

Bár a torna első gólját a magyar válogatott szerezte, a norvégok kezdték jobban az összecsapást, Hasanic hamar elkapta a fonalat, elöl pedig Nöstvold és Sundmoen egymással versenyezve szórta a gólokat (4–6).

A találkozó elején számos hetest harcolt ki a magyar csapat, Görbicz pedig az első rontás után rendületlenül termelte a találatokat ezekből, zseniálisabbnál zseniálisabb passzaival pedig rendre nagyszerű helyzetbe hozta társait, így a 20. perc végére visszavettük a vezetést (10–9).

Sőt, a feljavuló védekezés után Tomori sokadik óriási bombájával már hárommal meglépett Hajdu János együttese (13–10), az időkérés után azonban visszajöttek a norvégok, bár fordítaniuk már nem tudtak (15–15).

A második játékrész elején azonban már igen, a tarthatatlannak bizonyuló Herrem révén, Skogrand átlövése után pedig már kettővel mentek a vendégek (15–17). Innen egy hullámvasutazás kezdődött, sorozatban négyet szerzett a „ferencvárosi sor” (19–17), de Herrem vezérletével jött egy 3–0-s norvég válasz (19–20).

Betina Riegelhuth brutális lövőerejét kétszer is bemutatta gyorsegymásutánban (20–22), de ekkor jött Kiss Éva a magyar kapuba, és kilenc percen keresztül lehúzta a rolót, ziccereket hárítva tartotta meccsben a csapatot, amely Szamoránsky találataival visszavette a vezetést (23–22).

Az utolsó öt perc kezdetén Nöstvold találatával ismét kiegyenlítettek a vendégek (26–26), Görbicz és Kovacsicz gólja után azonban így is úgy tűnt, hogy meglesz a magyar siker (28–26), az utolsó másodpercekben passzívnál azonban Vincze ziccerét védte Hasanic, míg Thea Mörk a túloldalon nem hibázott, így végül döntetlennel ért véget a meccs (28–28).

ÖSSZEFOGLALÓ A MÉRKŐZÉSRŐL

PROVIDENT-KUPA NŐI FELKÉSZÜLÉSI KÉZILABDATORNA, SZOMBATHELY
1. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–NORVÉG LIGAVÁLOGATOTT 28–28 (15–15)
Szombathely, 2800 néző. V: Andorka, Hucker (magyarok)
MAGYARORSZÁG: Herr O. – Bognár-Bódi 1, TOMORI 7, Görbicz 6 (6), SZAMORÁNSKY P. 5, Zácsik 1, Vérten. Csere: KISS É. (kapus), Szekeres, Bulath 2, Vincze 2, Cifra 1, Kovacsicz 1, Szucsánszki 2, Triscsuk, Kovacsics
NORVÉGIA: HASANIC – Skogrand 1, Nöstvold 6 (2), SUNDMOEN 5, Andenaes, Naess 1, HERREM 6. Csere: Lidèn (kapus), Henriksen 2, T. Mörk 2, Löset 1, Karlsson 1, Græsholt, B. RIEGELHUTH 3
Kiállítások: 2, ill. 4 perc
Hétméteresek: 7/6, ill. 3/2
Az eredmény alakulása. 3. perc: 1–2. 9. p.: 3–5. 15. p.: 6–6. 21. p.: 10–10. 24. p.: 13–10. 27. p.: 14–14. 32. p.: 15–17. 36. p.: 19–17. 40. p.: 19–20. 43. p.: 20–22. 49. p.: 23–22. 56. p.: 26–26. 59. p.: 28–26
HAJDU JÁNOS, magyar megbízott szövetségi kapitány
: – Szerettem volna a végén megnyerni a meccset, de azért a legfontosabb a felkészülés meg a tapasztalatszerzés volt. Sokféle felállást próbálgattunk, és ilyenkor, ennyi csere mellett nehezebb a játékosok dolga is. Védekezésben többet hibáztunk, mint kellene.
HENRIETTE LÖGE HENRIKSEN, norvég szövetségi kapitány: – A ligaválogatottunkban azok játszanak, akik szeretnének bekerülni a felnőtt keretbe, így aztán minden mérkőzésen nagyon küzd mindenki, aki csak pályára lép. Ma is így volt, harcoltunk, megvalósítottunk mindent, amit kértem, úgyhogy maximálisan elégedett vagyok.
A másik mérkőzésen:
Brazília–Horvátország 32–23

NŐI
FELKÉSZÜLÉSI
KÉZILABDATORNA
A PROVIDENT-KUPA TOVÁBBI PROGRAMJA (Szombathely)

Október 26.: MAGYARORSZÁG–Brazília 13.05, Norvégia–Horvátország 15.05
Október 27.: Norvégia–Brazília 10.00, MAGYARORSZÁG–Horvátország 12.05

HAJDU: NAGYON ELÉGEDETT VAGYOK, OTT TARTUNK, AHOL EBBEN A SZAKASZBAN TARTANUNK KELL
„Remek felkészülési meccs volt. Nagyon jó erőkből áll ez a norvég csapat, gyorsan, jól játszottak. Mi sok felállást kipróbáltunk, több védekezési rendszert. Ami nem ment nagyon az a védekezés, sok gólt kaptunk, több hibát vétettünk hátul. Nagyon elégedett vagyok, a felkészülés ezen szakaszában most itt kell tartanunk. Nincs semmi gond, holnap jönnek a brazilok, aztán a horvátok, de ezek a norvégok mindenkit meg fognak szorítani” – mondta a mérkőzés után a Sport Klubnak Hajdu János.

„Az egész csapat jól játszott, nagyon sokat cseréltünk, 18 embert neveztünk, ebből 16 a pályán volt, ami a ritmusban azért okozhat gondot, de jelenleg ez a feladat, lehetőség szerint mindenki játsszon, mindenki kerüljön formába – tette hozzá a szövetségi kapitány.
„Ha ennyire szoros mérkőzésre nem is számítottunk, azt tudtuk, hogy jó ez a norvég csapat – mondta ezt már Görbicz Anita. – Ebben az idényben ez volt az első válogatott mérkőzésünk, ez szerintem nagyon meglátszott a csapaton. Nagyon jó ez a torna arra, hogy összeszokjuk, és a vb-re úgy menjünk, hogy százszázalékos ez az állapot. Minden területen javítanunk kell még, védekezésben megmutattuk már az Eb-n, hogy jobbak tudunk lenni, támadásban pedig szoknunk kell egymást.”
„Tipikus első meccs volt. Szenvedtünk, görcsös volt. Látszott, hogy amiket gyakorlunk, nem megy még folyamatosan, bele-bele hibáztunk, sok kapufát lőttünk, ziccert is hagytunk ki – vélekedett Tomori Zsuzsanna. – Pozitív, hogy nem kaptunk sok lerohanás gólt, de a vb-n sokkal több kell ennél. Első meccsnek elment, de fejlődnünk kell folyamatosan. Támadásban lassúak, statikusak voltunk, ezen kell javítanunk.”

A MÉRKŐZÉS

1–5. perc:
A mieink kezdték el a mérkőzést, és Görbicz szép passza után Bognár-Bódi gyorsan bevette Hasanic kapuját. Egy labdaszerzés után büntetőhöz jutott a magyar válogatott, de Görbicz hetese a jobb oldali kapufán csattant Nöstvold pedig brutálisan nagy gólt lőtt a jobb felsőbe, majd Sundmoen cikázott középen zicceréig, és nem is hibázott (1–2). Görbicz újabb jó átadása után Szamoránsky is eredményes volt beállóból, de Herrem és Herr összecsapását a magyar kapus nyerte, majd az átlövésnél is helyén volt a győri játékos. Zácsik átlövését könnyen hárították, Nöstvold azonban ismét a jobb felsőbe lőtt, így öt perc után előny ott. 2–3

6–10. perc:
Tomori közbelövése után egyenlített ugyan a magyar válogatott, de a sorozatos támadásbeli hibák miatt Herr sem tudta megakadályozni, hogy a 9. percben Herrem visszavegye az előnyt. Hasanic ráadásul elkapta a fonalat, Szamoránsky ziccerét is védte, Herrem pedig ismét rohant, és már kettővel mentek a vendégek. 3–5

11–15. perc: Görbicz a második büntetőjénél már nem hibázott, Naess átlövésére pedig Bulath felelt, így nem tudtak meglépni az északiak. Görbicz zseniális passza után Szamoránsky harcolt ki újabb hetest, valamint emberelőnyt is, a győri irányító pedig kiegyenlített (6–6). Sundmoennek a hátrány sem volt akadály, gyönyörű betörés után ismét a vendégeket juttatta előnyhöz. 6–7

16–20. perc: Tomori átlövésből szétágyúzta a bal felsőt, Sundmoennel ugyanakkor továbbra sem tudtunk mit kezdeni. Görbicz a negyedik heteséből a harmadik gólját szerezte, miután a bal alsóba lőtt, Nöstvold pedig a jobb felsőbe ragasztotta az első norvég büntetőt. Ezután Vincze percei következtek, előbb a bal szélről egyenlített, majd egy gyorsindulás után az előnyt is visszavette a magyar válogatottnak. 10–9

21–25. perc:
Sundmoenre lassan érdemes lenne figyelni, elhajlásból lőtt köténygólt, Bulath viszont az ötödik magyar hetest és a második norvég kiállítást is kiharcolta, Görbicz pedig nagyon elkapta a fonalat. A norvégok támadásainál a szerencse is velünk volt a kapufa képében, Cifra beállós-, Tomori átlövésgólja után pedig 13–10-nél időt kértek a norvégok. Győri pillanatok következtek, Lise Löke lövését Herr védte ugyan, de Görbicz lövése nem hozott gólt. Thea Mörk már nem hibázott, majd Bulath és Karlsson is eredményes volt átlövésből. 14–12

26–30. perc:
Nöstvold bal felsőbe ívelt hetesével ismét egyre zárkózott a vendégcsapat, ráadásul a két elrontott akció után ki is egyenlítettek a norvégok, sőt Szekeres még egy kiállítást is kapott (14–14). Hasanic védése után pedig fordíthattak is volna a vendégek, de rossz volt a bejátszás Lökének, Tomori pedig óriási góllal büntetett, a bal felsőbe tartó lövése a kapufáról vágódott a hálóba. Henriksen a kiegészülés pillanatában átlövésből kiegyenlített, Bulath időn túli szabaddobása pedig nem talált kaput, így a szünetre iksszel vonulhattak a csapatok. 15–15

Érdekesség, hogy amikor legutóbb legyőztük a norvégokat, pont itt Szombathelyen, szintén 15–15 volt a szünetben az állás, és végül 32–27 lett a végeredmény.

2. FÉLIDŐ

31–35. perc: Sundmoen nagyszerű hát mögötti passza után Herrem ejtette át Herrt, így visszavették a vezetést a norvégok, majd a balszélső technikai hibája után Tomori újabb bombáját a kapufa hárította. Skogrand átlövése már utat tört a hálóba (15–17), Zácsik azonban villámgyorsan kilőtte a jobb felsőt, Herr hárítása és Szucsánszki jó védekezése után pedig épp a ferencvárosi irányító egyenlített ki (17–17). A győri kapus újabb védése után Tomori lerázta az emberét, így ismét itt az előny. 18–17

36–40. perc: Herr nagyon jó formába lendült, Szucsánszki bejátszását pedig Szamoránsky váltotta gólra (19–17). Tomori lövésénél ismét meglehetett volna a közte három, de a norvég kapus hárított, Herrem pedig előbb bal szélről, majd lerohanásból is eredményes volt. 19–19

41–45. perc: Sundmoen hosszú idő után ismét hallatott magáról (19–20), Zácsik kapufára lőtt ziccere után viszont Herrem sem tudott a kapuba találni. Görbicz hetese megszakította a hosszú magyar gólcsendet, Betina Riegelhuth viszont brutális gólt ragasztott előbb a jobb, majd a bal felső sarokba (20–22). Tomori átlövése után Kiss védte Karlsson büntetőjét, majd az újabb norvég ziccert is. 21–22

46–50. perc: Kiss harmadik védése után Szamoránsky kiegyenlített, majd a csereként beálló kapus újabb bravúrja után a beállós fordíthatott volna, de Hasanic is a helyén volt. Kiss Riegelhuth ágyúzását is hatástalanította, de Triscsuk és Szucsánszki átlövése sem hozta meg a fordítást. Szamoránsky beállóból aztán csak a bal alsóba lőtt, a magyar vezetést pedig norvég időkéréssel párosult. 23–22

51–55. perc: Kétirányítós rendszerre váltott a csapat, Görbicz és Szucsánszki egyszerre volt a pályán, de így sem jutottunk lövésig, a túloldalon pedig megszakadt a 9 perces gólcsend, ráadásul egy lerohanás után ismét a vendégek vezettek (23–24). Szucsánszki betörésből szerzett óriási gólja után Kiss ismét hárított, Szamoránsky zicceréhez pedig már csak hozzáérni tudott Hasanic. Riegelhuth feltűnően kis gólt szerzett, ezúttal csak a bal alsóba zúdított, Tomori viszont két emberrel a nyakán is eredményes volt. 26–25

56–60. perc: Nöstvold beálló gólja után hiába védett két ziccert Hasanic, Görbicz hetesénél azonban már tehetetlen volt. Kovacsicz a jobb szélről átejtette a norvég kapust, közte kettőnél pedig ismét jött az időkérés (28–26). Kiss a hetedik óriási védését is bemutatta, de Henriksen lerohanása után szépített. Kovacsicsot blokkolják, de marad nálunk a labda fél perccel a vége előtt. 20 mp-cel a vége előtt időt kérünk. A szépen kitalált akció végén Vincze ziccert rontott, Thea Mörk viszont nem, így iksz a vége is. 28–28

A MAGYAR NŐI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Herr Orsolya (Győri Audi ETO), Kiss Éva (Fehérvár KC)
Jobbszélsők: Bognár-Bódi Bernadett (Győri Audi ETO), Kovacsicz Mónika (FTC-Rail Cargo Hungaria), Orbán Adrienn (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők: Planéta Szimonetta (Veszprém Barabás Duna Takarék), Soós Viktória (Győri Audi ETO)
Irányítók: Görbicz Anita (Győri Audi ETO), Kovacsics Anikó (Győri Audi ETO), Szucsánszki Zita (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Beállók: Cifra Anita (FTC-Rail Cargo Hungaria), Mayer Szabina (Fehérvár KC), Szamoránsky Piroska (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Bulath Anita (Dunaújvárosi Kohász), Szekeres Klára (Érd), Tomori Zsuzsanna (FTC-Rail Cargo Hungaria), Triscsuk Krisztina (Érd), Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Vérten Orsolya (FTC-Rail Cargo Hungaria), Vincze Melinda (Dunaújvárosi Kohász)
Szövetségi kapitány: Hajdu János
Edző: Siti Bea

NORVÉG LIGAVÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Stine Lidén (Storhamar), Alma Hasanic (Larvik)
Átlövők: Karoline Naess (Stabaek), Kamilla Sundmoen (Storhamar), Tonje Nöstvold (Byasen) Tonje Löseth (Tertnes), Ida Björndalen Karlsson (KIF Vejen), Betina Riegelhuth (Storhamar)
Irányítók: Marie Henriksen (Byasen), Stine R. Skogrand (Tertnes)
Beállók: Hanna Yttereng (Levanger), Lise Löke (Larvik)
Szélsők: Thea Mörk (Larvik), Jenny Osnes Graesholt (Nordstrand), Camilla Herrem (Byasen)

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

Természetesen Görbicz Anitáék szeretnének az első helyen végezni Szombathelyen. A győriek irányítója elmondta, mivel még nincs tökéletesen rendben, ezért egy kézzel fog játszani.

„Nagyon nehéz ellenfelek ellen lépünk pályára a három nap alatt, nem lesznek könnyű mérkőzéseink. Elsősorban felkészülési tornán játszunk, amelynek célja, hogy megtudjuk, hol tartunk, hiszen a decemberi világbajnokságra készülünk, és emellett szeretnénk győzni. Elsőként a norvégokkal mérkőzünk meg, akik gyors játékot játszanak, nagyon jól hajtják végre a lerohanásokat. Erre nagyon figyelnünk kell, meg kell állítani őket”– mondta a szövetség honlapjának Görbicz Anita, aki még nem érzi magát százszázalékos állapotban.

„Szerdától edzek, de még nem vagyok tökéletesen rendben. Azt hiszem, mindenképpen egy kézzel játszom majd, két kézzel még nem biztos, hogy menne. Korábban is előfordult már, hogy egy kézzel játszottam. Eddig ez nem jelentett gondot, remélem, most sem fog.”