Időn túli hétméteressel nyertek a dánok

2010.01.26. 18:24
Három sima és három felettébb izgalmas mérkőzést hozott az ausztriai férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének 2. fordulója. Az I. csoportban Izland könnyedén nyert az oroszok ellen, Horvátország nagy csatában gyűrte le a házigazdákat, míg Dánia időn túli hétméteressel nyert Norvégia ellen. A másik csoportban Lengyelország egy góllal legyőzte a cseheket, ezzel bejutott a négy közé, ahová Franciaország vagy Spanyolország követheti.

Michael Guigou (jobbra) nem tudott hibázni a szlovénok ellen (Fotó: Reuters)

Izland az első csoportkört két döntetlennel és egy győzelemmel zárta, míg az oroszok csak a kieső Ukrajnát verték meg, így pont nélkül érkeztek a középdöntőbe. Ott aztán újabb vereséget gyűjtöttek be, Izland viszont döntetlent játszott Horvátországgal, ezek tükrében pedig nem volt meglepetés, hogy az északiak jóformán már az első félidőben eldöntötték az oroszok elleni meccset (19–10).

Pedig a kelet-európaiak jobb százalékkal lőttek, csakhogy míg ők 51-szer, addig az izlandiak 65-ször próbálkoztak a gólszerzéssel. Az oroszoknál Vaszilij Filippovon és a beállós Mihail Csipurinon kívül senki sem teljesített átlagon felül, a bőszen lövöldöző ellenfél viszont azt is elviselte, hogy legnagyobb sztárja, Olafur Stefánsson mindössze háromszor találjon be.

A horvátok hamar tudatosítani akarták az osztrákokban, hogy nincs esélyük újabb bravúrra, már az elején elléptek 3–0-ra, az első gólt a 7. percben szerző házigazdák azonban a rossz kezdés után magukra találtak, és az első félidőt egy 5–0-s sorozattal zárták, így csak egy gól volt a hátrányuk a szünetben.

Ausztria a fordulás után is jól tartotta magát, három perccel a vége előtt 23–22-re vezettek csak a horvátok, a hajrá azonban a vb-ezüstérmesnek sikerült jobban, így a csoport élén várhatja a középdöntő utolsó fordulóját.

A nap legizgalmasabb mérkőzése Dánia és Norvégia összecsapása volt. Az első félidőt 15–11-re a norvégok nyerték, és még a 39. percben is öt góllal vezettek. Előnyük azonban nem tartott ki a végéig. A dánok 58:57-nél előbb egyenlítettek, majd egy időn túli hétméteressel a győzelmet is megszerezték.

Az Eb során első nagy különbségű győzelmét aratta a francia válogatott, pedig sokáig az sem volt biztos, hogy legyőzi Szlovéniát. A szélsőire (Luka Zvizej és Vid Kavticnik) építő szlovénok a félidőben még 18–17-re vezettek, és a találkozó kiegyenlítettségét jól mutatja, hogy a 36. percig egyik csapat sem tudott kétgólosnál nagyobb előnyre szert tenni.

Ekkor a franciáknak sikerült ezt elérni, akik ezt követően már nem is engedték ki kezükből az irányítást, és végül fölényes, 37–28-as győzelmet arattak. Az olimpiai és világbajnok csapat legjobbja a tornát pocsékul kezdő Michael Guigou volt, aki a neki jutó 35 perc alatt tíz lövésből tíz gólt ért el, ráadásul mindet akcióból. A sikerhez Thierry Omeyer 40 százalékos védési hatékonysággal járult hozzá.

A franciák azonban még nem dőlhetnek hátra, mivel a spanyolok aránylag könnyen megnyerték a németek elleni meccsüket, így még megelőzhetik Karabaticékat (jobb gólkülönbséggel). Spanyolország már a félidőben öt góllal vezetett, és ezt az előnyét a második játékrészben is megőrizte, elsősorban remek védekezésének köszönhetően.

A csehek újra bizonyították, hogy ma már a világ bármely csapatával felveszik a versenyt. Most éppen a lengyelek életét keserítették meg, ám a pontszerzés ezúttal elmaradt a részükről, de ez csak egy hajszálon múlott. A két csapat végig fej fej mellett haladt, és bár az 55. percben még a csehek vezettek egy góllal, az utolsó öt percet 4–2-re a lengyelek nyerték, akik 35–34-es sikerüknek köszönhetően már biztosan elődöntősök.

KI JUTHAT TOVÁBB?

A négy elődöntős helyből a középdöntő utolsó fordulója előtt még csak egy kelt el, Lengyelország várhatja ilyen szempontból páholyból az utolsó kört. A II. csoportban viszonylag egyszerű a helyzet. A spanyolok csak akkor végezhetnek a második helyen, és vívhatják ki ezzel az elődöntős szereplés jogát, ha megverik Szlovéniát, a lengyelek pedig legyőzik a franciákat. Minden más esetben a franciák jutnak a legjobb négy közé.

Az I. csoportban jóval bonyolultabban is alakulhatnak a dolgok. Vegyük sorra a lehetőségeket!

Ha Izland pontot szerez Norvégia ellen, akkor a dánokkal vagy a horvátokkal karöltve bejut a négy közé. Horvátország elődöntőt játszhat, ha nem kap ki Dániától, míg utóbbinak egy pont is elég lehet a boldogsághoz, ha Izland kikap Norvégiától.

Ha Dánia kikap Horvátországtól, Izland pedig Norvégiától, akkor a horvátok a csoportelsők, a három északi csapat között pedig körbeverés és holtverseny alakul ki. Ebben az esetben az egymás elleni meccsek eredményéből számított gólkülönbség dönt közöttük, ami jelenleg Izlandnál +5, Norvégiánál –1, Dániánál pedig –4. Norvégiának tehát legalább négy góllal kellene legyőznie Izlandot ahhoz, hogy elődöntőbe jusson.