Megizzasztotta magát a Dujsebajev-csapat, ám nyert Csehovban

2015.04.30. 17:57
Császár Gábor jó játékára szükség volt Oroszországban (Fotó: MTI)
A magyar férfi kézilabda-válogatott Európa-bajnoki selejtezőn 27–23-ra győzött Oroszország ellen idegenben. A csehovi mérkőzésen a mieink a szünetben már hét góllal vezettek, majd mentek kilenccel is, ám az oroszok felzárkóztak mínusz kettőre az 50. percre. A hajrában azonban a Császár Gábor irányította magyar csapat megrázta magát, és megérdemelten gyűjtötte be a két pontot.

FÉRFI KÉZILABDA EB-SELEJTEZŐ
5. CSOPORT, 3. FORDULÓ
OROSZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 23–27
(8–15)
Csehov, 1800 néző. V: Krstic, Ljubic (szlovénok)
OROSZORSZÁG: Bogdanov, Pavlenko – Buzmakov, Csipurin 1, Dibirov 3, Drjapocsko 1, Kalaras 1, Komogorov, Naszirov 2, Rasztvorcev, Selmenko 2, Siskarjov 6, Szoroka 2, Celiszev, Voronyin, Zsedik 5. Szövetségi kapitány: Dmitrij Torgovanov
MAGYARORSZÁG: Mikler, Székely – Ancsin G. 1, Balogh 3 (2), Bánhidi 2, Bodó 3, Császár 5 (1), Gazdag 2, Harsányi 1, Ilyés, Iváncsik G. 3, Lékai 1, Nagy K. 2, Nagy L. 3, Schuch, Zubai 1. Szövetségi kapitány: Talant Dujsebajev
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/3
Forrás: kéziszovetseg.hu

A csoport másik mérkőzésén: Ukrajna–Portugália 26–32 (12–17)
Ld: Tjutjunnyik 7, Akimenki, Kljujko, Konsztantyinov 4-4, ill. Portela 10, Duarte 7, Antunes 6

A CSOPORT ÁLLÁSA
1. MAGYARORSZÁG330091–736
2. Oroszország210157–562
3. Portugália310291–912
4. Ukrajna200246–650

Az orosz válogatott már az első fél percben megkapta az első – teljesen jogos – kétperces büntetését a mérkőzésen, és ugyan a hazaiak szerezték az első gólt, a mieink jól használták ki az emberelőnyt, az oroszok pedig kifejezetten indiszponáltan kezdtek.

TÖRTÉNELMI SIKER
A keziszovetseg.hu megjegyzése szerint történelmi eredményt ért el a férfiválogatott, tétmérkőzésen ugyanis korábban sem a Szovjetunió, sem a Független Államok Közössége, sem Oroszország ellen nem győzött még a magyar csapat soha.

A magyar válogatott változatosan játszott, és kíméletlenül kihasználta ellenfelei hibáit, amiből pedig volt bőven. Így már a 8. percben 6–1-re vezettek a mieink, akik Iváncsik Gergő révén jól indultak, Császár Gábor okosan szervezte a támadásokat, Nagy László labdákat szerzett és gólpasszokat adott, míg Bodó Richárd kicsit sem bátortalanul tüzelt.

A félidő közepén végrehajtott „sorcsere” ugyan kicsit megzavarta a csapatot, de Talant Dujsebajev megnyugtatta a fiúkat, Balogh Zsolt és Gazdag Tibor is jól szállt be a mérkőzésbe, így a szünetben több mint megnyugtató volt a hétgólos vezetést (8–15).

DUJSEBAJEV: CSÖKKENTENI
KELL A HULLÁMZÁST

„Nagyon boldogok vagyunk, hogy sikerült győznünk Oroszországban – idézi Talant Dujsebajev kapitány meccs utáni értékelését a magyar válogatott hivatalos Facebook-oldala. – A mérkőzésen akadtak nagyon jó periódusaink és több hullámvölgyünk is. Örülök Császár Gábor jó játékának és Gazdag Tibor eredményes bemutatkozásának a válogatottban. Ez volt a hetedik meccsünk együtt, és mindössze kétszer ennyi közös edzésen vagyunk túl. Nagyon sok munka vár még ránk, hogy a játékunk hullámzását mérsékelni tudjuk. Motiváltak vagyunk, és Veszprémben is szeretnénk győzni szombaton!”

Sőt, a második játékrész elején is sorjáztak az orosz hibák, így kettős emberhátrány ellenére is nőtt az előnyt, 18–9-nél azt hihettük, vége a mérkőzésnek.

A baj az volt, hogy talán már a válogatott tagjai is ezt hitték, az oroszok „találtak” pár könnyű gólt, a mieink megzavarodtak, a gyors lerohanások pedig oda vezettek, hogy tíz perc alatt hét gólt ledolgozott hátrányából a hazai csapat, és az 50. percben már csak kettő volt az előny (18–20).

Visszaérkezett azonban a kezdő sor, és Császár Gábor néhány szép egyéni megoldással megfogta az oroszokat, Mikler Roland is hozzátett néhány védést, és mire az oroszok ocsúdtak, két perccel a vége előtt valósan is el lehetett könyvelni a győzelmet. A magyar csapat megnehezítette a saját dolgát, de így is megérdemelten nyert 27–23-ra fő csoportriválisa, a megfiatalított orosz csapat otthonában.

A két válogatott két nap múlva Veszprémben újra megküzd egymással (szombat 16.10, tv: Duna).

60. Ancsin lövését hárította Bogdanov. Balogh labdája átpörgött a gólvonalon. Csipurin befordult, Nagy Kornél meglökte, hetes. Szoroka a jobb felsőbe zúzta a labdát. VÉGE! A MAGYAR VÁLOGATOTT 27–23-RA NYERT.

59. Torgovanov időt kért. Zsedik újra átlövésből eredményes. Dujsebajev is időt kért. 22–26
55.
Balogh szerzett labdát orosz lerohanás közben, Császár üresen maradt, kihasználta. 20–24
54.
Szép magyar támadás végén Bánhidi lőtt a kapuba. Selmenko lövése kijött Miklerről, Csipurin bedobta. 20–23
53.
Zsedik kapufáról kipattanó labdája Mikler hátáról kapu mellé ment – szerencse.
52. Selmenko
állította vissza a kétgólos különbséget, Császár azonban 10 méterről is betalált. 19–22
51. Császár
lódult meg, lerántani sem lehetett. 18–21
50.
Indulhatott volna Iváncsik, de Bogdanov jól futott ki, és bedobásra mentett. Újabb eladott labda, Zsedik két gólra hozta fel a szbornaját. 18–20
49.
Passzív orosz támadás végén elvették a bírók a labdát. Nagy László indítása hosszú Iváncsiknak.
48. Dibirov
nagyon kis szögből dobta be a labdát. 17–20
47. Zsedik
csapta meg Bodót, két perc. Nagy László emberrel a nyakán is bedobta a helyzetet. 16–20
46.
Ezúttal Császár adta el a labdát, ismét jöhettek a fehér mezesek, Zsedik lőtt a léc alá. 16–19
45.
Mikler-védés után magyar támadás, lassítjuk a tempót. Nagy László lövése a kapufáról jött ki.
44.
Visszaérkezett szinte a teljes kezdőcsapat. Császár szép megindulás után pattintott a léc alá.
15–19
43.
Belelkesültek a hazaiak, Selmenko alulról elengedett lövéssel mínusz háromra hozta fel őket. Dujsebajev időt kért. 15–18
42.
Újabb orosz indulás, kapufa után Dibirové a kipattanó, és ő ilyen helyzetekben nem szokott hibázni. 14–18
41. Nagy László
taszította meg Csipurint kétpercest érően. Szoroka dobta be a büntetőt. Eladott labda után ismét Siskarjov a gólszerző. 13–18
39.
Torgovanov újra időt kért. Körülbelül annyira nem érti a hibákat, mint amennyire mi az ő pontos instrukcióit. Időkérés után két gyors Siskarjov-gól, előbb szélről, majd indulásból. 11–18
38.
Mikler mutatott be újabb védést. Nagy Kornél újra betört, ezúttal nem cifrázta, a bal felsőbe pattintott. 9–18
37.
Harsányi lépett be a hatoson belülre. A hazaiak kidobták a labdát. Mikler lejött, így hat a hat ellen Nagy Kornél próbálkozhatott cunderrel, de nem jött be.
36.
Újabb kiállítás, Schuch osztott ki egy pofont Naszirovnak. Orosz lépéshiba.
35.
Ismét Drjapocsko próbálkozott, de Mikler védett. Lékai elsőre Bogdanovot találta el, másodjára azonban már sikeres a betörés. 9–17
34.
Kalaras lövését hárította Mikler, Naszirov a lécet találta el, ám Zubai kétperces büntetést kapott.
32.
Drjapocsko hozta közelebb az oroszokat, majd a következő orosz támadásnál a kapufát találta el. 9–16
31. Elkezdődött a második félidő.
Mikler indítása rossz Harsányi felé,de a kapus védéssel javít. Nagy, Nagy összjáték, Kornél a gólszerző. Vége az emberelőnynek. 8–16

A csoport másik mérkőzésén Portugália ma 32–26-ra legyőzte Ukrajnát idegenben.

30. Passzívig támadtak a hazaiak, majd Miklernél kötött ki a labda. Hat másodperces magyar támadás végén Nagy K. lőtt kapura, Bogdanov fölé tolta a labdát. Szünet, 8–15.
29. Siskarjov
kapott kétpercest, miután lerántotta Gazdagot. Előnyben Zubait találták meg a társak. 8–15
27.
Mikler a blokk segítségével védett. Ilyés Bogdanovval szemben nem tud értékesíteni egy kipattanót, de Mikler is ziccert hárít.
26. Balogh
bedobta a büntetőt. Remek blokk Ilyéstől, Gazdag labdát szerzett, majd indulás után be is talált. 8–14
25. Kalaras
vette be Mikler kapuját. Ilyés lövését blokkolták, Gazdag ellen a hatoson belül szabálytalankodott Naszirov. 8–12
24.
Magyar leindulás végén Gazdag lőtte ki a bal felsőt. 7–12
23.
Passzív magyar támadás végén újabb technikai hiba, de rosszul cserélt az orosz csapat, így kiállítás, ráadásul a labda is visszakerül a mieinkhez. Ilyés eladta előnyben a labdát.
21.
Lépéshiba után Siskarjov lőtt Mikler feje mellett a kapuba. 7–11
20.
Drjapocsko óriási erejű lövése pattant ki a lécről.
19.
Ilyés ellen szabálytalankodtak, hetes – amit Balogh értékesít. Zsedik lövését blokkolta a védelem. 6–11
18.
A „sorcsere” után magyar időkérés, hogy Dujsebajev tisztázza a szerepeket.
17.
Cserélt Dujsebajev, jött Balogh, Zubai és Nagy Kornél is. Nagy Kornél, majd Ilyés lövését védte Bogdanov, Balogh lopott labdát.
16.
Császár labdájára csapott le Dibirov, és nyargalt a kapuig. 6–10
15.
Pontatlan orosz lövés, nem úgy a másik oldalon! Bodó a kapus lába alatt pattintott a hálóba. Naszirov bombája is utat talált a kapuba. 5–10
13.
Újabb kivédekezett támadás, viszont támadószabálytalanság a túloldalon beállóban. Drjapocsko hozta közelebb az oroszokat. 4–9
11. Naszirov
használta ki, hogy Ancsin kicsit elaludt, Mikler már tehetetlen. Bodó középről szerezte az első gólját. 3–9
10.
Továbbra is jól használjuk ki a hazai technikai hibákat. Császár, Nagy, Ancsin a labda útja, a szegedi átlövő a kapu jobb oldalába lőtt. 2–8
9.
Beállóban Kalaras maradt üresen, a jobb alsóba dobta a labdát. Nagy dobott a nevéhez illő gólt. 2–7
8.
Elveszítette a válogatott a labdát, de rögtön is vissza is szerezte a csapat, Iváncsik maradt üresen a szélen, ki is használta. Orosz időkérés. 1–6
6.
Bánhidi harcolt ki hetest, Harsányi első lövése kipattant a kapusról, de másodjára már bedobta a labdát.
5.
A lassan támadó oroszok Torgovanov révén eladták a labdát, Nagy indít, Iváncsik a befejező. Az oroszoknál továbbra is dadog a labda támadásban, Nagy újra labdát szerzett. 1–4
3.
Újabb kitűnő Nagy-passz, ezúttal Iváncsik Gergőnek, aki értékesíti is a helyzetet már egyenlő létszámnál. 1–3
2. Nagy László
egyenlített, majd kiosztott egy gyönyörű gólpasszt Bánhidi Bencének. 1–2
1.
A magyar csapat kezdte a mérkőzést. Rögtön egy kiállítás: Naszirov csapta meg Bánhidit, amiért kétperces büntetést kapott. Az előny ellenére eladtuk a labdát, Siskarjov indul, és értékesíti a ziccert. 1–0

A mieink pirosban, az oroszok fehérben.Jókora túlzással sincs telt ház.

A januári katari vb-n látott keretükön nem változtatott sokat a lemondó Oleg Kulesov helyére kinevezett új szövetségi kapitány, a szentpétervári csapat klubedzője, Dmitrij Torgovanov. Visszatért Szergej Selmenko, aki korábban összeveszett Kulesovval, de hiányzik sérülés miatt Pavel Atman és Szergej Gorbok.

Az összecsapást Csehovban rendezik. A mérkőzést a szlovén Nenad Krstic, Peter Ljubic páros vezeti.

A feszült orosz-ukrán politikai helyzet miatt eddig csupán három mérkőzést rendeztek a kvartettben. A mieink Portugáliát nyögvenyelősen győzték le Miskolcon (31–30), Kijevben ugyanakkor magabiztosan nyertek (33–20). Az oroszok eddig csak Portugáliában játszottak, Konsztantyin Igropulo vezetésével 34–29-re nyertek.