Férfi kézi-vb: nyögvenyelős horvát és macedón győzelem

2015.01.17. 18:45
Nem csak a kapusmez színösszeállítása, Sierra maga is <br />riasztóan hathatott a brazilokra (Fotó: rfebm.net)
A spanyol válogatott 29–27-re megverte Brazíliát a Katarban zajló férfi kézilabda-világbajnokság A-csoportjának második fordulójában. A szlovénok a Montpellier jobbszélsője, a 15 gólig jutó Dragan Gajic vezérletével verték meg magabiztosan az első félidőt átalvó fehéroroszokat.

A-CSOPORT

A címvédő spanyolok a 14. percben már hat góllal vezettek a brazilok ellen, akiknek azonban volt válaszuk, és a szünetre egygólosra csökkentették hátrányukat. A második félidő elején érett a meglepetés, hiszen a lényegesen gyengébb játékerőt képviselő dél-amerikai csapat megfordította a meccset (19–18), 23–23 után azonban az történt a pályán, amit a spanyolok akartak. A hajrában négy góllal (29–25) ismét meglépő európai együttes az utolsó percben kiengedett, így végül csak kettővel nyert, de meg kellett izzadnia egy könnyebbnek várt mérkőzésen. A győztes oldalon Joan Canellas nyolc, Valero Rivera hét gólig jutott, míg José Manuel Sierra 37.5 százalékkal védett.

A szlovénok könyörtelenül kihasználták, hogy a fehéroroszok az első félidő nagy részét gyakorlatilag átaludták. A Szegedet erősítő Dean Bombaccsal felálló szlovén nemzeti csapat a második játékrészt kilencgólos előnyből várhatta, így ellenfele hiába kezdte meg a felzárkózást, nem volt esélye behozni az első harminc percben összeszedett hátrányt.

A szlovénoknál Dragan Gajic félelmetes teljesítményt nyújtott, 18 lövéséből 15 utat talált a kapuba, ezzel döntő érdemeket szerzett a sikerben. Rajta kívül Sebastian Skube játékát érdemes kiemelni, aki öt gólt termelt, igaz, háromszor is labdát vesztett. A fehéroroszok legnagyobb sztárja, Sziarhej Rutenka csak négyszer talált be, testvére, Dzianisz ugyanakkor hatszor is eredményes volt – hiába.

A csoport utolsó meccsén a házigazda Katar is megnyerte második fellépését: a közel-keletiek – akárcsak a brazilok ellen – ismét az első játékrészben nyújtottak jobb teljesítményt, Chilét győzték le hét góllal.A hazaiak kapuját ezúttal nem Danijel Saric, hanem Goran Sztojanovics védte, a mezőnyben Zsarko Markovics ugyanakkor ezúttal is remekelt, meg sem állt 11 gólig, amivel a mezőny legeredményesebbje volt. A túloldalon a korábbi veszprémi légiós, Marco Oneto volt a legveszélyesebb a kapura, végül öt gólig jutott.

B-CSOPORT

A B-csoportban Macedónia és Horvátország is megszenvedett. A balkániak Iránnal játszottak, és az ázsiaiak az első játékrészben többször is vezettek Kiril Lazarovék ellen. A második játékrészben ugyan már végig vezetett Ivica Obrvan csapata, ám az 50. percben Irán még felzárkózott egy gólra, azaz a végjáték sem volt teljesen sima. Kiril Lazarov kilenc gólt szerzett, ám ebből hatot hetesből ért el, az iráni válogatottban remekelt a két Eszteki testvér, Allahkaram és Szajad, együtt 16-ot vágtak, a tatabányai légiós, Alireza Muszavi egyszer zörgette meg a hálót.

A horvátok hárommal nyertek Tunézia ellen, de az 51. percben még az afrikaiak is mínusz egyen tartották magukat. A hajrában azonban előbb Manuel Strlek, majd Marko Kopljar duplázott rövid időn belül, és ez Slavko Goluza „kockásai” számára jelentett két pontot. A veszprémi Mirko Alilovic végigvédte az összecsapást, 31 százalékkal zárt.

Az esti mérkőzésen Ausztria a vb-újonc Bosznia-Hercegovinával mérkőzött, és az osztrákoknak a második félidő elejének kitűnő védekezése – 18 perc alatt két kapott gól – az is belefért, hogy az utolsó hét percben csak egyszer találjának be, így is nyertek kettővel. A „sógorok” csapatkapitánya négy gólt szerzett a találkozón, a túloldalon a veszprémi Mirsad Terzic, a szegedi Vladimir Vranjes és az exszegedi Nikola Prce egyaránt egyszer villan, a tatabányai Josip Peric nem talált a kapuba.