Férfi kézi-vb: a franciák a végén robbantottak a svédek ellen

2015.01.24. 20:40
A franciák óriási harcot vívtak a svédekkel (Fotók: Reuters)
Argentína nyerte meg a D-csoport ki-ki meccsét a katari férfi kézilabda-világbajnokság első fázisának utolsó fordulójában, így a dél-amerikaiak a nyolcaddöntőben folytatják szereplésüket, míg Oroszország az alsóházban küzd tovább az Elnök-kupáért. Németország a Szaúd-Arábia elleni papírforma-győzelemmel tette biztossá első helyét a csoport élén. A C jelű hatosban Izland legyőzte Egyiptomot, így a harmadik helyen jutott tovább a 16 közé, a csoportot Franciaország nyerte meg, miután nagy hajrával legyőzte Svédországot.

C-CSOPORT

A C-csoport első helyéről az egyaránt veretlen Franciaország és Svédország összecsapása döntött. A 2012-es olimpiai döntő résztvevői közül ezúttal a svédek kezdtek jobban a később az egész meccsen kiválóan teljesítő szegedi légiós, Jonas Källman vezetésével megléptek 4–0-ra. A franciák ezzel ugyancsak egy négygólos szakasszal válaszoltak, de a kékek a vezetést nem tudták átvenni, és a második játékrész nagy részében is – belátható távolságból – csak üldözték ellenfelüket.

KATAR 2015. Program, közvetítések,
eredmények: VB-ADATBANK.
KATAR 2015. Program, közvetítések, eredmények: VB-ADATBANK.

A heteseket parádésan és hibátlanul – 9/9-es mutatóval – lövöldöző Guillaume Joli góljával az 54. percben viszont újra egyenlő lett az állás. Az egész meccsen rendkívül keveset hibázott mindegyik fél, a hajrában viszont a svédeken jobban meglátszott fejben a fáradtság, nyomás alatti elkapkodott lövéseikből előnyt kovácsolt Claude Onesta csapata, amely így azt is elbírta, hogy Nikola Karabatic 0/5-ös, míg Daniel Narcisse 0/4-es lövési mutatóval zárja a meccset. Kentin Mahé ugyanakkor nagyot játszott, és amikor kellett, Thierry Omeyer is ziccert védett, a rutinos franciák így újabb kiélezett találkozót húztak be, és hétfőn Argentínával találkoznak.

Izland gyakorlatilag a győzelem érdekében, az életben maradásért lépett pályára Egyiptom ellen, hiszen veresége esetén – Csehország valószínűsíthető és később be is következett Algéria elleni győzelme miatt – csak az alsóházban folytathatta volna. Ehhez képest Egyiptom az első percekben a Svédország ellen nyújtott káprázatos teljesítményt idézte, és a 10. percre meglépett 4–1-re. A félidő közepén ugyanakkor kilencperces gólcsendbe burkolóztak az észak-afrikaiak, a csehek ellen pocsék napot kifogó Gudjón Valur Sigurdsson pedig nagyon összekapta magát, és vállára vette az észak-európaiakat.

A szélső végül 13 góllal zárt (ebből 9 akcióból született), az izlandiak pedig vezetésével őrizték az első játékrész végére kiharcolt ötgólos előnyüket. Az egyiptomiaknak ugyan volt egy erőteljes felzárkózási kísérletük, de ezúttal elmaradtak az igazán kiemelkedő egyéni teljesítmények, a szigetországiak pedig jobban akarták a győzelmet; hárommal nyert Izland. Csehország az alsóházban folytatja, míg Egyiptom Németországgal játszik a nyolcaddöntőben.

Az orosz védelem megadta magát az argentin támadójátéknak

D-CSOPORT

A nationalmannschaft ugyanis a várakozásnak megfelelően kitömte Szaúd-Arábiát, és biztossá tette első helyét a csoportjában. A németeknél több kulcsember pihenni tudott, ám a kiegészítő játékosok közül a Johannes Sellin, Erik Schmidt, Matthias Musche hármas elképesztő napot fogott ki: a trió együtt 30 gólt dobott, a németek góljainak 83 százalékát!

Oroszország Argentínával játszott gyakorlatilag ki-ki meccset, és az oroszok ezúttal sem tudták saját árnyékukat, míg a dél-amerikaiak újra nagyon egységesen játszottak. Federico Pizarro 9, Diego Simonet 6 góllal terhelte a szbornaja hálóját, így Oleg Kulesov csapata fejet kellett hajtson a torna egyik meglepetéscsapata előtt. Argentína a svéd–francia győztesével folytatja a 16 között.

A csoport második helyéről a dán–lengyel összecsapás döntött, és a skandinávok négy góllal győztek. A lengyelek húsz percen át bírták a dán tempót, aztán meglépett Gudmundur Gudmundsson csapata, és a 32. perc után már nem is engedte két gólnál közelebb őket. A dánok így Izland, míg a svédek Lengyelország ellen készülhetnek a nyolcaddöntőben.

Szaúd-Arábia–Németország 19–36 (8–18)
Ld: Al-Abasz, Al-Szalem 3-3, Al-Zaer 3/2, ill. Musche 11, Sellin 11/3, E. Schmidt 8, Kneer 3
Oroszország–Argentína 27–30 (16–17)
Ld: Siskarjov 7, Atman, Igropulo 5-5, ill. F. Pizarro 9, D. Simonet 6, F. Fernández 5
Dánia–Lengyelország 31–27 (16–12)
Ld: Lindberg 6/2, Nöddesbo, Svan Hansen, M. Hansen 4-4, ill. Rojewski 5, B. Jurecki 5/4, M. Jurecki 4