Férfi kézi-vb: 15 perces orosz eltűnés, egyiptomi bravúrpont

2015.01.22. 20:38
Patrick Groetzki győzelemre vezette Argentína ellen Németországot (Fotó: Reuters)
A férfi kézilabda-világbajnokság csoportkörének negyedik fordulójában Egyiptom nemcsak kitűnően játszott Svédország ellen, de pontot is szerzett. Az afrikaiak a második félidő nagy részében vezettek, volt, hogy öt góllal is, az utolsó percekre azonban felzárkóztak a svédek, sőt, fordítottak is, ám nagy csatában végül 25–25-re végződött az összecsapás.

C-CSOPORT

A hatos délutáni találkozóján Egyiptom nagyon összeszedetten játszott, a svédek hiába próbálkoztak már az első percekben szétzilálni az ellenfelet, az afrikaiak rendre meg tudták akadályozni a gyors lerohanásokat kiváló visszarendeződéseikkel. Hiába vezettek így a svédek többet, a felek folyamatosan fej fej mellett haladtak, a védekezések jól működtek, Karim Hendavi kitűnően védett, így szünetben 10–10-et mutatott az eredményjelző.

KATAR 2015. Program, közvetítések,
eredmények: VB-ADATBANK.
KATAR 2015. Program, közvetítések, eredmények: VB-ADATBANK.

A második játékrészre úgy jöttek ki az egyiptomiak, mint a bika, amely előtt vörös posztót lengetnek: Ahmed El Ahmar vezetésével megléptek, majd a közönség támogatásával el is húztak. Mattias Andersson és Johan Sjöstrand sem tudta csökkenteni a piros mezesek lendületét, akik eksztázisba kerültek, Hendavi továbbra is káprázatosan védett, így a 48. percben 23–18-as hátrányban már nagyon meleg helyzetben voltak a svédek.

Ekkor azonban Viktor Östlund, illetve Niklas Ekberg jó megoldásainak hála közelebb zárkóztak, amihez kellett az is, hogy a horvát játékvezetők néhány szigorú ítélettel sújtsák Egyiptomot. Az olimpiai ezüstérmes 5–0-s rohamot produkált, és két perccel a vége előtt a vezetést is átvette, El Ahmar azonban zseniális, elhajlás után lőtt góllal egyenlített. Az utolsó percben mindkét csapat támadhatott a győzelemért, de az egyiptomi támadásnak egy belemenés, a svédnek pedig az idő lejárta vetett végett. Egyiptom a 25–25-ös döntetlennel pontot rabolt Svédországtól!

Franciaország különösebb izgalom nélkül nyert Algéria ellen hat góllal. A szünetben héttel vezettek a kékek, és ugyan a második játékrészben egy gólra felzárkóztak az észak-afrikaiak, a heteseket pontosan értékesítő Michaël Guigou szerzett négy gólt zsinórban, ezzel pedig újra egyenesbe jött Claude Onesta csapata, amelynek kapujában ezúttal Cyril Dumoulin nyújtott kiemelkedőt, majd’ 40 százalékos védési hatékonysággal.

Sokat köszönhetnek a kapusuknak a csehek is, Petr Stochl végül 41 százalékkal zárt az izlandiak ellen, akiknél Gudjón Valur Sigurdsson (0/6) és Arnór Atlason (0/5) is tőle ritkán látható csődöt jelentett, ez pedig váratlanul nagy, 36–25-ös szigetországi vereséget eredményezett. Filip Jícha 15 lövéséből 11 talált célba, de amikor kellett – különösen a meccs elején – a társai közül is többen kiemelkedőt nyújtottak. A 14. percben már 12–4-re vezettek a csehek, az izlandiak pedig képtelenek voltak két-három cseh támadásnál többet kivédekezni egy huzamban. Az északiak veresége azt jelenti, hogy Egyiptom ellen nem hibázhatnak, ugyanis ha Csehország a papírformának megfelelően legyőzi Algériát, megelőzi és továbbjut.

D-CSOPORT

A D-csoportban Lengyelország könnyed edzést tartott Szaúd-Arábia ellen, és 19 gólos sikerrel erősítette pozícióit, amire szüksége is volt a csoportkör utolsó fordulóját jelentő Dánia elleni összecsapás előtt.

Németországra nehezebb ellenfél várt, de a katari „potyázók” az újabb feladatot is eredményesen teljesítették. Argentína ellen a második játékrészben hat gólig jutó Patrick Groetzki húzta a legjobban a németek szekerét, és ugyan a dél-amerikaiak a második félidő közepéig jól tartották magukat, a hajrára elfogyott a szufla. Az utolsó tíz percben csupán két gólt szerzett az argentin válogatott, miközben hatot is kapott, így Dagur Sigurdsson csapata megérdemelten nyert, és mivel az utolsó körben a szaúdiakkal mérkőzik, gyakorlatilag meg is nyerte csoportját.

Mikkel Hansenék kihasználták a 15 perces orosz rövidzárlatot

Az esti mérkőzésen a papírforma szerint a dánoknak le kellett győzni az oroszokat, ami végül így is történt, ám a háromgólos győzelem önmagában nem árulkodik arról, hogy a meccs háromnegyedében Oleg Kulesov csapata volt a jobb…

A 14 percben 7–5-re vezettek az oroszok, a második félidőt pedig öt góllal nyerték meg (20–15), hogy mégis simán kikaptak, annak oka a katasztrofális második negyedóra. A 14. perc után ugyanis az első félidőben már csak egyszer tudott betalálni a szbornaja, a szünet előtt konkrétan 11 percig egyszer sem, a dánok 11–1-es rohama pedig eldöntötte a meccset. Fordulás után hiába szállt be jól a meccsbe Danyil Siskarjov és Alekszander Gyereven, a Rasmus Lauge Schmidt vezette dán sereg könnyedén irányozta győzelemig a hajóját, bár lehet, hogy ha van még öt perc, nem maradtak volna ennyire nyugodtak az északiak hívei sem.

A csoport utolsó körében Dánia és Lengyelország előreláthatóan a 2. helyért küzd meg egymással, míg Oroszország Argentína ellen dönt a 16 közötti helyről.

Németország–Argentína 28–23 (13–14)
Ld: Groetzki 7, Strobel, Wiencek 5-5, ill. F. Fernández 6/2, F. Pizarro 5/1, Vieyra 5
Oroszország–Dánia 28–31 (8–16)
Ld: Siskarjov 8, Gyibirov 5, Gyereven 4, Kovaljov 4/3, ill. R. L. Schmidt 9, Nöddesbo 5, M. Hansen 4