Férfi kézi Eb: kikaptunk a svédektől is, oda az olimpia

NEDELYKOV TAMÁS (WROCLAW)NEDELYKOV TAMÁS (WROCLAW)
2016.01.27. 15:55
Schuch Timuzsin (balra) és Borsos Tamás nézi Andreas Nilssont (Fotó: AFP)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 22–14-re kikapott a svédektől utolsó mérkőzésén a lengyelországi Európa-bajnokságon. A mieink az utolsó helyen végeztek középdöntős csoportjukban, ezzel eldőlt, hogy – a női válogatottunkhoz hasonlóan – nem lesznek ott a riói olimpián. Az öt vereség és egy győzelem végül a 12. helyhez volt elég.

A svédek és a mieink is az utolsó esélyt próbálták megragadni az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételre, de már nem csak a saját kezükben volt a sorsuk.

A legutóbbi mérkőzését 2012-ben Londonban az olimpiai elődöntőben vívta a két együttes, és a svédek jutottak be a fináléba (27–26). Abból a csapatukból nyolcan itt vannak az Eb-n (a magyaroknál négyen).

A spanyolok ellen kilenc gólt jegyző Nagy László ezúttal a padon kezdett, Mikler Roland viszont újra fontos labdákat fogott. Nem esett sok gól az elején, az első öt percben csak egy-egy találat született.

Nagy Kornél agilis játékának köszönhetően tartottuk a lépést a svédekkel, de a kiharcolt hetesek mellett inkább pontatlan lövések jellemezték a játékunkat. Emiatt az ellenfél 4–2-re meglépett. Nagy Lászlónak a tervezettnél valószínűleg hamarabb be kellett állnia, de Mattias Andersson az ő első lövését is megfogta. Nem találtuk a svéd védekezés ellenszerét, Talant Dujsebajev ki is kérte az idejét.

A 20. percben még csak a negyedik gólunkat lőttük, így nehéz volt utolérni a három góllal vezető svédeket. A kapitány szélesen gesztikulálva magyarázta, mi lenne a jó megoldás támadásban, de sokszor már csak passzívnál kellett kényszermegoldást választanunk. A belső embereink közül gyakorlatilag csak Bodó Richárd tudott eredményes lenni, de ez önmagában nagyon kevés volt, a svédek 10–7-re vezettek a szünetben.

A svéd bajnokságban is gólgépnek számító, mindössze 19 éves Lukas Nilsson góljaival indult a második játékrész, míg nálunk továbbra sem volt ötlet a támadásokban. Dujsebajev hiába kért időt, és változtatott már korán a felálláson, egyre jobban leszakadtunk. Andersson ötven százalék fölött védett, de sokszor neki sem kellett közbeavatkoznia, mert már előtte elvesztettük a labdát.

A svédek gyors gólokat is lőve 17–8-ra elmentek, Nagy László első gólja a 42. percben még csak a második találatunk volt a második félidőben. A svédek sem brillíroztak, mégis fölényesen vezettek.
Bartucz László bemutatott néhány szép védést és Bodó is meglőtte a góljait, de ez a szorosabb végeredményhez sem volt elég. A svédek 22–14-re nyertek, és izgalommal várhatják, sikerül-e az oroszoknak előtt maradniuk.

Vereségünkkel minden esélyünk elszállt az olimpiai selejtezőn való indulásra. Egyúttal eldőlt, hogy egyik kéziválogatottunk sem lesz ott a riói olimpián. Ilyen legutóbb az 1984-es Los Angeles-i játékokon fordult elő, amelyet Magyarország a térség több más országához hasonlóan bojkottált.

A magyar válogatott egy győzelemmel és öt vereséggel a 12. helyen zárta az Európa-bajnokságot.

SVÉDORSZÁG:
ANDERSSON – Zachrisson, JAKOBSSON 3, Konradsson 2, Nielsen, OSTLUND 5, Kälmann 2, Csere: Karlsson, Petersen 2 (2), A. Nilsson 1, L. NILSSON 5, Ekberg 1, Stenmalm 1
MAGYARORSZÁG:
Mikler – Pásztor Á., Ancsin G. 1, Schuch 1, Borsos T., Nagy K., Iváncsik G. 1. Csere: BARTUCZ (kapus), Dzsamali, Bánhidi, Hornyák 3 (2), Nagy L. 2, Faluvégi, Zubai Sz., Gazdag 1, BODÓ 5
Az eredmény alakulása.
14. p.: 5–2. 21. p.: 7–4. 25. p.: 8–6. 35. p: 12–8. 40. p: 17–8. 44. p: 17–10. 50. p.: 19–11. 56. p.: 21–13.