Harmadjára is „csak” ezüst a horvátoknak, spanyol címvédés a kézi Eb-n!

VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), B. L. (percről percre)VINCZE SZABOLCS (összefoglaló), B. L. (percről percre)
2020.01.26. 16:16
Küzdelmes mérkőzésen spanyol címvédés (Fotó: AFP)
Spanyolország nyerte meg a férfi kézilabda Európa-bajnokságot azzal, hogy a döntőben 22–20-ra legyőzte Horvátországot. A címét megvédő együttes az első félidőben Gonzalo Pérez de Vargas becserélése (7–10) után vette magához a kezdeményezést, a szünet után már néggyel is vezetett (16–12), de a végjátékban így is fordítania kellett az újabb aranyéremhez. A horvátoknak pedig két olimpiai és egy világbajnoki cím után a harmadik Eb-döntőben is „csak” az ezüst jött össze.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ

SPANYOLORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 22–20 (12–11)
Stockholm, Tele2 Aréna, 17 769 néző. V: Nikolov, Nacsevszki (északmacedónok)
SPANYOLORSZÁG: Coralles – Solé 1, A. Dujshebaev 1, Morros, R. ENTRERRÍOS 3, Goni 1, A. Fernández 1. Csere: PÉREZ DE VARGAS (kapus), Aguinagalde 2, Sarmiento 2, MAQUEDA 3, A. GÓMEZ 5 (3), J. Canellas 2, Figureas 1, G. Guardiola, Arino. Szövetségi kapitány: Jordi Ribera
HORVÁTORSZÁG: SEGO – Z. Horvat 2 (1), Stepancic 3, DUVNJAK 5 (3), Maric 3, Karacic 4, Mandic 1. Csere: Asanin (kapus), Musa, Mamic 1, Cindric, Sipic, Sarac, Matanovic, Brozovic 1. Szövetségi kapitány: Lino Cervar
Az eredmény alakulása. 5. p.: 1–3. 10. p.: 4–5. 15. p.: 6–8. 19. p.: 7–10. 28. p.: 11–10. 36. p.: 16–12. 44. p.: 16–15. 54. p.: 18–19. 58. p.: 20–20
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 5/4

Miután a horvátok maratoni, nyolcvanperces elődöntőt játszottak a norvégokkal, benne volt a levegőben, hogy a címvédő spanyolok szétfutják majd őket a férfi kézilabda Európa-bajnokság döntőjében. Bár nem sok idő volt regenerálódni, a délszláv együttesek jellemzője, hogy bármilyen helyzetből képesek felállni, és a szívük viszi őket előre. A stockholmi Tele2 Aréna kétharmada ráadásul horvát szurkolókkal volt tele, akik hangerőben már akkor megnyerték a csatát, amikor a pályán még egyetlen labdapattintás sem történt.

A horvátok összeszedték magukat az elmúlt két napban, az finálé első félidejében volt, hogy három góllal (10–7) is vezettek a torna legértékesebb játékosának választott Domagoj Duvnjak vezérletével, de a gyorsabban mozgó spanyolok még a szünetig fordítottak, és amikor a másodikban két perc leforgása alatt szereztek négy gólt, úgy tűnt, el is dőlt a meccs. Lino Cervar együttese azonban még innen is felállt, miközben Ilija Brozovic és Marko Mamic a kispadról tüzelte szurkolóikat, a horvátok egygólos előnnyel futhattak neki az utolsó hat percnek.

A döntés az utolsó percre maradt, huszonöt másodperccel a vége előtt a spanyolok jobbátlövője, Alex Dujshebaev a sánc alatt, laposan betalált kilenc méterről, így kialakult a 22–20-as végeredmény – ennyi idő alatt lehetetlen felállni kétgólos hátrányból, pláne, hogy Luka Stepancic gyors kísérletét még blokkolták is.

„Inkább küzdős meccs volt, amelyen nagyon jó munkát végeztünk – mondta az Eb legjobb kapusának választott spanyol Gonzalo Pérez de Vargas, aki a fináléban is 42 százalékkal védett. – Eleinte ugyan voltak gondjaink, különösen az ellenfél beállójával, de az időkérés után összeállt a hatos falunk, és visszaállt a rend. A kulcspillanatokban összeszedettebbek voltunk, szerintem ennek köszönhető a siker.”

Spanyolország lett az első válogatott tizennyolc év után, amely meg tudta védeni a címét, hatodik Eb-döntőjében a második győzelmét szerezve meg.

A spanyolok örülhettek a végén (Fotó: AFP)

24. Lettország

60. Még egy kimaradt spanyol lövés, vége!
60. ELDŐLT!
Stepancic blokkolt lövését védi Pérez de Vargas.
60. Még 25 mp, időkérés.
60. ELDŐLT?! Dujshebaevtest mellől, laposan. 22–20
59. Karacic ellépi, még 65 másodperc.
59. Gómez áthúzza Asanint! 21–20
59.
Most Aguinagalde harcolt ki hetest.
58. Sarmientolövésével beesett Sego, de Brozovic észrevette, hogy üres még a kapu. 20–20
57. Duvnjak rossz bejátszása után jöhetnek a spanyolok.
57. Maratoni horvát támadás, Entrerríosarcon találja Stepancicot.

55. Gómeza jobb alsóba lőtt. 19–19

55. Teljesen ötlettelen spanyolok, de Dujshebaev csak kiharcol egy hetest.

54. Stepancicmegtöri az elképesztő gólcsendet. 18–19
53. Entrerríos is belemegy.
53. Dujshebaevet blokkolják, de marad a spanyoloknál.
52. Sarmiento eladja, de Stepancic belemegy!
52. Dujshebaev elejti, de szerencséjére hozzáérnek, így vissza tudja szerezni.
51. Maricnál láb cserébe.
50. Entrerríos az oldalhálóba lőtt.
49. Duvnjak beadásából Maric egyenlít is. 18–18
48.
Mamic labdát szerzett, az egyenlítésért támadhatnak!
44.
Teljesen megálltak a spanyolok, nyolc perce gólképtelenek.
43. Horvat a jobb szélről ziccerben, de Pérez de Vargas szenzációs!
43. Maqueda lövését Sego hárítja.
43. Időt kértek a spanyolok passzívnál.
42.
Maric ziccerét kifejeli Pérez de Vargas! 58 százalékkal véd.
41. Dujshebaev eladja.
40. Mandic megy bele.
40. Duvnjak eladja, de Guardiola nem veszi be az üres kaput.
39. Canellas lövését Sego védi, jöhetnek újra a horvátok!
38. Hét a hatban sincs lehetőség, de Duvnjaknaknem is kell, brutálisan nagy gólt vág a bal felsőbe. 16–14
37. Maqueda belemegy.
37. Sarac harcolt ki hetest, Horvat a bal felsőbe lőtt. 16–13
36. A 4–0-s széria horvát időkérést eredményezett.
36. Újabb labdaszerzés, Canellas megy végig, megint gól! 16–12
36. Most Karacic adja el, Gómez pedig újabb üres kapus gólt szerez, sorozatban a harmadik gólja. 15–12
35. Stepancic lövését Pérez de Vargas a kapufára tolja, Gómez pedig egész pályáról az üres kapuba lőtt. 14–12
34. Gómeza jobb alsóba lőtt. 13–12
34. Sarmiento hetest és két percet harcolt ki, Horvat pihen.
33. Stepancica kapu bal oldalába lövi a második félidő első találatát. 12–12
32. Karacicnál támadó hiba, de Canellas is eladja.
31. Maqueda passzívnál ellövi, volt csapattársa, Sego védi.
31. Folytatódik a meccs.

30. Véget ért az első félidő.
30. Entrerríoslő vissza a jobb alsóba. 12–11
30. Canellas bejátszása nem jó, Mandic pedig gyors indulásból megtöri a jeget. 11–11
29.
Stepancic hezitált, lövését természetesen védte Pérez de Vargas.
28. A szegedi Canellasgóljával először vezetnek a spanyolok. 11–10
28. Pérez de Vargasezt is védi! Duvnjak hetese volt az ötödik próba.
27. Sego védi Figueras lövését, Horvat pedig hetest és két percet harcolt ki. Sarmientóé a döntő első kiállítása.
27. Cindricátlövése sem jó.
Sego visszaállt a horvát kapuba.
26. Stepancic lövése kimaradt, de Sarmiento eladta.
25. Mínusz háromról visszajöttek a spanyolok, most horvát időkérés.
25. Maqueda talpról a jobb alsóba lő, egál! 10–10
24.
Kicsit megállt a horvát tudomány, Pérez de Vargas a harmadik lövést is védi, ezúttal Duvnjakét.
23. Nem a szegediek perce, Maqueda is eladja.
22. Stepancic eladja.
21. Maqueda most eladja, de Pérez de Vargas véd, Maqueda pedig ezúttal már eredményes. 9–10
20. Az első spanyol védés! A csereként beálló Pérez de Vargas hárítja Karacic lövését.
19. Maquedais megvillan betörésből. 8–10
19. Spanyol időkérés. Érkezik a pályára a szegedi Maqueda, és Pérez de Vargas a kapuba.
18. Horvat szerez labdát. Az akció végén Duvnjak bejátszásából Maric eredményes. 7–10
17. Karacicösszeszedi középen, akkor pedig gól van. 7–9
16. Sole lövését védte Asanin, de Aguinagalde lendületből behúzta a kipattanót az üres kapuba. 7–8
9. Sarmientolöketével egyenlítettek a spanyolok. 4–4
8. Hiba itt (Aguinagalde), hiba ott (Duvnjak).
1. Elkezdődött a meccs.
Köszöntjük kedves olvasóinkat! Utolsó mérkőzéséhez ért a férfi kézilabda Európa-bajnokság, a döntőben Spanyolország és Horvátország feszül egymásnak.