Férfi kézi Eb: kiesett a 2017-es világelső, miután kikapott a társrendezőtől

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2020.01.12. 20:01
Maciej Gebala is tudja, két forduló után óriási bajban a lengyelek (Fotó: AFP)
Portugália délutáni győzelme után élet-halál harc várt Franciaországra Norvégia ellen, és a 2017-es világbajnok nem tudott megküzdeni a nyomással, 28–26-ra kikapott a társrendezőtől, ezzel pedig eldőlt, hogy nem juthat tovább a csoportjából. Ausztria és Szlovénia ezzel ellentétben óriási lépést tett a második csoportkör felé a svéd, norvég, osztrák közös rendezésű olimpiai kvalifikációs kézilabda Európa-bajnokságon.

A bécsi B-csoportban a csehek Észak-Macedóniát győzték le két góllal. A Mol-Pick Szeged cseh jobbátlövője, Stanislav Kaspárek hétszer, a Telekom Veszprém macedón balszélsője, Dejan Manaszkov ötször volt eredményes (27–25). Ezt követően a társrendező Ausztria következett, amely hazai közönség előtt megszerezte a második győzelmét is, ezúttal Ukrajnát múlva felül négy góllal. A mérkőzés legeredményesebb játékosa Nikola Bilyk volt tíz találattal (34–30).

A trondheimi D-csoportban a portugálok Bosznia-Hercegovina ellen nyertek. A Tatabánya bosnyák beállója, Vladimir Vranjes ötször, a Veszprém balátlövője, Mirsad Terzic pedig egyszer talált be. Ezzel eldőlt, hogy este a franciáknak muszáj legyőzniük Norvégiát, különben biztos, hogy nem juthatnak tovább a csoportból (27–24).

Nicolas Tournat és a teljes francia válogatott elbukott a norvégokkal szemben (Fotó: AFP)

A 2019-es vb-bronzérmes (2015-ös, 2017-es vb-első) csapat azonban nem kezdett jól a norvégok ellen, a mérkőzés elején gyorsan háromgólos mínuszba kerültek Ludovic Fabregasék, akik – bár az első félidő végére ledolgozták a hátrányt, sőt, egygólos előnyre is szert tudtak tenni (15–14) – a második félidőben újabb hullámvölgybe kerültek.

18–15 után a társrendező norvégok ismét átvették az irányítást, fokozatosan felzárkóztak, majd az utolsó negyedórának már egálról vághattak neki. 22–22-nél állt utoljára ikszre a mérkőzést, innentől Sander Sagosenék fokozatosan elléptek, az utolsó másfél percnek pedig háromgólos előnyből vághattak neki. Franciaország hiába küzdött, már csak szépíteni tudott (26–28).

Hogy mindez mekkora meglepetés, azt jól mutatja, hogy a franciák 2008 óta egy év – 2013 – kivételével mindig érmet nyertek az aktuális világversenyen...

A göteborgi F-csoportban a svájciak – remek második félidei teljesítményüknek köszönhetően – simán megverték a lengyeleket (31–24). Szlovénia rendkívül feszes védekezéssel két góllal, 21–19-re legyőzte a svédeket, ezzel a csoport élére ugrott, s nagy lépést tett a továbbjutás felé. Avagy: a korábbi magyar szövetségi kapitány, Ljubomir Vranjes hazájában tört borsot a svéd válogatott orra alá... Játékosai közül a Telekom Veszprém beállója, Andreas Nilsson két gólt szerzett, a Mol-Pick Szeged irányítója, Dean Bombac ötször, klubtársa, a balátlövő Nik Henigman egyszer, a Veszprém balátlövője, Borut Mackovsek háromszor, a beálló Blaz Blagotinsek pedig kétszer volt eredményes.

Szlovénia egyúttal a matematikai esélyt meghagyta Lengyelország számára, hogy ha az utolsó fordulóban nagy gólkülönbséggel le tudja győzni Svédországot, az eredmények kedvező alakulása esetén tovább juthasson a kvartettből.