Férfi kézi Eb: a horvátoké a ki-ki meccs, elbuktak a lengyelek

2014.01.22. 21:58
A világbajnok spanyolok a papírformának megfelelően jutottak a négy közé (Fotó: Reuters)
Negyedikként Horvátország jutott be az elődöntőbe a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokságon, miután a középdöntő ki-ki meccsén 31–28-ra legyőzte Lengyelországot. A négy között így francia–spanyol és dán–horvát összecsapást rendeznek, az ötödik helyért Lengyelország Izlanddal találkozik.

A nap leginkább várt mérkőzése a negyedik elődöntős helyről döntő lengyel–horvát összecsapás volt. A lengyelek szinte ott kezdték a meccset, ahol abbahagyták a svédek ellenit: változatás támadójátékkal vezettek 3–1-re, 6–3-ra is. A védekezés azonban ezúttal nem volt olyan masszív – igaz, a horvátok is jelentősebb támadóarzenált képviselnek –, mint egy napja, és egy-egy ösztönös megoldást elővéve Domagoj Duvnjak tartotta a horvátokat. Slavko Goluza csapata 8–7-nél átvette a vezetést, de a folytatásban a lengyelek visszavették a kezdeményezést, és a Jurecki testvérek, Michal és Bartosz vezetésével szünetben 15–14-es előnyben voltak.

A második félidő elején viszont az öltözőben ragadtak a lengyelek, hiába kért már két perc és két gól után időt Michael Biegler, az eső öt találat a „kockásoké” volt. Ráadásul a lengyelek elveszítették Jakub Lucakot, aki összeütközött a csapattársával, és a mentők hordágyon vitték le a pályáról.

A lengyelek ezután szép lassan magukra találtak, de Slawomir Szmalnak ezúttal sem ment igazán a védés és Piotr Wyszomirski sem tudta megközelíteni a svédek elleni parádéját. Ennek ellenére tíz perccel a vége előtt kettőre olvadt a horvát fór, egyre azonban nem tudtak feljönni a lengyelek, a Biegler-csapat elrontott egy előnyös támadást, Duvnjak viszont hátrányból is betalált, ezután pedig a horvátok már nem engedték ki a kezükből a meccset, Damir Bicanic bombái eldöntötték a meccset. Horvátország sorozatban a hatodik Európa-bajnokságon jutott a legjobb négy közé!

A nap egyik meglepetése, hogy a lengyelek ellen betliző svédek 30–28-ra legyőzték a franciákat. Pedig a franciák, miután a 14. percben átvették a vezetést, maguk mögött tartották a svédeket, majd hiába voltak két perccel a szünet előtt egygólos hátrányban, 3–0-s rohammal zárták a játékrészt, így 16–14-es vezetéssel vonulhattak szünetre. A második játékrész is úgy alakult, hogy végig a franciák vezettek, aztán bő tíz perccel a vége előtt meglódultak a svédek, s végül megnyerték a mérkőzést. A keleti presztízscsatát Oroszország nyerte meg Fehéroroszországgal szemben, így a szbornaja szerezte meg az 5. helyet a hatosban.

A „magyar csoportban” a világbajnok spanyol válogatott a várakozásoknak megfelelően legyőzte Macedóniát, ezzel biztossá vált, hogy bejutott az elődöntőbe. A macedónoknál Kiril Lazarov nem játszott, nélküle pedig csak 7–7-ig tudták tartani a lépést a balkániak. A világbajnok csapatban az elején különösen Joan Canellas villogott, majd a folytatásban Julen Aguinagalde és Víctor Tomás is elkapta a fonalat. A szünetben 15–12-vel fordultak a felek, és a második félidő elejének 8–2-es ibériai rohanása el is döntötte az összecsapást. Manolo Cadenas együttese a hajrára teljesen felőrölte ellenfelét, amely végül 11 góllal kapott ki. A dánok az esti meccsén kilencgólos különbséggel intézték el az izlandiakat, és készültek a horvátok elleni elődöntőre, a másik ágon a francia–spanyol meccs lesz.

A MAGYAR VÁLOGATOTT AUSZTRIA ELLENI MECCSÉRŐL ITT OLVASHAT RÉSZLETESEN!

FÉRFI KÉZILABDA-EB, DÁNIA
KÖZÉPDÖNTŐ, 3. FORDULÓ (január 22.)
I. CSOPORT

Macedónia–Spanyolország 22–33 (12–15)
Ld: Mirkulovszki 7, Sztojlov 4, Manaszkov 4/1, ill. Canellas 6/1, Tomás 5/1, Maqueda, Aguinagalde, A. García 4-4
Ausztria–Magyarország 25–24
Dánia–Izland 32–23 (17–13)
Ld: M. M. Larsen 8, Noddesbö 4, Mogensen, Spellerberg, Svan Hansen, Mollgaard, Söndergaard 3-3, Eggert 3/1, ill. G. V. Sigurdsson 10/4, Pálmarsson, Hallgrímsson, Gudjónsson 3-3

II. CSOPORT
Oroszország–Fehéroroszország 39–33 (23–17)
Ld: D. Kovaljov 12/5, Szkopincev 7, Zsitnyikov 5, ill. Bruka 9/5, D. Rutenka 6, Sz. Rutenka, Silovics 4-4
Franciaország–Svédország 28–30 (16–14)
Ld: Joli 4/4, Fernández, Narcisse, Accambray 3-3, Guigou 3/2, ill. Karlsson, Jakobsson 6-6, Nilsson 5
Lengyelország–Horvátország 28–31 (15–14)
Ld: M. Jurecki 6, K. Lijewski 5, Jaszka 4, B. Jurecki 4/2, ill. Duvnjak, Strlek 6-6, Horvat 6/3, Bicanic 5, Kopljar 4