Császár hetesével kijutottunk az Eb-re

2013.06.12. 18:02
Császár Gábor nem először maradt higgadt mérkőzés végi hétméteresnél (Fotó: Mirkó István, archív)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 25–25-ös döntetlent játszott idegenben Lettország ellen Európa-bajnoki selejtezőn, ezzel kijutott a jövő évi dániai kontinenstornára.
A magyar válogatott egyértelműen jobb, mint a lett, ám bebizonyosodott, hogy ha nem pörög százszázalékon (vagy legalább 70-80-on), akkor a baltihoz hasonló erejű csapatok ellen sem mehet biztosra. A rossz kezdés után a 10. percben már a Mocsai-csapatnál volt az előny (3–4), amely azonban támadásban sehogy sem találta a ritmust, így a lettek visszavették a vezetést. A mieinknél csak a két Nagy, László és Kornél volt dicsérhető, no meg Tatai Péter, aki három hétméterest is hárított a padról beszállva, így csak egygólos volt a lett előny a szünetben.

A második félidőt Mikler Roland remekül kezdte, de védései – valamint Tatai negyedik „büntetőölése" – csak arra voltak elegendők, hogy a hazaiak nyakán tudtunk maradni. Felállt fal ellen ugyanis továbbra is sok hibával játszottunk, hiába cserélte sokat játékosait Mocsai Lajos, egyedül Nagy Lászlót lehetett maradéktalanul dicsérni. Az utolsó negyedórába fordulva a lettek már a négygólos vezetésért is támadhattak, ám két gyors labdaszerzés elég volt ahhoz, hogy a magyar csapat a minimálisra csökkentse hátrányát (20–19).

A hajrában is végig a hazaiak vezettek egy-két góllal, de a mieink higgadtak maradtak, az utolsó másodpercekben szépen megtalálták a középre befutó Vadkerti Attilát, akit csak hétméteres árán tudtak megállítani. A vonalhoz Császár Gábor állt oda, és csakúgy, mint a spanyolok elleni tavalyi Eb-mérkőzésen, értékesítette a büntetőt, ezzel pedig gyakorlatilag kilőtte a 2014-es dániai Európa-bajnokságra a válogatottat.

FÉRFI KÉZILABDA, EB-SELEJTEZŐ, 4. CSOPORT
LETTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 25–25 (12–11)
Dobele, 600
néző. V: Pavel, State (románok)

LETTORSZÁG: TIHANOVS – Pavlovics 4 (3), KRISTOPANS 2, LILIENFELDS 5, Dude, JURDZS 7, Arjas 2. Csere: Kugis (kapus), Klesniks 1, Uscins 1, Valkovskis 3, Tuninskis, Borodovskis. Szövetségi kapitány: Valdis Labanovskis

MAGYARORSZÁG: MIKLER – CSÁSZÁR 5 (2), Zubai Sz. 1, NAGY L. 9, Schuch, Nagy K. 4, Törő. Csere: TATAI (kapus), Harsányi 3 (3), Mocsai, Lékai 1, Vadkerti 1, Lele 1, Szöllösi Sz., Szalafai. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Az eredmény alakulása. 6. p.: 3–1. 10. p.: 3–4. 12. p.: 5–6. 15. p.: 8–6. 22. p.: 10–10. 35. p.: 14–12. 42. p.: 16–16. 46. p.: 19–16. 50. p.: 21–19. 55. p.: 23–21. 57. p.: 23–23. 59. p.: 25–24

Kiállítások: 4, ill. 8 perc

Hétméteresek: 7/3, ill. 5/5

A csoport másik mérkőzésén: Szlovákia–Horvátország 21–32 (11–21)

1. FÉLIDŐ

1–5. perc: Kristopans harcolt ki hétméterest az első támadásból, ezt Pavlovics értékesítette. Császár betört, de ziccerben a kapus lábába lőtt. Kristopans másodszor már saját maga fejezte be (2–0).

6–10. perc: 3–1-es lett vezetés után Harsányi hétméteresből szépített, majd Nagy Kornél betörésből egyenlített. Harsányi újabb büntetőjével először vezet a magyar válogatott. 3–4

11–15. perc: Két nagy lett gól között Nagy László volt eredményes (5–5). A Veszprém jobbátlövője ismét betalált, ám újra egyenlítettek a hazaiak, pedig már a kezünkben volt a labda, Schuch Timuzsint pedig még ki is állították. Eladtuk a labdát, Pavlovics indult, és nem hibázta el a ziccert (7–6). Újabb lett gól után Mocsai Lajos időt kért. 8–6

16–20. perc: Gyors gólváltás után 9–7 oda. Császár talált be lerohanás végén. Újabb jó védekezés után Nagy Kornél átlövésből egyenlít. Kristopans durrantott fölé, majd Császár passza volt magas Törőnek. 9–9

21–25. perc: Pavlovics hetesével ismét a letteknél az előny. Az újabb lett büntetőhöz egy kiállítás is párosult (Zubait küldték ki), de a Mikler helyére beálló Tatai védte Pavlovics hétméteresét. Egyenlítettünk, majd kiegészültünk (10–10). Mikler Klesniks lövését még védte, Valkovskis ismétlésénél viszont már tehetetlen volt. 11–10

26–30. perc: Labdaszerzésünk után jól zártak vissza a lettek, majd kidobtuk oldalra a labdát. Nagy Kornél kiállítása gyarapítja a gondjainkat. Még egy lett hétméteres: Tatai ezúttal Uscins próbálkozását hárította bravúrral. Azután viszont Kristopans lövése becsorog róla (12–10). Lékai Máté a pályán nálunk, és rögtön ki is oszt egy gólpasszt Nagy Lászlónak, mégpedig a földön fekve, harcias labdamentés után. Nagy László lövését védte a kapus, a meginduló Pavlovicsot pedig Mocsai leterítette. A kapitány fiát kiállították, de Tatai a harmadik hetesét is kivédte az utolsó másodpercben, így csak egy góllal vezetnek a lettek a szünetben. 12–11

2. FÉLIDŐ

31–35. perc: Lékai magára vonta két ember figyelmét, majd Nagy Lászlónak passzolt, aki bevágta átlövésből. A lettek emberelőnyben hamar eldobták a labdát, de nem jártak sikerrel. Harsányi rálépett a vonalra, majd Jurdzs nagy lövésével Mikler nem bírt (13–12). Kiegészültünk. Rossz támadásaink után Mikler két védéssel tartja az egygólos különbséget. Arjas viszont szép cunderrel túljárt az eszén. 14–12

36–40. perc: Mikler újabb nagy védése után Nagy László használta ki a lett védelem rendezetlenségét. Nagy Kornél előbb átlövésből egyenlített, majd labdát lopott, de ziccerét védte a kapus (14–14). Lele Ákos is lehetőséget kapott nálunk, de a vezetést egyelőre nem tudtuk visszavenni. Nem úgy a lettek, hatalmas gólt ragasztottak a bal felsőbe. Lele nem sokat tétlenkedett, talpról a kapus lábai között talált be, de egyből érkezett rá a válasz. 16–15

41–45. perc: Nagy László előtt szétnyílt a lett fal, de egyenlítése után Jurdzs ismét villant (17–16). Lele passzát lefülelték, Arjas indulás után visszaállította a kétgólos különbséget (18–16). Végre mi kerültünk emberelőnybe, Kristopans volt túl durva. Nagy László lövését Tihanovs könnyedén védte. Uscins megverte a szélen Harsányit, és egy hétméteres lett a jutalma. Tatainak azonban nem lehet ma hetesből gólt lőni, negyedszer is hárított! Uscins újra közel ment a falhoz, ennek azonban már egy pofon lett a vége. 18–16

46–50. perc: Emberelőnyben teljesen elcsúszott a védekezésünk, először vezetnek hárommal a lettek. Nagy László egyből válaszolt erre, de a beállójuk is villant (20–17). Végre egy jó védekezés, Schuch szerzett labdát, amit aztán Császár lerohanás után a bal felső sarokba lőtt. Vadkerti is lopott egy labdát, ezúttal Nagy László száguldott végig a pályán, újabb gólja után lett időkérés (20–19). Mikler védése után egyenlíthettünk volna, de Nagy Lászlót lesáncolták. 20–19

51–55. perc: A jobb szélen Szalafai védekezett rosszul, Uscins büntetett (21–19). Császár lövése utat talált a lett kapuba. Jurdzs kapott egyet az arcára, de nincs nagyobb baja. Valkovskis büntetőt harcolt ki, amelyet Pavlovics csodák csodájára belőtt Tatainak (22–20). A Zubait megrángató Klesnikset kiállították a román játékvezetők. Zubai hamar kihasználta az emberelőnyt (22–21). Rossz lett passz után rossz magyar lövés. Jurdzs erőszakosan betört, és betalált. 23–21

56–60. perc: Lékai góljával kezdődik az utolsó öt perc. Rendkívül fontos labdaszerzés Vadkertitől, aki megindul, és egyenlít! Valkovskis góljával újra ott az előny. Nagy László a kapus lábai alatt pattint a léc alá (24–24). Két perc sincs hátra. Lilienfelds előtt teljesen szétnyílt a falunk... (25–24). Mocsai Lajos időt kért az utolsó percen belül. Szépen kijátszott támadás végén Vadkerti szaladt be középre, megkapta a labdát, hetes. Császár belőtte, döntetlen a vége, kijutottunk az Eb-re. 25–25

AZ ELŐZMÉNYEK

Lettország negyedik legnagyobb városába, a hetvenezres Jelgavába szállt meg a magyar válogatott, de az Eb-selejtezőt nem itt vívja.

„Nem itt játszunk, csak a szállodánk van a városban, amely kifogástalan – mondta a Nemzeti sportnak Szikra-Mezey Csaba, a keret technikai vezetője és terapeutája. – A szállításunkat is jól megszervezték, és az étkezésre sem lehet egy rossz szavunk sem. A szerdai mérkőzést a közeli Dobelében vívjuk a lettekkel. Az ő dolguk, de azért érdekes, hogy a nekik oly fontos találkozót ebbe a tízezres kisvárosba vitték. A keretükre legfeljebb tippelhetünk, azt csak a szerda déli technikai értekezleten adják meg. Sok meglepetésre azért nem számítunk az októberi, gyöngyösi meccsen látott együttesükhöz képest."

Az említett őszi összecsapáson lényegében csak edzett egyet (32–25) Mocsai Lajos kapitány fél gőzzel kézilabdázó csapata, amelyben akkor gólparádét tartott Császár Gábor, Iváncsik Gergő, Harsányi Gergely, Mocsai Tamás és Nagy Kornél – öten összesen 25 gól lőttek.