Belga siker született a kaotikus első szakaszon

2011.07.02. 18:08
A szakasz elején még egyben volt a főmezőny (Fotó: Reuters)
A belga Philippe Gilbert nyerte meg a Tour de France első, szombati szakaszát, amelynek hajrája előtt egy bukás miatt kettészakadt a főmezőny. Az emelkedővel nehezített befutón az Omega Pharma-Lotto kerékpárosa meg tudott lógni riválisaitól, és néhány másodperccel a második helyezett Cadel Evans előtt behúzta a szakaszgyőzelmet.

Az idén nem volt prológ a Touron, az első, 191.5 kilométeres szakasz nagy része teljesen sík terepen zajlott. Ez lehetőséget adott néhány bringásnak arra, hogy ellógjon a mezőnytől. Jeremy Roy (francia, FDJ), Perrig Quemeneur (francia, Europcar) és Lieuwe Westra (holland, DMC) sikerrel járt, csaknem 170 kilométeren keresztül vezetett, legnagyobb előnye több mint öt perc volt, de a cél felé érkezve fokozatosan csökkent, és 19 kilométerrel a cél előtt kezet foghattak egymással, mielőtt beleolvadtak a főmezőnybe.

A szakasz során öt kisebb-nagyobb bukás történt, az egyik kisváros szűk utcájának közepén egy járdaszigetet többen is csak az utolsó pillanatban tudtak kikerülni, a hirtelen manőverek miatt pedig elkerülhetetlenné vált az ütközés. A többieknek integető belga Jelle Vanendert esett el először, néhányan még leestek a kerékpárjukról, de végül mindannyian folytatni tudták.

A másik 9.5 kilométerrel a cél előtt történt, a sűrű formációba felállt főmezőny szélén az egyik Astana-versenyző, Makszim Inglinszkij nekiment egy, az úthoz közel bámészkodó nézőnek, megingott, és beesett a többiek elé. A domino elindult, a főmezőny ketté szakadt, és a baleset előtt haladó kisebb csoport bő félperces előnybe került.

TÖMEGBALESET A TOURON

A különbséget sikerült tovább növelni, a szakaszgyőzelemért hajtók ugyanis lelkesebbek voltak, mint a lemaradók, akiknek a kedélyeit két kilométerrel a cél előtt újabb tömegkarambol borzolta. A második bukásba Bradley Wiggins is belekeveredett.

A záró sprintet egy 500 méteres emelkedővel nehezítették meg, ez Gilbert-nek feküdt a leginkább, az Omega Pharma-Lotto belga kerékpárosa meglógott a többiektől, és végül magabiztosan nyerte meg a szakaszt, három másodperccel megelőzve Cadel Evanst és Thor Hushovdot.

Az egynapos versenyek specialistájának (az idén ezelőtt 12 versenyt nyert meg) ez az első szakaszsikere a Touron, s az első belga Tom Boonen óta (2006), aki magára öltheti a sárga trikót.

„Az utolsó ötszáz méteren voltunk, és észrevettem, hogy a többieket sikerült lerázni, és elhatároztam, hogy a célig hajtani fogok. Váratlan lehetőség volt, szerencsére előnyt tudtam szerezni belőle" – mondta a célba érés után Gilbert.

A főmezőny végül több csoportban ért célba, a verseny fő esélyese, Alberto Contador 1:20 perces hátránnyal csorgott át a célvonalon, az összetett 82. helyén áll.

Fő riválisát, Andy Schlecket a két kilométerrel a cél előtti baleset hátráltatta, de a szabályok szerint, mivel a bukás három kilométeren belül volt a célhoz képest, ő megkapta az elvesztegetett időt, és csak hat másodperc a hátránya Gilberthez képest – és 1:14 perc az előnye Contadorral szemben!