A Tour mezőnyének legfiatalabb tagja nyert vasárnap

2012.07.08. 17:38
Elsőként ért a célba a mezőny legfiatalabb tagja vasárnap(Fotó: Reuters)
A Francia kerékpáros körverseny (Tour de France) 8., Belfort és Porrentruy közötti, 157.5 kilométeres szakaszát a francia Thibaut Pinot (FDJ) nyerte meg 3:56.10 órás eredménnyel. A mezőny legfiatalabb tagja csaknem fél percet vert riválisaira. A brit Bradley Wiggins (Sky) negyedik lett, így őrzi vezető helyét, és 10 másodperces előnyét az összetettben.

Nagyon kemény nap várt a mezőnyre, hiszen Belfort és Porrentruy között valósággal tobzódtak az emelkedők. Találhattunk benne – amúgy desszertként, a finis előtt – egy első kategóriás hegyi hajrát, amelyre jó felvezetést adott a korábbi négy második kategóriás csúcs. Hogy a rajt utáni negyedik, illetve harmadik kategóriásról már tényleg szót se ejtsünk.

A rajt után tizenegyen próbálkoztak szökéssel, de amint arra számítani lehetett, a nehéz terep megrostálta a mezőnyt. Volt, aki lemorzsolódott, helyettük viszont érkeztek mások, és a létszám is megnőtt, húsz fölöttire, egészen pontosan huszonkettőre. Azonban ők sem együtt tekertek, az élen csak páran haladtak, őket látótávolságon belül követték a társak. Jermey Royhoz (FDJ) és Fredrik Kessiakoffhoz (Asztana) csatlakozott Steven Kruiswijk (Rabobank) és Kevin De Weert (Quick Step), majd kisvártatva Thibaut Pinot (FDJ), valamint Christophe Kern (Europcar) is. A mezőny hátránya bő két perc volt.

Közben történt egy baleset is, a spanyol Samuel Sánchez 100 kilométerrel a cél előtt bukott, fájlalta a vállát. Még nem volt vége a szakasznak, amikor a csapat részéről megerősítést nyert a vélelmezhető hír: vége az idei versenyének. Sőt, félő, hogy Londonban aligha védheti meg Pekingben megszerzett olimpiai bajnoki címét.

SÁNCHEZ BUKÁSA

Kessiakoff vált 60 km-rel a cél előtt az élboly meghatározó alakjává. Meglépett a csapattól, amely mögötte összeért, ő viszont egyperces előnyre tett szert. Amelyet újabb 30 km megtételét követően közel megduplázott. A cél előtti harmadik hegyi befutóra 1:40 perces előnnyel érkezett az üldözők, és 3:31 perccel a mezőny előtt. Pinot és Tony Gallopin (RNT) gondolt egy merészet, és az üldözők közül kiválva Kessiakoff után eredt. A duóból Pinot-ban volt több erő, aki fantasztikus hajrát nyitva, közel félperces előnnyel nyert, miközben rajta kívül mindegyik társát utolérte a boly, az élén az összetettben meghatározókkal.

Pinot a szlovák Peter Sagannal együtt összesen négy szakaszt nyert az idei Touron 23 éven aluliként – 1985 és 2011 között összesen három szakaszt nyertek meg ilyen fiatalon.