Női kajak négyesünk világbajnok 500 méteren!

2009.08.15. 15:08
Női kajak négyesünk (Benedek Dalma, Janics Natasa, Kovács Katalin, Kozák Danuta) 4 ezredmásodperccel megelőzve a német egységet világbajnok lett 500 méteren a kanadai Dartmouth-ban zajló kajak-kenu világbajnokságon. Kovács Katalin egyesben szerezte meg a magyar küldöttség és saját maga második aranyát. Ezen kívül egy bronzérmet is szereztek versenyzőink: a Benedek Dalma, Medveczky Erika páros harmadik helyen zárt női K–2 1000 méteren.

A női kajak négyes szerezte az első magyar aranyérmet (Fotó: Reuters)

Az 1000 méteres számok döntői sajnos nem sok jó hírt hoztak a magyaroknak: Kucsera Gábornak a dobogóra sem volt igazán esélye, az első három helyet Max Hoff, Anders Gustafsson és Adam Van Koeverden „osztotta el" – versenyzőnk a negyedik pozícióért harcban volt, de csak a hetedik lett.

Vajda Attila pénteken remekül húzott, de a döntő nem jött össze neki kenu egyesben: az olimpiai bajnok féltávnál a harmadik helyen volt, de a végére lemaradt, és a nyolcadik helyen végzett. A pekingi versenyhez hasonlóan iszonyatos iramot diktáló Vadim Menkov most nem „fogyott el", minimális különbséggel megelőzte a francia Mathieu Gobelt, a dobogó harmadik fokára a német Brendel állhatott fel.

A Gönczy, Kökény duó harcban volt a dobogós helyekért, de kis különbséggel lemaradt, a magyar párost a spanyolok, az ausztrálok és a kubaiak előzték meg. A Sáfrán testvérek sem fértek be az első három közé, a kenu kettesek 1000 méteres fináléjában az ötödik helyen értek célba.

Kajak négyesünk sem hozta az első érmet, a fehéroroszok remek versenyzéssel diadalmaskodtak (bár a németek kis híján elkapták őket), a magyarok az ötödik helyen zártak.

Hogy mégse legyünk csalódottak, arról a női kajak négyes gondoskodott: a Benedek Dalma, Janics Natasa, Kovács Katalin, Kozák Danuta összetételű hajó hihetetlenül kicsi különbséggel, mindössze négy ezredmásodperccel előzte meg a német egységet, így világbajnok lett 500 méteren.

KOZÁK DANUTA ÉREZTE, HOGY MEGLESZ
 „150-nél már olyan jól ment alattunk a hajó, hogy éreztem, hogy meglehet a győzelem, az utolsó 100-on kicsit megijedtem, mert a németek is beleerősítettek, de olyan jól jött hátulról a hajó, hogy meg tudtuk Őket verni és most nagyon boldog vagyok” – mondta Danuta, a négyes debütáló vezérevezőse.

Kovács Katalin kisvártatva megszerezte második aranyérmét is, a magyar „kajakkirálynő” K–1 1000 méteren is diadalmaskodott, megmutatva: biztosan ül trónján.

KOVÁCS KATALIN MÉG A NÉGYES HATÁSA ALATT VOLT
 „Ez nem esett jól, nagyon nehéz volt, de örülök, hogy amit gyakoroltunk, azt meg tudtam csinálni. Még mindig a négyes hatása alatt vagyok, ami nagyon nagyon jól ment és kitűnő érzés volt” – mondta Kati várakozva arra, hogy immáron másodszor is meghallgathassa a magyar himnuszt.

Ezt követően férfi kenu négyesünk (Sarudi Pál, Széles Gábor, Korisánszky Péter, Varga Dávid) a hatodik helyen zárt 1000 méteren, de még egy érem jutott a szombati napra, miután a Benedek Dalma, Medveczky Erika összetételű kajak páros bronzérmet szerzett 1000 méteren.