Tíz érem, közte hat arany a szegedi kajak-kenu vb-ről

2011.08.21. 17:12
A mieink a második helyen végeztek az éremtáblázaton (Fotó: Tumbász Hédi)
A magyar válogatott tíz érmet szerzett a szegedi kajak-kenu világbajnokságon, köztük hat arany-, egy ezüst- és három bronzérmet. Az olimpiai számok tekintetében két első és egy második hely jutott legjobbjainknak, akik a megszerezhető londoni kvótákból is begyűjtöttek jó párat. A női kajakosok speciel mindjárt a maximumot jelentő hatot, a férfikajakosok pedig a lehetséges nyolcból hetet. Csalódás a kenusok egyetlen olimpiai kvótája, de az legalább egy pazar aranyéremmel párosult. A júniusi belgrádi Eb-vel ellentétben, ahol egyetlen döntőt sem rendeztek magyar egység nélkül, ezúttal sajnos akadt lyukas számunk, mindjárt három is. Ráadásul három olimpiai szám (K-1 1000 m, C-2 1000 m, C-1 200 m).

SZAVAZÁS

Hogyan értékeli a magyar kajak-kenu válogatott vb-teljesítményét?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

1000 MÉTER

A magyar válogatott négy érmet szerzett ezen a távon, ám csupán egyet olimpiai számban, Vajda Attila (C-1) révén. Csipes Tamara (női K-1) győzött, míg a Medveczky Erika, Sarudi Alíz kettős (női K-2) és a kenu négyes (benne Sáfrán Mihállyal, Sáfrán Mátyással, Vasbányai Henrikkel és Németh Szabolccsal) a harmadik helyen végzett.

Az olimpiai számokban a kenu egyes kivételével nem remekeltünk, sőt, a Széles Gábor, Nagy Péter alkotta kenupárosnak nem is sikerült bejutnia a fináléba. Ott volt a szezonra összeülő férfi kajakpáros, illetve négyes. Előbbiben Dombi Rudolf és Kökény Roland a hatodik, utóbbiban Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor és Boros Gergely a hetedik helyen végzett, de legalább olimpiai kvótát szerzett. Nem úgy a fiatal Dombvári Bence, ifjúsági világbajnokunk lemaradt az A-döntőről, és végül a 13. helyen zárt.

500 MÉTER

Az 500 méteres döntők során egyik szemünk nevetett, a másik viszont sírt. Boldog lehetett az ismét új felállásban rajthoz álló női kajaknégyes elsősége miatt. Egymás után harmadszor bizonyult a legjobbnak a magyar egység – mindannyiszor más összeállításban –, sorrendben másodszor meggyőző fölénnyel. Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Benedek Dalma aranyérme (női K-4) mellett négy olimpiai kvótát is begyűjtött. Óriási meglepetésre a júniusi Eb-n még 8. férfi kajakpárosnak is sikerült nyerni, a szombati nap hőse egyértelműen a Tóth Dávid, Kulifai Tamás alkotta kettős volt (K-2 500 m). Kozák egyesben a második helyen végzett, a Csipes Tamara, Kovács Eb-győztes kettős viszont csalódásként a dobogóról is lemaradt. Igaz, a szakágban maximálisan megszerezhető hat olimpiai kvótát így is sikerült összelapátolni. Takács Kincső és Baravics Gyöngyvér a női kenus szakág első magyar világbajnoki érmét szerezte meg, méghozzá egy bronzot.

200 MÉTER

A sprinttávok során a négy friss olimpiai szám közül egyben (C-1) eleve nem voltunk érdekeltek az A-döntőben, az Eb-ezüstérmes Molnár Péter (K-1) a nyolcadik, Paksy Tímea (női K-1) a kilencedik helyen végzett. Hetedik lett a Sík Márton, Beé István egység (K-2). Utóbbiak legalább versenyben tudtak lenni a dobogóért, előbbi kettő viszont így is olimpiai kvótához jutott. A táv egyetlen magyar érmét Kovács Katalin és Kozák Danuta kettőse (női K-2) szerezte, amely ráadásul a legfényesebben csillogott. Váltóink csupán helyezettek lettek, miként a kenu páros és a női egyes kenunk.

5000 MÉTER

A látványos és nagy taktikai csatát hozó leghosszabb gyorsasági távon Csipes Tamara (női K-1) remek versenyzéssel lett aranyérmes, másik két egységünk viszont a dobogóért csatázóktól jócskán lemaradva egyaránt a kilencedik helyen végzett.