Storcz: Aki párost megy, helyet kaphat a négyesben is

Vágólapra másolva!
2011.03.28. 13:01
null
A Janics, Kovács, Csipes, Benedek poznani aranynégyes legalább egy helyen biztosan változik az idén<br />(Fotó: Tumbász Hédi, NS-archív)
Címkék
A vb-, valamint az olimpiai program ismeretében már nincs ellenére a duplázás Storcz Botondnak, a magyar kajak-kenu-válogatott felnőttkapitányának. Legalábbis ami a női kajakosok olimpiai páros, valamint négyes számát illeti.

Janics Natasa nemrégiben örömteli hírrel szolgált a magyar közvélemény számára. A háromszoros olimpiai bajnok kajakos gyermeket vár, ezért nem tud részt venni az augusztus 17. és 21. között megrendezendő szegedi Mol olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon. Janics Natasa örömhíre azonban sok kérdést vet fel. Elsőként azt, ki helyettesítheti majd őt az elmúlt két világbajnokságról aranyéremmel hazatérő női csapathajóban?

Az elmúlt öt esztendőben három aranyérmes női egysége volt a magyaroknak K–4 500 méteren. A 2006-os szegedi világbajnokságon Kovács Katalin, Paksy Tímea, Janics Natasa, Fazekas Krisztina összetételben nyertek a mieink (Fazekas azóta az Egyesült Államokban telepedett le), 2009-ben Dartmouthban Kovács és Janics mellett Kozák Danuta és Benedek Dalma lett aranyember, míg a tavalyi poznani világbajnokságon a fiatal Csipes Tamara ült be Kozák helyére a magyar csapathajóba.

Janics és Kovács mindhárom nagy diadalnak részese lehetett, így nem túlzás kijelenteni: a szülési szabadságra térő Janics személyében az egyik legfontosabb emberét veszítette el egységünk. De ki pótolhatja az idei szegedi Mol világbajnokságon a háromszoros olimpiai bajnokot? Egyáltalán milyen összeállításban érdemes csatasorba állítani a magyar válogatottat?

„A lényeg, hogy hat olimpiai kvótát szerezzünk ezen a világbajnokságon, ezért ennek érdekében kell összeállítanunk az egységeinket” – vélekedett a kérdéskörről Storcz Botond szövetségi kapitány.

Az elmúlt évek eredményei alapján K–1 500 méteren Kovács Katalin, Benedek Dalma és Kozák Danuta csatározása várható az indulói helyért. K–2 500 méteren a Kovács, Janics páros ideiglenes felbomlásával Kozák és Szabó Gabriella kettőse az egyértelmű favorit (bár szinte biztosra vehető, hogy Kovács új társsal küzdelembe száll párosban is), míg a négyesbe az egyes eredmények alapján lehet helyet szerezni (nyilvánvalóan úgy, hogy a „végelszámolásnál” a hat kvóta meglegyen).

„A csapathajók összeállításánál sok függ attól, hogy kik viszik el az egyes számokat – folytatta Storcz Botond. – A duplázás egyesben és párosban az idén sem engedélyezett, az időrend ismeretében azonban azt mondom, aki párost megy, helyet kaphat a négyesben is.”

És hogy mi a helyzet az új olimpiai számmal, a K–1 200 méterrel?

Janics Natasa az elmúlt három világbajnokságon uralta ezt a versenyszámot, ám a 2006-os szegedi vb-n is magyar győztest ünnepelhettünk – Paksy Tímea nyerte meg az aranyat. Paksy, aki Portugáliában gőzerővel készül az idei megméretésre, az elmúlt időszakban rendre Janics mögött végzett a hazai válogatókon, bajnokságokon, így a háromszoros olimpiai bajnok távollétében a válogatókon ő rajtolhat a legnagyobb eséllyel a vb-indulás jogáért.

A pekingi olimpia előtt nem kis vihart kavart sportágon belül az, hogy Kovács Katalin három számot vállalt – egyesben lemaradt a dobogóról, párosban Janiccsal megvédte olimpiai bajnoki címét, négyesben pályafutása során harmadszor a második helyen végzett –, az Angyal Zoltánt posztján váltó új kapitány gyorsan nyomatékosította: a program sűrűsége miatt a jövőben nem támogatja a hasonló kezdeményezéseket.

A 2009-es és a 2010-es vb-n így esett el 500 méteren automatikusan a párostól az egyesben érdekelt Kovács Katalin, illetve Janics Natasa, viszont a négyesben mindketten ott lehettek. Így párosban mindkétszer a Kozák, Szabó egység képviselte a magyar színeket, nem is akárhogyan, hiszen győztek. Dartmouthban az egyéni eredmények alapján Kozák még befért a négyesbe – ő volt a sztrók –, Poznanban ellenben a vb-címvédő egyik tagja sem volt benne a négyesben.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik