Kozák Danuta 500 m-en is nyert, plusz két Eb-arany párosban

2014.07.13. 16:24
Három olimpiai számban nyert Eb-aranyat Brandenburgban Kozák Danuta (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Kozák Danuta NK–1 500 m-en (olimpiai versenyszám) is Európa-bajnoki címet nyert Brandenburgban, miként a Lakatos Zsanett, Takács Kincső alkotta női kenu, valamint a Szabó Gabriella és Csipes Tamara kajakpáros 500 m-en és Medveczky Erika 5000 méteren. Ezzel a magyarok már nyolc aranyéremnél járnak a kontinensviadalon, és nem mellékesen még van öt ezüstünk is.

Az NK–1 500 m szám ötkarikás és világbajnoki címvédője, Kozák Danuta esélyt sem adott riválisainak, már a rajt után ellépett, féltávnál egy hajó előnye volt, amit a hajrában is megőrzött. Kozák az idei kontinensviadalon a harmadik számából a harmadikon nyert – az NK–4500 m után délelőtt NK–1200 m-en sem talált legyőzőre –, pályafutása során pedig tizenegyedszer az Eb-ken.

Ez történt a szombati döntőkben:
Csipes, női kajak négyesünk és kenus kettősünk is aranyérmes
Ez történt vasárnap déli döntőkben:
Kozák aranya mellé két ezüst is jutott 200-on

A Szalai Tamás, Schenk Áron, Kucsera Gábor, Kugler Attila alkotta kajakos egység az olimpiai 1000 m-es versenyszámban negyedik helyen végzett. A rajt után a táv első harmadában az élmezőny együtt haladt, ám jobbunkon és balunkon a szlovákok és a csehek megléptek, majd 500 m-nél már világosan látszott, hogy kettejük külön meccse lesz a döntő. Nekünk arra kellett volna vigyázni, hogy megőrizzük a harmadik helyet, ami egészen a hajráig össze is jött, ám akkor a portugálok remek hajrával becsúsztak előttünk a célba.

Nagy csatát hozott az 500 m-es férfi kenusok fináléja. A rajt után rögtön a cseh Martin Fuksa húzta végig a mezőnyt, nem kis előnnyel, a német klasszis, Sebastian Brendel nagy és hosszú hajrát nyitott, de nem tudta behozni az éllovast. Sajnos a mezőny magyar indulója, a fiatal Szabó Kristóf nem tudott érdemben beleszólni a versengésbe, és végül a hetedik helyen zárt.

Takács és Lakatos remek versenyzéssel győzött

KOZÁK DANUTÁNAK BEJÖTT A LASSÍTÓS TAKTIKA
„Különösen nehéz volt a kétszáz után az ötszázhoz odaállni, mert edzésen ezt külön nem tudtam begyakorolni. Azért volt három órám a regenerálódásra, ez elég volt. A világbajnokságon kicsit szorosabb lesz a program, de megpróbálok úgy készülni, úgy koncentrálni, hogy ez ne jelentsen problémát – nyilatkozott az eredményhirdetést követően Kozák Danuta, aki elárulta: tudatosan „lassított" a fél kilométeres táv közepén, s ez a taktika most nyerőnek bizonyult. – Remélem, hogy most az alapozó időszak alatt tudok lendületet adni az egész évemnek, és egy igazi csúcsformát kihozni a világbajnokságra.”
A moszkvai vb-t alig egy hónap múlva, augusztus 6-10-én rendezik majd.
„Nagyon felerősödött a női mezőny. Általában már a rajttól ellépünk a többiektől, de most nagyot kellett meccselnünk. Meglepett, hogy a fehéroroszok ilyen jók, hiszen egy új egységről van szó” – értékelt Takács Kincső.
„Szoros meccs volt, de mi mindent úgy csináltunk, ahogy akartunk – örvendezett a parton Szabó Gabriella, aki szombaton, az 500-as négyes vezérevezőseként is aranyat nyert Brandenburgban. Csipes pedig – akinek az ezer egyes után szintén ez a második elsősége – hozzátette: egyszerűen tökéletes pálya volt, pontosan ilyet akartak menni. (MTI)

K-1 500 m-en nem volt magyar résztvevője az A-döntőnek, amelyben a házigazdák reménysége, Tom Liebscher óriási tempót diktálva rajt-cél győzelmet aratott. A riválisok csak a hátát látták, azt is jó messziről. A versenyszám magyar indulója, Gál Péter a B-döntőben az ötödik helyen végzett.

A Lakatos Zsanett, Takács Kincső kenu kettős taktikusan versenyezve végezett az első helyen 500 m-en, mert a táv nagyobb részében élen álló fehérorosz duó diktálta a tempót. A magyar páros higgadtan tapadt, majd a 150 m-es hajrát nyitott, ami elég volt az élen a helycseréhez. A második helyre szoruló fehéroroszok próbáltak tempót emelni, de volt válaszunk, és visszavertük a támadásukat.

NK–2 500 m-en a rajt után a németek lőttek ki, de mintha túlvállalták volna magukat, folyamatosan fogyott az előnyük. Féltávnál már a britek álltak az élen, a Szabó Gabriella és Csipes Tamara alkotta magyar duó szoros mezőnyben ugyan, de csak az ötödik helyen jött. A hajrában azonban nem volt pardon: beindult a magyarok alatt a hajó, őket a célban a lengyel és a szerb duó követte.

C–2 500 m-en rendkívül meggyőző orosz győzelem született, a magyar hajó (Vass András, Varga Dávid) nem kvalifikálta magát az A-döntőbe.

K–2 500 m-en a franciák nem jól osztották be az erejüket, hiszen egy hajó előnyüket adták le a hajrában, végül a portugálok diadalmaskodtak, nekik be kellett érniük az ezüsttel. Tóth Dávid, Kulifai Tamás is hajrázott a végén, de ez csak az ötödik helyhez volt elég.

Szabó és Csipes párosa olimpiai versenyszámban nyert aranyérmet

A verseny zárásaként Medveczky Erika szerezte meg a magyar válogatott nyolcadik aranyérmét, világbajnokunk NK-1 5000 méteren bizonyult a legjobbnak. A szegediek olimpiai bajnoka, Vajda Attila 5000 m-en második lett – csakúgy, mint tegnap az olimpiai 1000 m-es versenyszámban –, ám később szabálytalan versenyzés miatt kizárták. A kajakosoknál Pauman Dániel 5000 m-en a negyedik helyen zárt, a döntő vihar miatt fél órát csúszott.

Parakenuban három ezüsttel utazhat haza a magyar küldöttség: Suba Róbert pénteken, Geri Dániel és Rozbora András szombaton lett második.