Orosz-svéd és cseh-finn hokipárharc a döntőért

2014.05.22. 22:26
Parázs jelenetekben a Kanada–Finnország negyeddöntő sem szűkölködött (Fotó: Reuters)
Oroszország–Svédország és Csehország–Finnország találkozókat rendeznek a Fehéroroszországban zajló jégkorong-világbajnokság elődöntőjében azt követően, hogy a mai negyeddöntőben búcsúzott a tengerentúli két nagyhatalom, továbbá a házigazda, valamint a francia meglepetéscsapat.

Egyesült Államok–Csehország

Gólváltással kezdődött a találkozó, az amerikaiak vezető góljára két és fél perccel később feleltek meg a csehek. Utólag már világosan látszik, a mérkőzés a második harmad közepén dőlt el, amikor az amerikai Justin Abdelkader ötperces kiállítást kapott, megspékelve egy húszperces fegyelmivel. A csehek két gólt vágtak fórban, majd a harmad végjátékában újabb emberelőnyt használtak ki, miközben ez a lefárasztott tengerentúliaknak nem sikerült. Hiába játszottak jóformán zsinórban négy percet öt a négy ellen.

SZAVAZÁS

Ki nyeri meg a 2014-es A-csoportos jégkorong-világbajnokságot?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A harmadik harmadban újabb két amerikai előny maradt ki, majd a végjátékban következett a már említett kockáztatás. Tyler Johnson 13 mp alatt duplázott, de a hátralévő 57 mp már kevés volt az egyenlítéshez, hiába szögezték be az akkor már picit a rémülettől hajtva hősiesen védekező, önfeláldozóan blokkoló cseheket a saját harmadukba.

Oroszország–Franciaország

Az oroszok minden harmadot góllal kezdtek, és úgy arattak teljesen megérdemelve biztos győzelmet a becsülettel küzdő franciák ellen, hogy gólt sem kaptak. Az első harmadban még közel azonos volt a kapura lövési mutató, utána azonban az oroszok már kétszer annyit veszélyeztettek, mint ellenfelük. Szergej Bobrovszkij 16 francia kapura lövést hárítva zárt shutouttal, az első vb-gólját szerző Jevgenyij Malkin pedig még egy asszisztot is elkönyvelhetett magának.

Kanada–Finnország

A finnek fórból szerzett előnye a második harmadban vált semmissé, a 26. percben egalizáló kanadaiak bő hat perccel később már a vezetést is átvették. Ám hiába lőttek lényegesen többször kapura, mint az ellenfél, és játszhattak a mérkőzés folyamán kétszer annyit fórban, több gólt már nem tudtak szerezni. Ez volt a pechjük, mert a 41. percben egyenlítő finnek a hajrában is bevették Ben Scrivens kapuját, és kiejtették az egyik favoritot.

Svédország–Fehéroroszország

A svédek két emberelőnyös gólja között a fehéroroszok is bevállaltak kettőt, így az 54. percig iksz állt az eredményjelzőn. Pedig egy perccel korábban is változhatott volna az eredmény, ám akkor a házigazdák büntetőt hibáztak. Ez pedig megbosszulta magát: a svédek másodszor jutottak gólelőnyhöz. Az első harmadban még a címvédő svédek játszottak fölényben – a fehéroroszokhoz mindössze három kapura lövést írtak be a statisztikai lapra –, utána viszont kiegyenlített, nyílt csata folyt a jégen, amelyben végül beigazolódott a papírforma.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
NEGYEDDÖNTŐ
Egyesült Államok–Csehország 3–4
(1–1, 0–3, 2–0)
G: 6:54 Nelson (Mueller, Jones – ee., 1–0), 9:25 Rolinek (1–1), 26:51 Hertl (Novotny – ee., 1–2), 28:06 Cervenka (Zamorsky, Kolar – ee., 1–3), 36:19 Nemec (Novotny, Jágr – ee., 1–4), 58:50 Johnson (Mueller, Jones – 2–4), 59:03 Johnson (Mueller, Smith – 3–4)
Oroszország–Franciaország 3–0 (1–0, 1–0, 1–0)
G: 4:21 Aniszimov (Jakovlev – 1–0), 20:52 Malkin (Kuljomin, Tyihonov – ee., 2–0), 47:36 Kutuzov (Kuljomin, Malkin – 3–0)
Kanada–Finnország 2–3 (0–1, 2–0, 0–2)
G: 6:14 Palola (Hietanen – ee., 0–1), 25:41 Turris (Read – 1–1), 32:08 Scheifele (2–1) 40:28 Hietanen (Lehtera, Kontiola – 2–2), 56:62 Pakarinen (Lehtera – 2–3)
Svédország–Fehéroroszország 3–2 (1–0, 1–2, 1–0)
G: 13:41 Danielsson (Ekholm, Klasen – ee., 1–0), 25:29 Platt (Kaljuzsnyij, Stas – 1–1), 34:14 Jefimenko (Platt – 1–2), 37:27 Nygren (Backlund, Lindström – ee., 2–2), Ekholm (3–2)

AZ ELŐDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA (május 24., szombat)