Jégkorong-vb: újabb pofon az USA-nak, Kanada hengerelt

2014.05.15. 18:16
A pakk az amerikai kapuban – íme, egy a hat lett gólból (Fotó: Reuters)
Kanada remek utolsó harmaddal 6–1-re legyőzte Dániát, a másik tengerentúli válogatott, az Egyesült Államok viszont 6–5-re kikapott Lettországtól a fehéroroszországi Minszkben zajló jégkorong-világbajnokság csütörtöki játéknapján. Az esti programban Finnország és Svédország is győzelemnek örülhetett – előbbi a házigazdát, utóbbi Franciaországot gyűrte le.

B-CSOPORT

EGYESÜLT ÁLLAMOK–LETTORSZÁG 5–6

Az amerikaiak lőttek többet kapura (36:25), mégsem vezettek egyszer sem a fantasztikus hajrába torkolló mérkőzésen. Az utolsó tíz perc gyors gólváltással kezdődött (4–4), majd Zemgus Girgensons – a lettek jelenlegi egyetlen NHL-játékosa – újra előnyt szerzett csapatának. Kisvártatva Herberts Vasilijevs belőtte első vb-gólját, ám betalált Brock Nelson is, így az utolsó ötven másodpercre is nyílt maradt a csata.

A tengerentúliak azonban hiába szorongattak, többször nem sikerült Kristers Gudlevskis kapujába juttatniuk a pakkot, így a lettek 13 év után megtörték az amerikaiak elleni nyeretlenségi sorozatukat. Az első két mérkőzését megnyerő Egyesült Államok az oroszoktól elszenvedett vereség után másodszor maradt pont nélkül a tornán.

FINNORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG 2–0

A házigazda fehéroroszok először maradtak szerzett gól nélkül a vébén, Pekka Rinne mind a 15 lövésüket hatástalanította – azért ilyen keveset, mert a finnek kiválóan védekeztek, a második harmadban például csupán három lövést engedélyeztek ellenfelüknek (igaz, ők sem rendeztek tűzijátékot...). Petri Kontiola a 17. percben szerezte meg a vezetést, és a végjátékban is ő küldte a pakkot az üres kapuba – emberelőnyben. A tornát két vereséggel kezdő finnek egymás után másodszor nyertek.

A-CSOPORT

KANADA–DÁNIA 6–1

Cody Hodgson első góljára Nicklas Jensen gyorsan válaszolt, és a dánok – elsősorban a 40 lövést hatástalanító Patrick Galbraith jóvoltából – az utolsó harmadig őrizték a pontszerzés reményét. Akkor aztán beindult a kanadai lavina, A kettőnél járó Hodgson lőtt még egy gólt, Matt Read duplázott, és egyszer Jonathan Huberdeau is a hálóba talált. Kanada zsinórban harmadszor nyert a franciák elleni sokkvereség óta.

SVÉDORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 2–1

A második harmad derekán 17 másodperc alatt dőlt el a meccs: előbb Joel Lundqvist, majd Oscar Möller talált be a francia kapuba. A „kékek" Stéphane Da Costa révén szépítettek az utolsó periódusban, sőt nem sokkal a végső dudaszó előtt Damien Fleury közel volt az egyenlítéshez, de Anders Nilsson védte a lövését. Nilsson 17, francia kollégája, Florian Hardy 32 védést mutatott be – szóval nem mondható megalapozatlannak a svéd siker.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, MINSZK
4. FORDULÓ
A-CSOPORT
Kanada–Dánia 6–1 (1–1, 1–0, 4–0)

Gólütők: Hodgson (5:24 – 1–0), N. N. Jensen (9:06 – 1–1), Hodgson (25:03 – 2–1), Read (41:15 – 3–1), Read (43:08, eh – 4–1), Huberdeau (48:35 – 5–1), Hodgson (50:24, ee – 6–1)
Svédország–Franciaország 2–1 (0–0, 2–0, 0–1)
Gólütők:
Lundqvist (35:32 – 1–0), Möller (35:49 – 2–0), Da Costa (44:52 – 2–1)

B-CSOPORT
Egyesült Államok–Lettország 5–6 (1–2, 2–1, 2–3)

Gólütők: Meija (15:39 – 0–1), C. Smith (16:39 – 1–1), Redlihs (18:57 – 1–2), Nizivijs (28:08, ee – 1–3), Nelson (28:58, ee – 2–3), Johnson (31.00, ee – 3–3), Daugavins (51:25 – 3–4), Jones (53:26 – 4–4), Girgensons (54:35 – 4–5), Vasiljevs (57:39 – 4–6), Nelson (58:30 – 5–6)
Finnország–Fehéroroszország 2–0 (1–0, 0–0, 1–0)