Jégkorong-vb: történelmi francia továbbjutás, az olaszok kiestek

2014.05.19. 18:15
Forró pillanatok a fehérorosz–lett presztízsmeccsen (Fotó: Reuters)
Franciaország 6–2-re legyőzte Dániát a Minszkben zajló jégkorong-világbajnokság hétfői játéknapján, és 1995 óta először bejutott a negyeddöntőbe. Finnország a kazahok 4–3-as legyőzésével életben tartotta reményeit. Az este a svédek ellen 5–1-re veszítő Olaszország kiesett az elitből.

A-CSOPORT

A franciák alig egy perc elteltével megszerezték a vezetést, de a dánok nem roppantak össze, egészen a harmadik harmad derekáig jól tartották magukat – ott aztán pillanatok alatt elveszítették a meccset. A franciák kulcsemberei közül Stéphane Da Costa két gólt és két asszisztot, Pierre-Edouard Bellemare egy gólt és két asszisztot jegyzett, míg Antoine Roussel a gólja mellett három másik előkészítéséből vette ki a részét.

Az esti mérkőzésen Svédország 5–1-re legyőzte Olaszországot, így élre állt az A-csoportban. Az itáliaiak kiesése ezzel biztossá vált, az északiak továbbjutása pedig már eddig is az volt.

B-CSOPORT

A kazahok az első harmad közepéig kapura lőni sem tudtak, Olli Palola révén vezettek is a finnek, de a kezdeti fölény itt sem bizonyult döntőnek, Jevgenyij Rimarjev és Fjodor Poliscsuk fordított. Az első harmad hajrájában esett egyenlítő góljukra a finnek a második periódusban tettek rá még kettőt, és mivel Kazahsztán csak szépíteni tudott, az északiak győztek, és őrzik a reményt a negyeddöntőbe jutásra – sorsuk kedden dől el.

Az esti találkozón a házigazda Fehéroroszország 3–1-re legyőzte Lettországot, mely 36 másodperccel a meccs vége előtt (2–1-es állásnál) szabályosnak tűnő gólt ütött, de a bírók nem adták meg. A hajrában a fehéroroszok kihasználták a lettek kapus nélküli játékát, és üres kapus góljukkal eldöntötték a találkozót.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, MINSZK
11. játéknap
A-CSOPORT

Dánia–Franciaország 2–6 (1–2, 1–0, 0–4)
Gólütők: Desrosiers (1:08 – 0–1), J. Jensen (15:09 – 1–1), Roussel (19:23 – 1–2), K. Staal (34:41 – 2–2), Bellemare (49:10 – 2–3), Da Costa (50:36 – 2–4), Manavian (52:52 – 2–5), Da Costa (55:09 – 2–6)
Svédország–Olaszország 5–1 (2–1, 2–0, 1–0)
Gólütők: Nyquist (00:48 – 1–0), Gander (10:07 – 1–1), Ekholm (16:32, ee – 2–1), Nyquist (34:24, ee – 3–1), Danielsson (37:53, ee – 4–1), Ericsson (55:55, ee – 5–1)

B-CSOPORT
Finnország–Kazahsztán 4–3 (2–2, 2–0, 0–1)
Gólütők:
Palola (7:53, ee – 1–0), Rimarjev (14:32 – 1–1), Poliscsuk (15:51, ee – 1–2), Lehtera (19:18 – 2–2), Jokinen (27:24, ee – 3–2), Immonen (39:57 – 4–2), Romanov (59:31, ee – 4–3)
Lettország–Fehéroroszország 1–3 (0–2, 1–0, 0–1)
Gólütők:
Platt (8:07 – 0–1), Grabovszki (8:40 – 0–2), Kulda (33:49 – 1–2), Koszticin (59:59 – 1–3)