Jégkorong-vb: Ovecskin is betalált a német ijesztgetés után

2016.05.19. 17:58
Ez a Auston Matthews-gól jelentette a cseh vb-remények meghiúsulását (Fotó: AFP)
Finnország 5–1-re legyőzte Dániát a jégkorong-világbajnokság negyeddöntőjében, és készülhet az esti Oroszország–Németország összecsapás továbbjutója elleni elődöntőre. A másik ágon a szintén csoportgyőztes Csehország hosszabbítás után, szétlövésben kikapott az amerikaiaktól. A német válogatott ráijesztett Oroszországra, egy harmad után még vezetett a házigazda ellen, de az oroszok négy góllal válaszoltak, és készülhetnek a Finnország elleni elődöntőre. A másik esti mérkőzésen Kanada 6–0-val valósággal elsöpörte Svédországot.

FINNORSZÁG–DÁNIA

A negyeddöntő mezőnyének meglepetéscsapata sokáig jól tartotta magát a B-csoportot megnyerő finnek ellen, 14 és fél percet kellett várni az első gólra, amelyet Vay Ádám újdonsült klubtársa, a Minnesota Wildnál légióskodó Mikael Grandlund szerzett. A második harmad elején gyors Jarno Koskiranta-góllal növelte előnyét Finnország, de Dánia nem adta meg magát, Lars Eller révén szépített.

Patrik Laine még ebben a 20 percben visszaállította a kétgólos különbséget, amely a hajrában változott meg, Jussi Jokinen üres kapuba talált be, majd Sebastian Dahm visszaállása után Granlund lőtt még egy gólt. A finnek a papírformának megfelelően jobban játszottak, 28-szor lőttek kapura a 17-szer próbálkozó, igen sportszerű dánokkal szemben (6-6 perc kiállítás volt a meccsen).

CSEHORSZÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK

A nyolc közé jutást kedden a Szlovákia elleni pontszerzéssel kiharcoló amerikaiak a csehekkel találkoztak. Patrick Maroon amerikai emberelőnyben elkövetett szabálytalansága után a 16. percben Tomás Zohorna végezhetett el büntetőt, és túl is járt Keith Kinkaid eszén.

Az amerikaiak nem adták fel, Auston Matthews a második harmad elején egyenlített. Ezt követően hiába rohamozott váltakozó intenzitással a két csapat, Kinkaid és Dominik Furch kapuja is bevehetetlen volt. Az amerikai kapus 28-szor, a cseh 19-szer védett a rendes játékidőben, így 1–1 után hosszabbítás következett. Ezt az amerikaiak uralták, de gól nem született. Szétlövés döntött, méghozzá a Svájcban légióskodó 18 éves Matthews révén betaláló amerikaiak javára. A csoportelső csehek búcsúztak.

KANADA–SVÉDORSZÁG

A negyeddöntő talán a legnagyobb érdeklődéssel várt mérkőzésén az első harmad hajrájáig várni kellett a gólra, a 19. percben Mark Scheifele, a Winnipeg Jets csatára törte meg a gólcsendet. A második harmadban nyilvánvalóvá vált, hogy az idei svéd csapat nem elég erős az éremszerzéshez, sőt, már az lett Par Marts csapatának célja, hogy egyáltalán gólt szerezzen.

Ez 60 perc alatt sem sikerült, a kanadaiak 6–0-val küldték haza az elődöntőről egymás után a második vb-n lemaradó svédeket – ez a csúfság 1937-ben és 1938-ban fordult elő utoljára a svédekkel.

OROSZORSZÁG–NÉMETORSZÁG

Az oroszokra ezen a vb-n jellemző hullámzó teljesítményt láthatta a moszkvai közönség a negyeddöntőben is, Oleg Znarok csapata 20 perc után vesztésre állt Németország ellen. Patrick Reimer góljára csak a második harmad elején érkezett válasz, Vadim Szipacsjv aztán a gólja után még a második 20 percben kiosztott egy asszisztot is Jevgenyij Dadonovnak, majd még egyszer betalált.

A harmadik harmadban a házigazda keretéhez a torna közben csatlakozó Alekszandr Ovecskin is megszerezte első gólját, kialakítva a 4–1-es végeredményt.

Szombaton az oroszok a finnekkel folytatják, a másik ágon észak-amerikai csata lesz.

JÉGKORONG-VB
NEGYEDDÖNTŐ
Finnország–Dánia 5–1
(1–0, 2–1, 2–0)
G: 14:29: Granlund (M. Koivu, Komarov – 1–0), 21:45: Koskiranta (Pyörälä, Ohtamaa – 2–0), 31:42: Eller (emberelőny – Christensen, Ehlers – 2–1), 38:57: Laine (Hietanen, Jaakola – 3–1), 57:46: J. Jokinen (üres kapu – M. Koivu – 4–1), 58:07: Granlund (5–1)

Csehország–Egyesült Államok 1–2 (1–0, 0–1, 0–0, 0–0, 0–1) – szétlövéssel
G: 15:23: Zohorna (büntető – 1–0), 21:27: Matthews (Vatrano, Wideman – 1–1), 70:00: Matthews (győztes büntető – 1–2)

Kanada–Svédország 6–0 (1–0, 3–0, 2–0)
G: 18:39: Scheifele (O’Reilly, Stone – 1–0), 26:05: Dumba (emberelőny – Stone, Scheifele – 2–0), 32:02: Marchand (Dumba, Scheifele – 3–0), 32:13: Domi (Reinhart, Matheson – 4–0), 51:05: Stone (5–0), 53:22: Brassard (Gallagher, Hall – 6–0)

Oroszország–Németország 4–1 (0–1, 3–0, 1–0)
G: 4:45: Reimer (0–1), 20:40: Sipacsjov (Dadonov, Bjelov – 1–1), 27:17: Dadonov (Sipacsjov – 2–1), 34:14: Sipacsjov (Telegin – 3–1), 42:46: Ovecskin (Kuznyecov, Ljubimov – 4–1)

A szombati elődöntőben: Finnország–Oroszország, Egyesült Államok–Kanada