Jégkorong-vb: Kanada szenvedett, de az élen végzett

2014.05.20. 14:14
A lett Maris Jass kóstoltatja meg a jeget a svájci Yannick Weberrel (Fotó: Reuters)
A Fehéroroszországban zajló jégkorong-világbajnokságon az A-csoportban Kanada zárt az első helyen, miután ma kínkeserves, egygólos győzelmet aratott Norvégia ellen. Ezzel pontszámban beérte Svédországot, amelyet korábban túlórában gyűrt le. A B-csoportban az amerikaiak – ugyancsak minimális különbséggel – legyőzték a németeket, és a második helyre lépve megelőzték a házigazdákat, akikre a svédek várnak. A csehek ki-ki meccset játszottak a harmadik helyért a franciákkal, s 0–3-ról hosszabbításban nyertek, elkerülve Oroszországot.

SZAVAZÁS

Ki nyeri meg a 2014-es A-csoportos jégkorong-világbajnokságot?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

A-CSOPORT

A norvégok öt mp alatt váltottak gólra egy fórt az első harmad közepén, majd kanadai egyenlítést követően ismét vezetéshez jutottak az északiak. A juharlevelesek azonban másodszor is egyenlítettek, majd a két góllal és egy assziszttal záró Joel Ward emberelőnyös góljával (9 mp kellett volna a norvégoknak ahhoz, hogy kibekkeljék az emberhátrányukat) megnyerték a mérkőzést.

A szlovákok kétszeri vezetését a dánok kétszer egyenlítették ki, utóbb a gólgazdag végjátékban, amikor bő másfél perc alatt négy gól is született. Mivel a leosztás akkor ikszes lett, megmaradt a szlovákok minimális előnye.

A vb előtt kevesen gondolták, hogy a cseh–francia összecsapás ki-ki meccs lesz az A-csoport 3. helyéért, azt pedig még kevesebben, hogy az első harmad utolsó percének elején a francia válogatott 3–0-ra fog vezetni. Pedig így történt, Julien Desrosiers duplája és Laurent Meunier gólja után kapaszkodniuk kellett a cseheknek.sikeres volt a kapaszkodás, Vladimir Sobotka még az első szünet előtt szépített, majd a második harmadban három gólt szerezve fordítottak Járomír Jágrék – pedig a veterán csatár még egy büntetőt is kihagyott. Ám a csehek nem nyugodhattak meg, a harmadik 20 perc egyetlen gólját a franciák szerezték, így jöhetett a hosszabbítás. A meccs során 39-szer kapura lövő csehek (a franciák 24-szer kísérleteztek) végül Jan Kolár góljával behúzták a két pontot, és harmadikok lettek a csoportban, így elkerülték az oroszokat, és készülhetnek az amerikaiak ellen.

B-CSOPORT

A CSÜTÖRTÖKI NEGYEDDÖNTŐ PÁROSÍTÁSA
15.00: Kanada–Finnország
16.00: Oroszország–Franciaország
19.00: Egyesült Államok–Csehország
20.00: Svédország–Fehéroroszország

Gól nélküli első harmadot követően a második felvonásban igencsak belehúztak a felek: az amerikaiak háromszor szereztek vezetést, a németek háromszor egyenlítettek. A tengerentúliak a záró felvonás elején és végén is eredményesek voltak – Jonny Gaudreau végül 1+3-mal zárt –, a németek szépítése pedig már későn érkezett.

A lettek háromgólos hátrányba kerülve kezdtek kapaszkodni Svájc ellen, de egygólos hátrányra már csak a végjátékban tudtak feljönni – kapusukat időben levitték –, a hátralévő szűk két és fél perc viszont már kevés volt az egyenlítéshez. Svájc az utolsó percben üres kapus góllal bebiztosíthatta volna győzelmét, de elképesztő szituációt követően nem éltek a lehetőséggel. A koronggal a lett harmadba belépő svájci érthetetlen okból lövés helyett passzolt, társa nem is igazán várta a korongot, így közelről csak a kapuvasat találta el, majd a kaput a palánkig tolta. Az őt hátulról leütköző lett bekk ugyan besodorta a vasról kipattanó korongot, de mivel a kapu addigra már nem volt a helyén, érvénytelennek ítélték a találatot.

A százszázalékos orosz válogatott a házigazda ellen már elsősorban a negyeddöntőre való tekintettel visszafogottan, az erejét tartalékolva játszott, s csak három és fél percig pörgött fel, amikor el is döntötte a három pont sorsát. Végül 2–1-re nyert, az NHL-ből érkező Jevgenyij Malkin bemelegített, ami jelen esetben a legfontosabb volt. A fehéroroszok csak győzelemmel előzhették volna meg az Egyesült Államokat, így harmadikként készülhetnek a svédek elleni folytatásra.

FEHÉROROSZORSZÁG, JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR
A-CSOPORT
Norvégia–Kanada 2–3
(1–0, 1–2, 0–1)
G: 13:05 Bastiansen (ee., 1–0), 23:36 Ward (Monahan, Ellis – ee., 1–1), 32:16 Hansen (Olimb, Bryhnisveen – 2–1), 36:25 Scheifele (Bieksa, Ward – 2–2), 50:43 Ward (Huberdeau – ee., 2–3)
Dánia–Szlovákia 34 (01, 10, 23)
G:
14:41 Tatar (Valach – 0–1), 21:11 Boedker (Green, Christensen – ee., 1–1), 41:31 Miklik (Viedensky – kettős ee., 1–2), 52:53 Green (Christensen, Lassen – ee., 2–2), 53:53 Viedensky (Miklik, Valach – ee., 2–3), 54:17 Tatar (Mikus – 2–4), 54:25 J. Jensen (B. J. Jensen – 3–4)
Csehország–Franciaország 5–4 (1–3, 3–0, 0–0, 1–0) – hosszabbítás után
G: 6:48 Desrosiers (Janil, Treille, 0–1), 17:48 Desrosiers (Da Costa – ee., 0–2), 18:22 Meunier (Raux, 0–3), 19:18 Sobotka (1–3), 24:30 Sekac (Zamorsky, Kolár, 2–3), 31:29 Jágr (Jordan, Sobotka, 3–3), 32:42 Zatovic (Kindl, Rolínek, 4–3), 42:36 Roussel (D. Fleury – ee., 4–4), 62:19 Kolár (Zamorsky, Sobotka – 5–4)

B-CSOPORT
Németország–Egyesült Államok 4–5
(0–0, 3–3, 1–2)
G: 21:44 Abdelkader (Stapleton, Gaudreau – 0–1), 23:32 Weis (1–1), 27:18 Shore (Petry – 1–2), 30:29 Hospelt (Oppenheimer, Draisaitl – ee., 2–2), 32:53 Donovan (Gaudreau, Gardiner – ee., 2–3), 35:13 Draisaitl (Ankert – 3–3), 42:24 Gaudreau (Gardiner – ee., 3–4), 55:44 Abdelkader (Gaudreau – 3–5), 58:03 Rieder (Draisaitl, Hospelt – ee., 4–5)
Lettország–Svájc 23 (02, 11, 10)
G:
8:39 Brunner (Cunti, Hollenstein – 0–1), 10:49 Schlumpf (Ambuhl – 0–2), 20:27 Weber (Josi, Ambuhl – 0–3), 21:57 Jass (Dzernis, Kulda – 1–3), 57:37 Girgensons (Sotnieks, Vasiljevs – 2–3)
Oroszország–Fehéroroszország 2–1 (0–0, 2–0, 0–1)
G:
32:26 Plotnyikov (Sipacsjov, Tyihonov – ee., 1–0), 35:47 Sipacsjov (Plotnyikov, 2–0), 45:49 Gyenyiszov (Kitarov, Korobov, 2–1)