Jégkorong-vb: jeges K. O. - Kanada legyalulta Ausztriát, amely ki is esett

2015.05.12. 14:17
A francia Sacha Treille így ünnepelte a hosszabbítást érő gólját a lettek ellen (Fotó: Reuters)
A favorit kanadai jégkorong-válogatott a papírformát igazolva kiütéses győzelmet aratott Ausztria felett a Csehországban zajló világbajnokság csoportkörének utolsó fordulójában. A juharlevelesek pontveszteség nélkül végeztek az A-csoport első helyén. Ausztria végül kiesett, mivel a későbbiekben Franciaország szétlövésben legyőzte Lettországot – a két válogatott közös megmeneküléséhez éppen ilyen eredmény szükségeltetett. A B-csoportot az Egyesült Államok nyerte meg, amely hosszabbításban 5–4-re legyőzte Szlovákiát.

A-CSOPORT: KANADA HIBÁTLAN MARADT, AUSZTRIA KIESETT

A nap kiesési thrillerén kétgólos vezetésüknél nemcsak a lettek, hanem Ausztria kora délután nagy verést kapó korongosai is biztonságban érezhették magukat – a franciák álltak kiesésre. Már a harmadik harmad feléhez közeledtek a csapatok, amikor Stéphane Da Costa szépített, de hogy ennek a gólnak legyen jelentősége, ahhoz kellett még egy – ez sem maradt el, Sacha Treille nem egészen öt perccel a vége előtt egyenlített!

A hatvan perc 2–2-vel ért véget, ezzel Lettország bennmaradása biztossá vált, azonban a hosszabbításnak jelentős tétje volt a franciák szemszögéből. No és persze az osztrákokéból. Bár a franciák tovább srófolták fölényüket a kapura lövésekben (31–14), gólt nem hozott az öt perc, így szétlövés döntött a mindhárom kísérletüket értékesítő franciák javára.

Ausztria, Franciaország és Lettország egyaránt 5 ponttal zárta a küzdelmeket, így a kiesésről az döntött, hogy az osztrákok mindkét nagy vetélytársuktól kikaptak.

Az esti mérkőzésen majdnem tizenhét perc kellett az első gólhoz, Damien Brunner passza után Kevin Fiala, cseh szülők gyermeke szerezte meg a vezetést Svájc számára az A-csoport utolsó mérkőzésén. Egészen a harmadik harmad derekáig őrizték előnyüket a svájciak, ekkor Martin Zatovic, a csehek jobbszélsője egalizált. A végig kiegyenlített mérkőzésen hosszabbítás sem hozott döntést, a szétlövés során Michal Vondrka hozta el a győzelmet Csehország számára.

B-CSOPORT: AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKÉ AZ ELSŐ HELY

A B-csoport délutáni rangadóján az amerikaiak három góllal elhúztak, csakhogy a szlovákok fantasztikus második harmadot produkálva fordítottak. Charlie Coyle még ebben a játékrészben egyenlített, és mivel a harmadik periódus nem hozott gólt, következett a hosszabbítás. Nagyjából fél perc volt hátra, amikor Jack Eichel balról kapura emelt korongja a vízszintes kapuvas alá hullott – ezzel az Egyesült Államok 5–4-re győzött, és megnyerte a csoport küzdelmeit.

Az esti mérkőzésen Szergej Mozjakin negyedik világbajnoki találatával vezetést szerzett az orosz válogatottnak az első harmad végén, azonban a második játékrész ötödik percében egyenlített Aleksander Barkov, a finnek centere. Sokkal agresszívebben játszott Finnország, a záró harmad előtt huszonhárom lövése volt, míg az oroszok csak tízszer próbálkoztak, mégis öt perccel a vége előtt Artyemij Panarin előnyhöz juttatta Oroszországot: Pekka Rinne kétszer is hárított, de a kipattanót a balszélső könnyedén az üres kapuba lőtte.

Két perccel később Joonas Donskoi válaszolt: ügyesen elhúzta kapus mellett a korongot, majd az ütő külső részével a közelről a hálóba emelt. A hosszabbítás nem hozott gólt, így szétlövés következett, melynek végén Donskoi találatának köszönhetően a finnek emelkedtek ki győztesen.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 7. (UTOLSÓ) FORDULÓ
A-CSOPORT (PRÁGA)

Kanada–Ausztria 10–1 (4–0, 2–0, 4–1)
G: 6:04 Barrie (1–0), 9:09 Duchene (2–0), 11:17 Hall (3–0), 14:10 Ekblad (4–0), 21:58 Spezza (5–0), 35:52 Eberle (6–0), 42:44 Heinrich (6–1), 42:53 MacKinnon (7–1), 43:05 Spezza (8–1), 46:09 Schenn (9–1), 54:43 Duchene (10–1)

Lettország–Franciaország 2–3 (1–0, 1–0, 0–2, 0–0, 0–1) – szétlövéssel
Gólütők: Daugavins (11:24, emberelőny – 1–0), Galvins (22:47, ee – 2–0), Da Costa (48:21 – 2–1), S. Treille (55:19 – 2–2), Descroisiers (2–3)

Csehország–Svájc 2–1 (0–1, 0–0, 1–0, 0–0, 1–1) – szétlövéssel
Gólütők:
Fiala (16:56, emberelőnyből – 0–1), Zatovic (50:44 – 1–1), Vondrka (2–1)

B-CSOPORT (OSTRAVA)

Norvégia–Fehéroroszország 2–3 (01, 12, 10)
G: 7:29 Kaljuzsnyij
(emberelőny, 01), 29:01 Korobov (ee., 0–2), 30:20 Thoresen (12), 32:03 Kosztyicin (ee., 13), 45:13 Norstebo (23)

Egyesült Államok–Szlovákia 5–4 (2–0, 2–4, 0–0, 1–0) – hosszabbítás után
Gólütők:
Smith (2:35 – 1–0), Jones (4:11, ee – 2–0), Lee (20:27 – 3–0), Gáborík (26:29, ee – 3–1), Jánosík (30:36 – 3–2), Dravecky (36:27 – 3–3), Bartovic (38:22 – 3–4), Coyle (39:08 – 4–4), Eichel (64:32 – 5–4)

Finnország–Oroszország 3–2 (0–1, 1–0, 1–1, 0–0, 1–0) – szétlövéssel
G:
Mozjakin (18:04 – 0–1), Barkov (24:54, ee. – 1–1), Panarin (54:54 – 1–2), Donskoi (57:41 – 2–2, 2–3)