Jégkorong-vb: az amerikaiak és a csehek izzadtak a pontokért

2015.05.02. 23:04
Ez nem Alexander Salák napja volt: hat lövésből két kapott gól, majd lecserélés a lettek ellen (Fotó: Reuters)
Az esti mérkőzésen a házigazda Csehország és az Egyesült Államok is hátrányból fordítva nyert a jégkorong-világbajnokságon. Korábban Németország és Fehéroroszország is szoros meccsen nyert, míg Ausztria és Szlovákia szétlövés után örülhetett.

A-CSOPORT

LETTORSZÁG–CSEHORSZÁG 2–4

A csehek péntek este óriási meccset játszottak Svédországgal, és az a találkozó sok energiát kivett a hazai lábakból, amit kihasználtak a lettek, hiszen az első harmad után vezetéssel vonulhattak pihenőre. Szünet után egyenlítettek a házigazdák, ám jött az újabb balti gól, amely után Vladimír Ruzicka kapitány jobbnak látta kapust cserélni. Alexander Salák helyére érkezett Ondrej Pavelec, aki a folytatásban védte is a bő 36 perc alatt a kapujára érkező négy (!) lövést. Ebből a statisztikából is kitűnik, melyik csapat játszott fölényben, és a csehek érvényre is juttatták akaratukat, kihasználtak két emberelőnyt, így a második harmad végén már vezettek, majd a harmadik elején értékesítettek még egy fórt, s ha nem is simán, de begyűjtötték a három pontot.

FRANCIAORSZÁG–NÉMETORSZÁG 1–2

Kiegyenlített és izgalmas mérkőzést hozott a francia–német összecsapás, drámai véggel. Az első harmadban Michael Wolf szerzett vezetést a németeknek, akik sokáig őrizték is az előnyüket, ám a záró játékrészben a franciák – a játék képének inkább megfelelően – egyenlítettek. Damien Fleury gólja mégsem jelentett pontot nekik, a hajrában ugyanis Patrick Reimer bevette Cristobal Huet kapuját, a franciáknak pedig a hátralévő egy perc kevés volt a válaszra.

AUSZTRIA–SVÁJC 4–3 – SZÉTLÖVÉSSEL

Ausztria újonc, győzelme a két évvel ezelőtt ezüstérmes Svájc ellen hatalmas meglepetés. Az osztrákok háromszor egyenlítettek – harmadszor Michael Raffl révén a rendes játékidő utolsó percében, a kapus helyett is mezőnyjátékost a jégre küldve. A szétlövésben egyedül Konstantin Komarek talált be a kapuba, ő lett az osztrák csapat hőse.

B-CSOPORT

NORVÉGIA–EGYESÜLT ÁLLAMOK 1–2

Morten Ask találatával meglepetésre norvég vezetéssel kezdődött a B-csoport esti meccse, és ami még inkább váratlan volt: fölényben játszottak az északiak! Ennek ellenére Trevor Lewis góljával egyenlítettek a tengerentúliak, akik a második harmadra megemberelték magukat, Brock Nelson találatával átvették a vezetést, és ugyan a norvégok Lars Haugen kapus remeklésével jól tartották magukat az egész mérkőzésen, a Team USA a második győzelmét is begyűjtötte.

FEHÉROROSZORSZÁG–SZLOVÉNIA 4–2

A B-csoportban Fehéroroszország és Szlovénia várt utolsóként a bemutatkozásra, és a nyitó harmad előbbinek sikerült jobban, legjobbjai két gólt is összehoztak, igaz, a kettő között Ziga Jeglic is betalált szlovén részről. A beloruszok a második harmadban növelték az előnyüket, de az Anze Kopitar hajtotta szomszédaink Ziga Pance góljával izgalmassá tették a folytatást. A meccs végül csak a 60. percben dőlt el: a szlovénok hiába kerültek emberelőnybe és vitték le Robert Kristant is, nem ők, hanem üres kapura az ellenfél talált be.

SZLOVÁKIA–DÁNIA 4–3 – SZÉTLÖVÉSSEL

A B-csoport kora délutáni mérkőzésen sokáig a két kapus volt a főszereplő – különösen a második harmadban igencsak megsorozott dán Patrick Galbraith –, aztán a harmadik periódusban felpörögtek az események: tizenkét perc leforgása alatt három szlovák és két dán gól született. A szétlövésben Marko Dano találata döntött északi szomszédaink javára.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, CSEHORSZÁG
A-CSOPORT (Prága)
Lettország–Csehország 2–4 (1–0, 1–3, 1–1)
Gólütők: Daugavins (13:13, ee. – 1–0), Jordán (22:01 – 1–1), Redlihs (23:12 – 2–1), Kovár (24:25, ee. – 2–2), Jágr (33:44, ee. – 2–3), Vorácek (45:29, ee. – 2–4)

Franciaország–Németország 1–2 (0–1, 0–0, 1–1)
Gólütők:
M. Wolf (12.10 – 0–1), D. Fleury (50:44 – 1–1), Reimer (59.00, ee. – 1–2)

Ausztria–Svájc 4–3 (0–1, 1–1, 2–1, 0–0, 1–0) – szétlövéssel

Gólütők: Du Bois (01:14 – 0–1), T. Raffl (22:12 – 1–1), Ambühl (25:54 – 1–2), Lebler (43:33 – 2–2), Bieber (51:01 – 2–3), M. Raffl (59:10 – 3–3), Komarek (4–3)

B-CSOPORT (Ostrava)
Norvégia–Egyesült Államok 1–2 (1–1, 0–1, 0–0)
Gólütők: Ask (6:39 – 1–0), T. Lewis (12:14 – 1–1), Nelson (25:58 – 1–2)

Fehéroroszország–Szlovénia 4–2 (2–1, 1–0, 1–1)
Gólütők: Sztasz (10.08 – 1–0), Jeglic (10:42 – 1–1), Kosztyicin (12:16 – 2–1), Kaljuzsnij (23:51 – 3–1), Pance (51:47 – 3–2), Kitarov (59:41, eh., ük. – 4–2)

Szlovákia–Dánia 4–3 (0–0, 0–1, 3–2, 0–0, 1–0) – szétlövéssel
Gólütők: Bjorkstrand (25:05, ee – 0–1), Sersen (48:08, ee – 1–1), Viedensky (49:26 – 2–1), Hardt (49:57 – 2–2), Granák (51:11 – 3–2), D. Nielsen (57:46 – 3–3), Dano (4–3)