Jégkorong, EBEL: öt Volán-gól, és két pont a Vienna ellen

2013.12.28. 19:53
Andrew Sarauer gyűrte át a bécsi kapuson a Volán második gólját (Fotó: Szabó Miklós)
Az osztrák jégkorongbajnokság (EBEL) alapszakaszában Sapa Fehérvár AV19 fordulatos mérkőzésen, izgalmas csatában, megérdemelten nyert két góllal a Vienna Capitals ellen. A vendégek kétgólos hátrányról egyszer még kiegyenlítettek, másodszor ez már nem jött össze nekik.

1. harmad

Azonnal támadólag lépett fel a Bécs, de amíg a vendégek csak helyzetekig jutottak – volt gólvonalon csorgó és üres kapu mellett sután ellőtt korong –, addig a házigazdák gólig. Frank Banham éles szögből vágott be egy lecsorgót, mielőtt a bécsi védelem és David Kickert kapus reagált volna. A folytatásban a gólhátrányba kerülő Viennának kellett támadnia, de ezt jól használta ki a hátul fegyelmezetten záró és veszélyesen kontrázó Volán. Sőt, a fehérváriak kis szerencsével, picivel nagyobb koncentrációval megduplázhatták volna az előnyüket. Volt három a kettes akciójuk, emberhátrányban is lőhettek közelről kapura, a hajrában pedig Mihály Árpádnak volt egy ígéretes kapáslövése (1–0).

2. harmad

A játékrész Hetényi Zoltán bravúrjával vette kezdetét – ziccert védett testtel –, majd Andrew Sarauer a 26. percben a bécsi kapu mögött gyűjtött be egy korongot, amellyel kapu elé tekerte magát. Bár örök sportági igazság, hogy a kapus testén át nem lehet gólt ütni, ezúttal lehetett. A kivétel erősítette a szabályt, Kickert kapus meg gondolkodhatott azon: hogyan nem zárta tökéletesen a szöget a röviden. (Lásd a képen...) A támadó harmadban befújt kiállítás után fogyatkozott meg létszámban a Volán, így még a 26. percben szépítettek a vendégek. Nyolc mp alatt használta ki a fórt a Vienna, Jonathan Ferland kékvonalról megeresztett bombájában volt ugyan kakaó, de Hetényi Zoltán sem állt – illetve térdelt, hasalt – a helyzet magaslatán. Bizony, a fehérváriak addig magabiztos válogatott hálóőre a bekapott gólban vastagon benne volt. Két – picit könnyű síppal befújt – fórnak köszönhetően szinte egyvégtében négy percig játszhatott öt a négy ellen a Volán, de nem sikerült gólra váltania emberelőnyét. Ezt azonban a 34. percben kevésbé bánta a hazai közönség: Banham parádés gólt lőtt! Ziccerben a kapu elé érve tett egy fordulatot a tengelye körül, közben behúzta a korongot a bécsi kapus alatt. A kétgólos előny elaltatta a házigazdát, a mínusz kettőn álló Vienna 19 mp alatt szerzett duplával egalizált! Az addig szinte hibátlan, egymás kisegítő és jól takarító fehérvári védelem egyik gólnál sem állt feladata magaslatán. Mindkét gólszerző közelről, ziccerben lőhetett. A hajrá parázs jeleneteket, némi kakaskodást és kiállításokat hozott (3–3).

3. harmad

Bécsi helyzetek után ismét a Volán előtt adódott nagyobb lehetőség a gólszerzésre. A palánk megtréfálta a kapuját elhagyó vendégkapust, de Magosi Bálint az üres kapu láttán hiába dobta be magát, egy hozzá hasonlóan önfeláldozó bekknek sikerült elpiszkálnia előle a korongot. Az emberelőnybe kerülő Volánból Banham csak szabálytalanul tudta megállítani a jobb szélen megiramodó osztrákot, így kiegyenlítődött a létszám, ám négy a négy ellen az amúgy is aktív Sikorcin Ladislav piszok nagy gólt lőtt: a bal szélen tört be a harmadba, megcsinálta a cselt vissza, majd kilőtte a rövid felsőt. Nem hűltek ki a büntetőpadok a folytatásban sem, ebből a Volán jött ki jobban, amelynek kinézett egy 66 mp-es öt a három elleni etap. Ezt még elpackázta a Volán, utána azonban már kihasználta: Kovács Csaba vágta be éles szögből, kapásból. Pech, már éppen jégen volt a Vienna első kiállítottja, így visszajöhetett a második is. Nem bírtak magukkal a bécsiek, egymás után gyűjtötték be a fölösleges kiállításokat. A bírók meg nem mérlegelték, hogy buta vagy indulatos szabálytalanságok ezek, sorra küldték ki a vendégeket. Mondjuk még emberhátrányból is vittek ziccert, amit Hetényi Zoltánnak kellett hatástalanítani... A végét becsülettel, hősiesen és taktikusan kibekkelte a kicsit fáradó Volán, a Vienna hiába vitte le a kapusát bő egy percre, már nem tudott közelebb kerülni (5–3).

JÉGKORONG, EBEL
ALAPSZAKASZ

SAPA FEHÉRVÁR AV 19–UPC VIENNA CAPITALS (osztrák) 5–3 (1–0, 2–3, 2–0)
Székesfehérvár, 3415
néző
FEHÉRVÁR: HETÉNYI Z. – Sertich (1), VARGA A., BANHAM 2 (1), SARAUER 1 (2), Naglich (1) – Jackman (1), ORBÁN A., Magosi B. (1), SIKORCIN 1, KOVÁCS CS. 1 (1) – Szirányi B. (1), Tokaji (1), Mihály Á., Nemes, Benk – Hetényi P., Kiss D., Tóth G., Vincze P. Edző: Marty Raymond
VIENNA: Kickert – Veideman, Schlacher, Fortier, Gratton (1), Seidl – Fraser (1), P. Lakos (2), Ferland 1, OULLETTE 1 (1), Olsson – Klimbacher, A. LAKOS (1), Keller, Schiechl, Sylvester – Peter – Puschnik, Fischer, Hartl 1. Edző: Tommy Samuelsson
Marty Raymond:
– Önbizalom-növelőnek is jó ez a győzelem, hiszen csütörtökön éppen Bécsben veszítettünk. A kapusteljesítményünk ismét kiváló volt, Sikorcin sora ugyancsak, Kovács Csaba pedig hetek óta az egyik legjobbunk. Nem vagyunk annyira jók, hogy kevés lövésből sokszor betaláljunk, de ezúttal lőttünk rendesen, és meglett az eredménye.
Tommy Samuelsson: – Az első percekben két góllal is vezethettünk volna, aztán a Fehérvár kihasználta a lehetőségeit, amelyeket mi teremtettünk meg neki. Az utolsó harmadban sok kiállítást kaptunk, jogosan, viszont ezeket nem bírtuk el.
További eredmények: Linz–Graz 4–3 – h.u. (1–0, 2–3, 0–0, 1–0), Villach–Klagenfurt 3–0 (1–0, 0–0, 2–0), Innsbruck–Znojmo 3–1 (0–0, 1–1, 2–0), Dornbirn–Salzburg 1–3 (1–1, 0–1, 0–1)

1. Salzburg 37 23 2 2 10 131–91 +40 52
2. Linz 37 20 5 1 11 130–99 +31 51
3. Vienna Capitals 37 21 4 12 123–87 +36 50
4. Bozen 37 21 7 9 123–106 +17 49
5. Villach 37 20 3 2 12 146–110 +36 48
6. Znojmo 37 17 2 6 12 124–107 +17 44
7. Graz 37 15 3 4 15 97–104 –7 40
8. Sapa Fehérvár AV19 37 10 6 5 16 104–128 –24 37