Jégkorong, EBEL: fontos, de hajmeresztő Volán-diadal

2014.02.28. 21:52
A fehérváriak a vezető gólt ütő Bryan McGregort (17) ünneplik (Fotók: Tumbász Hédi)
A Sapa Fehérvár AV19 remek második harmadbeli teljesítményére alapozva, az utolsó játékrészben elfáradva óriásit küzdve 5–4-re legyőzte a Grazot az osztrák élvonalbeli profi jégkorongbajnokság (EBEL) pénteki játéknapján, és továbbra is vezeti az alsóház tabelláját, azaz őrzi esélyét a rájátszásba kerülésre.

Az alapszakaszban Fehérváron kétszer is vereséget szenvedő graziak igen agresszív játékkal próbálták elejét venni az újabb kudarcnak, és az első harmadban nagyon jó úton haladtak. Guillaume Lefebvre az 5. percben megszerezte a vezetést (0–1), és bár a magyar csapatnak kétszer adódott lehetősége emberelőnyben játszani, helyzetig sem nagyon jutott el.

A mesterhármast elérő Colton Yellow Horn

A második harmad elején éppen a gólszerző kényszerült a büntetőpadra, és ezt a lehetőséget egy megugrás végén Colton Yellow Horn már kihasználta (1–1). Stefan Lassen négyperces kiállításából nem ütött gólt a Volán, de a hosszú emberhátrányos játék nagyon sokat kivett a graziakból – legalábbis erre következtethetünk azokból a súlyos védelmi hibákból, amikből a Volán két és fél perc alatt három gólt ütött.

A 32. percben Mihály Árpád kergette hibázásba az osztrák védőket a sarokban, Bryan McGregor lecsapott a korongra, és félmagasan a rövid sarokba bombázott (2–1). A 33. percben Yellow Horn egy bevetődő védőn megpattanó korongja vágódott ugyancsak a rövidbe (3–1), és oda ment a pakk egy perc múlva – plusz egy osztrák időkérésnyi szusszanás után – is, csak egy jobb oldali akció végén (4–1). Mivel megint Yellow Horn volt a gólszerző, a hat-trick tiszteletére repkedtek is a sapkák a jégre minden méretben és fazonban!

A vendégek kapust cseréltek, játékuk felpörgött, a Danny Sabourin helyére beálló Sebastian Stefaniszin mégsem úszta meg gól nélkül: a jobb oldalon korongot szerző és megiramodó Andrew Sarauer – akinek korábban volt egy kapuvasat döngető lövése – középre is passzolhatott volna, de inkább közelről a hosszúba lőtt, álomszerű befejezést kanyarítva egy álomszerű harmad végére (5–1).

Az utolsó harmad korántsem telt ilyen felszabadult játékkal, előbb Dustin Vanballegooie (5–2), majd a meccs elején eredményes Lefebvre kihasznált egy-egy emberelőnyt (5–3), sőt két és fél perccel a vége előtt – már kapus nélkül játszott a mindent egy lapra feltevő Graz – Manuel Ganahl (5–4) is bevarrt egyet, így a végjátékban a Volán szinte az életéért küzdött. És életben maradt...

A vasárnapi utolsó fordulóban a Fehérvár minden bizonnyal ki-ki párharcot vív idegenben a Dornbirnnal a rájátszásba kerülésért – a harmadik nagy vetélytársnak, a Klagenfurtnak valószínűleg nem okot gondot az Innsbruck legyőzése hazai jégen –, míg a Graz már nem lehet ott a legjobb nyolc között.

EBEL, KÖZÉPSZAKASZ
9. FORDULÓ

ALSÓHÁZ
SAPA FEHÉRVÁR AV 19–MOSER MEDICAL GRAZ 99ERS (osztrák) 5–4 (0–1, 5–0, 0–3)
Székesfehérvár,
3389 néző. Vezette: Dremelj, Trilar (mindkettő szlovén), Hütter (osztrák), Soós D.
Fehérvár: Hetényi Z. – Szirányi B., Jackman (1), Banham (1), SARAUER 1, Kovács Cs. – SERTICH (2), Hetényi P. (1), Benk (1), YELLOW HORN 3, Naglich (1) – Orbán, Varga A., Mihály Á. (1), MCGREGOR 1, Magosi B. (1) – Pozsgai, Kiss D., Németh A., Nemes, Tóth G. Edző: Marty Raymond
Graz: Sabourin (Stefanisin) – SCALZO (1), Lassen (1), LEFEBVRE 2, SOARES (2), Latendresse – VAN BALLEGOOIE 1 (1), Wiedergut, F. Lemieux (1), Kaspitz (1), Ganahl 1 – Coulombe, Reinthaler, Strohmeier, Day, Labelle (1) – Kuralt, Moderer, Zusevic. Edző: Petri Matikainen
Gólok. 4:11: Lefebvre (Van Ballegooie, Soares, 0–1). 21:14: Yellow Horn (Sertich, Banham – emberelőny, 1–1). 31:24: McGregor (Magosi B., Mihály Á., 2–1). 32:18: Yellow Horn (Benk, Hetényi P., 3–1). 33:48: Yellow Horn (Naglich, 4–1). 39:32: Sarauer (Sertich, Jackman – emberhátrány, 5–1). 46:02: Van Ballegooie (Scalzo, Kaspitz – ee., 5–2). 52:15: Lefebvre (Soares, Lassen – ee., 5–3). 57:32: Ganahl (F. Lemieux, Labelle, 5–4)
MARTY RAYMOND, a Fehérvár edzője:
Az elején fizikailag fölénk kerekedett a Graz, mert a srácok nem vették fel a kesztyűt, a második harmadban viszont igen. Megmondtam, hogy nem hagyhatják, hogy ide-oda lökdössék őket, ez jégkorong! Keményebben harcolva folytattuk, és gólokat is szereztünk. Viszont fiatal a csapatunk, amely először kiengedett, nem korcsolyázott annyit, majd kicsit pánikolt is a végén. Egy pont kell, de győzni akarunk vasárnap, mert hihetetlen eredmények születtek ezen a játéknapon is.
PETRI MATIKAINEN, a Graz edzője: Nem csak jól, egészen kiválóan játszottunk az első harmadban, és még a másodikban is kivédekeztünk egy négyperces emberhátrányt. Utána viszont leblokkoltunk, és tíz perc alatt elveszítettük a meccset. A záró harmadra összeszedtük magunkat, fel is zárkóztunk, de az egyenlítéshez, pláne a győzelemhez már nem volt erőnk. Gyakorlatilag véget ért a szezonunk, a Fehérvárnak sok sikert kívánok a playoffra, mert biztos vagyok benne, hogy bejut.