Hoki-vb: a svédek 0-3-ról álltak fel, de elődöntőben az oroszok

2015.05.14. 21:35
Jellemző jelenet a negyeddöntőből: valódi nagyüzem az orosz kapu előtt (Fotó: Reuters)
Az orosz válogatott remek meccsen kerekedett Svédország fölé a Csehországban zajló jégkorong-világbajnokságon, és az elődöntőbe jutott. Az oroszok, bár három góllal is elhúztak, a svéd egyenlítést követően a hajrában tudták visszavenni a vezetést, majd üres kapus góllal tették biztossá a győzelmüket az 59. percben. A győztes ellenfelei az amerikaiak lesznek az elődöntőben; a másik ágon Kanada és a házigazda Csehország vív meg egymással a döntőért.

Őrült iramot hozott a két sportági nagyhatalom randevúja, és bizony nehéz volt elképzelni a magyar válogatottat, amely jövőre ebben a mezőnyben méreti meg magát. No, aligha a negyeddöntőben – az lenne csak a világszenzáció –, így azért bízhatunk abban, hogy a favoritok a biztos negyeddöntős szereplés okán azért a csoportmeccseken olykor tartalékolnak is.

A svédek a találkozó elején gyorsan összeszedtek három kiállítást, ezzel egyrészt felpörgették az oroszokat, másrészt utóbbiak kettős fórjukat 21 mp alatt gólra váltva vezetéshez jutottak. A lendületben maradó oroszok a 17. perc elején duplázták meg előnyüket, majd a második harmadot is góllal kezdték. Brillíroztak a jégen, olykor már színezték is a játékot, de azért a svédeket ennél keményebb fából faragták – a skandinávok nagy küzdés árán összekapták magukat.

A háromgólos különbség ellenére feszült volt a mérkőzés, a kapuk előtti brusztot rendszerint kakaskodás zárta. A 24. percben páros kiállítás is lett az egyik, komolyabbra sikerült adok-kapokból. Két kihagyott emberelőnyt követően a harmadikat már gólra váltották a svédek, de hiába csúsztak-másztak, a záró felvonásnak mínusz kettővel vághattak neki.

Az addig is rendkívül magas színvonalú, döntőnek is bőven beillő találkozón a svédek elképesztő energiákat mozgósítottak, jutalmuk a 44. percben a további felzárkózás, majd a hajrában az egyenlítés lett. Nulla háromról, a vb-címvédő oroszok ellen! Ennek az eredménnyel végződő kapaszkodásnak azonban pillanatnyi rövidzárlat lett a hozománya, amit Jevgenyij Malkin révén büntetett meg az orosz gárda. Mindössze 26 másodpercig volt iksz az állás... A végjátékban a svédek lehívták a kapusukat, de támadásban korongot vesztettek, így 58:13-nál üres kapus góllal az oroszok lezárták a negyeddöntőt.

A svédek számára így befejeződött a vb, a tavalyi vb-elődöntőben elszenvedett 3–1-es vereség után nem tudtak visszavágni az oroszoknak. Utóbbiak a hétvégi csatákra újabb klasszissal erősödnek, tudniillik Alex Ovecskinnek – és klubjának, a Washington Capitalsnak – fél napja véget ért az NHL-idény.

Finnország–Csehország

A várakozásoknak megfelelően a házigazda csehek találkozója is izgalmasra sikerült a sportágban hozzájuk hasonlóan nagyhatalomnak számító finnek ellen. Az erőviszonyok ismeretében egy későbbi fázisban is találkozhattak volna egymással a felek, így viszont az egyiknek korán búcsúznia kellett. A végig kiegyenlített találkozón előbb a csehek, majd a finnek kerültek előnybe, de a rivális mindkétszer egyenlített. Jan Kovár azonban a 36. percben is betalált – az volt a második gólja –, így a csehek egygólos fórban várták a harmadik harmadot.

Amelyben a finnek újfent egyenlítettek, és sokáig nagyon úgy nézett ki, hogy a nap első túlórás negyeddöntőjét láthatják a nézők. Akkor azonban Kovár után a rutinos Jaromir Jágr a finn kaput körbe korizva megszerezte második gólját – volt asszisztja is –, ismét előnyhöz juttatva a cseheket. Az egygólos különbség a hajrára még töményebb izgalmat csempészett, de az nemhogy eltűnt volna, kettőre nőtt: üres kapus gól után ünnepelhettek a házigazdák.

Kanada–Fehéroroszország

A juharlevelesek nagyon komolyan bekezdtek: a 27. mp-ben már vezetést szereztek(!), amit a 8. percben toldottak meg, hogy a 11. percben lőtt harmadik góljukkal tulajdonképpen el is döntsék a találkozót. Akkor érkezett Tyler Seguin, aki a folytatásban mesterhármassal vétette észre magát. A Dallas Stars 23 éves támadója kétszer fórból volt eredményes.

A tengerentúliak öt fórjukból hármat váltottak gólra, három emberhátrányukat pedig kibekkelték. Mivel Brent Burns és Ryan O'Reilly is duplázott, kiütéses lett a győzelem.

Az  amerikai Jimmy Vesey feltűnése okoz némi kellemetlenséget a svájci kapu  előtt, a kapus, Reto Berra (balra) segítségére Eric Blum (jobbra)  érkezett (Fotó: Reuters)
Az amerikai Jimmy Vesey feltűnése okoz némi kellemetlenséget a svájci kapu előtt, a kapus, Reto Berra (balra) segítségére Eric Blum (jobbra) érkezett (Fotó: Reuters)

Egyesült Államok–Svájc

Kivédekezett emberhátrányt követően az első harmad közepén jutott vezetéshez Svájc, amely a második felvonás közepéig megőrizte előnyét. Az addig is mezőnyfölényben lévő amerikaiak akkor egyenlítettek, majd szűk egy perccel később már előnyhöz is jutottak.

A folytatásban az amerikaiak uralták a jeget, erőfeszítéseik az 51. percben értek újabb góllá. Nagyon érződött rajtuk, hogy nem akarnak nyílt végjátékba bocsátkozni, márpedig az egygólos előny sok mindenre jó, de arra semmiképpen, hogy megnyugodjon az előnyben lévő együttes. Helyes döntés volt a részükről.

A finisre ugyanis feltámadtak a svájciak, beszorították az ellenfelet, de nem tudtak közelebb kerülni. Az utolsó két percre még lehívták a kapusukat is, hiába.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG, CSEHORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ

Svédország–Oroszország 3–5 (0–2, 1–1, 2–2)
Gólok:
10:51 Mozjakin (emberelőny, 0–1), 16:01 Sirokov (0–2), 20:48 Malkin (0–3), 31:01 Klingberg (ee., 1–3), 43:36 Lander (2–3), 54:45 L. Eriksson (3–3), 55:11 Malkin (3–4), 58:13 Taraszenko (üres kapu, 3–5)

Kanada–Fehéroroszország 9–0 (4–0, 2–0, 3–0)
Gólok:
0:27 Burns (1–0), 7:36 Ennis (2–0), 10:15 O'Reilly (3–0), 17:28 Seguin (emberelőny, 4–0), 23:23 Seguin (5–0), 41:08 Burns (ee., 6–0), 50:32 Seguin (ee., 7–0), 53:02 O'Reilly (8–0), 55:19 Spezza (9–0)

Egyesült Államok–Svájc 3–1 (0–1, 2–0, 1–0)
Gólok:
13:04 Josi (0–1), 30:17 Smith (1–1), 31:14 Coyle (2–1), 50:33 Gardinier (3–1)

Finnország–Csehország 35 (11, 1–2, 12)
Gólok:
8:56 Jan Kovar (0–1), 17:19 Ruutu (1–1), 23:45 Jokinen (2–1), 33:51 Jágr (emberelőny, 2–2), 35:28 Jan Kovar (ee., 2–3), 44:24 Barkov (3–3), 55:30 Jágr (3–4), 59:37 Sobotka (üres kapu, 3–5)