Erste Liga: másodszor is kikapott az Újpest, élen a Gyergyó

2023.10.29. 20:38
Blasko (89) gólja győzelmet ért (Fotó: Vörös Dávid/utehoki.hu)
A hazai bázisú nemzetközi jégkorongbajnokság, az Erste Liga alapszakaszának vasárnapi játéknapján az éllovas Újpest hosszabbításos vereséget szenvedett a FEHA19 otthonában, ezzel pedig egymás után másodszor kapott ki – zsinórban nyolc győzelem után. A címvédő Gyergyói HK a harmadik harmadban fordítva nyert a DAB ellen, és a tabella élére ugrott.

FEHA19–ÚJPEST

A szombathelyi Trend Optika Jégcsarnok avatóünnepélyeként fungáló találkozó, ha másról nem, a hajráról biztosan emlékezetes marad. Az első gólra is mindössze 15 másodpercet kellett várni, igaz az első szünet után, merthogy az első játékrész jó iramú, mozgalmas hokit hozott, gólt viszont nem. A középső felvonásban aztán 15 másodperc után Roman Racsinszkij bombázott a kék vonalról az újpesti kapuba. Az első szombathelyi Erste Liga-gól után négy és fél perccel viszont már az Újpestnél volt az előny: előbb Tino Metsävainio egyenlített, 50 másodperc múlva pedig a meccs addigi egyetlen kis büntetését a két gól között begyűjtő Pokorny Dávid is betalált, 1–2. A folytatásban a FEHA nagy erőket mozgatott az egyenlítésért, de Rajna Miklós kiváló formában védett, s a fehérváriak kapuját őrző Nyikita Melnyicsuknak is volt azért dolga. Végül a hazaiak nyomása 35 másodperccel a rendes játékidő letelte vége előtt érett góllá, Csollák Márkó egyenlített.

Jöhetett tehát a ráadás, amely még addig sem tartott, mint amennyivel a vége előtt a FEHA egyenlített, igaz előbb Melnyicsuk védett óriásit. A hirtelen halál az ellenakcióból lecsapott: mindössze 32 másodperc után pedig Jan Blasko megszerezte az extra pontot jelentő gólt a fehérváriaknak. Ezzel az Újpest nyolc veretlen bajnoki után sorozatban második bajnokiját is elvesztette, igaz, ezúttal egy ponttal gazdagodott.

GYERGYÓ–DUNAÚJVÁROSI ACÉLBIKÁK

A címvédő Gyergyó lett a lila-fehérek újabb pontvesztésének legnagyobb haszonélvezője, bár sokáig nem úgy nézett ki, hogy Bodóék örülhetnek a Dunaújvárosi Acélbikák elleni hazai meccs végén a győzelemnek és annak, hogy ismét a tabella élére álltak. Az Acélbikák ugyanis a záró harmadra fordulva 3–2-re vezettek, úgy, hogy kétszer is hátrányból kellett felállniuk. A hazaiakban azonban volt tartás és ismét megrázta magát az első soruk, pontosabban Bodó Christopher, aki a záró húsz percben teljessé tette mesterhármasát, és egy gólpasszt is kiosztott a három pontig (1+2) jutó Orban Brance-nek, így végül 5–3-ra győztek.

CORONA BRASOV–FTC-TELEKOM

A magyar bajnoki címvédő Ferencváros számára sem volt könnyű a győzelem begyűjtése Brassóban. Bár az első felvonásban két emberelőnyös helyzetet is kihasznált a vendégegylet, a Corona a második és a harmadik harmadot is góllal kezdte. A záró 20 perc közepén a Ferencváros Banga Nándor találatával ismét előnybe került, a 4–2-es vendégsikert jelentő végeredményt pedig egy másodperccel a vége előtt Lauri Kameniemi állította be az üres kapuba betalálva.

CSÍKSZEREDA–DEAC

A nap leggólgazdagabb meccsét Csíkszeredában vívták, ahol már az első harmadban kiszakadt a gólzsák: nyolc gól született. Húsz másodperc után a DEAC szerzett vezetést, ám a hatodik percben már a Sportklub vezetett, és ugyan a héten igazolt fehérorosz válogatott Anton Jeliszejenko második – ezúttal emberelőnyös – góljával sikerült a harmad felére az egyenlítés, az első szünetig még négyszer beköszöntek a hazaiak (6–2). A folytatásban a vendégek még megpróbáltak zárkózni, ám erőfeszítéseik nem bizonyultak elegendőnek, a Csíkszereda 7–4-re győzött, sorozatban harmadik sikerét aratva.

BJAHC–DVTK JEGESMEDVÉK

A DVTK Jegesmedvék végig vezetve kontroll alatt tartotta a Budapest Jégkorong Akadémia vendégeként a mérkőzést, és 3–2-re győzött. A hazaiak 45, a vendégek 43 alkalommal próbálkoztak kapura lövéssel, mindkét kapus – Farkas Roland (BJA) és Janis Voris (DVTK) – 93 százalékos védési hatékonyság fölött zárt.

JÉGKORONG
ERSTE LIGA
FEHA19–ÚJPESTI TE 3–2
(0–0, 1–2, 1–0, 1–0) – hosszabbításban
Szombathely, 393 néző. V: Németh, Haszonits, Kövesi, Gebei.
FEHA19: MELNYICSUK – Racsinszkij 1, CSOLLÁK 1 (2) / Falus, Hazeldine / Koszinszkij, Bogesic / Bajkó, Salamon – Ambrus, Dobos (1), BLASKO 1 (1) / Zezelj (1), Nádor (1), Farkas L. / Németh, Fekete, Keceli-Mészáros / Balasits, Alapi, Dézsi. Vezetőedző: Anatolij Bogdanov
UTE: RAJNA – Nyquist, Silfver / POKORNYI 1 (1), Kiss D. / Tornyai, Szabó D. / Balázsi, Simon P. – Tiala (1), Metsavainio 1, Coatta / Kiss P., Kovács A. (1) Saarelainen (1) / Benk, Szabó Rácz, Simon L. / Kovács S., Nádasy, Lőczi. Vezetőedző: Markus Juurikkala
Kapura lövések: 28-28.
Emberelőny-kihasználás:
3/0, ill. 3/0

Anatolij Bogdanov: – Nagyon izgalmas mérkőzés volt, az első két harmadban nem mondanám, hogy nem játszottunk jól, az egész meccsen minden korongért keményen megharcoltunk. Azonban néhány játékhelyzetben buta megoldásokat választottunk, sajnos nem voltunk elég higgadtak, hogy három pontot szerezzünk, mert például az emberelőnyöket nem használtuk ki. Nagyon örülök a sikernek, megérdemelték a srácok, rengeteget dolgoztak, a liga topcsapatát megverni hihetetlen tett.
Markus Juurikkala: – A Fehérvár megérdemelte a sikert, jól játszott. Szoros meccs volt, szenvedtünk, nem voltunk azon a szinten, amelyen szerettünk volna. Elismerés illeti az ellenfelet. Közel voltunk a győzelemhez, de abban hiszek, hogy a jégkorongban azt kapjuk, amit érdemlünk.

CORONA BRASOV (romániai)–FTC-TELEKOM 2–4 (0–2, 1–0, 1–2)
Brassó, 1200 néző. V: Babic, Sikó (romániai), Chinde (román), Bandi (romániai).
BRASSÓ: Dubeau – O. Williams, Piché / Boriszenko (1), Farkas T. / BORS 1, Gajdó T. / Kovács E. – Valchar (1), Blackwater, Zagidullin (1) / Kóger D. 1, Sills, Van Wormer / Szabó K., Gajdó B., Kovács M. / Rokaly-Boldizsár, A. Vasile, R. Vasile. Edző: Dave MacQueen
FTC:
Arany – Seregély Máté, Kärmeniemi 1 / Boros, Crespi 1 / Bán, Nemec (1) / Banga 1, Haranghy – Nagy G., A. Brady (1), GALAJDA (2) / Tóth A., Kestilä, LaPorte / Németh A., KULMALA 1 (1), Turbucz (1) / Farkas S., Tóth Gergő. Edző: Fodor Szabolcs
Kapura lövések:
48–36.
5/2 ill., 2/0.

Dave MacQueen:
– Nem lehetek elégedetlen az erőfeszítéseinkkel, rengeteg energiával játszottunk, jobb eredményt érdemeltünk volna. Az a célunk, hogy a sérültjeink mihamarabb visszatérjenek, és akkor tudjuk igazán felmérni, hol tart a csapatunk. Sokáig úgy éreztem, legalább egy pont a miénk lesz, csalódott vagyok a vereség miatt.
Fodor Szabolcs:
– A Brassónak rossz meccse volt a DEAC ellen, így tudtuk, h ellenünk keményen játszanak majd és bizonyítani akarnak, így is lett. Előnybe kerültünk, de a hazaiak vissza küzdötték magukat, aztán újra miénk volt a vezetés, és akkor már nem engedtük ki a kezeink közül a győzelmet, igazi csapatmunka volt, nem könnyű itt nyerni, de nekünk sikerült.

SC CSÍKSZEREDA (romániai)–DEBRECENI EAC 7–4 (6–2, 0–1, 1–1)
Csíkszereda, 1200 néző. V: Rédai, Magyar, Kőszegi (mindhárman romániaiak), Antal.
CSÍKSZEREDA: Adorján A. – Rutkowski (1), Ferencz-Csibi 1 / Masonius (1), Gecse / Casaneanu, Agafonov / Láday (1) – Levin (1), WELSH 1 (1), Szkacskov 1 / BROWN 1 (2), MILAN 1 (3), BECZE T. 2 / Reisz, Péter B. (1), Részegh T. / Rokaly N., Fodor Cs. Edző: Hozó Levente
DEAC:
Gönczi L. – USNYEV (2), Dobmayer / Mingazov, Krollis / Bukor 1, Ilvessuo / Jakabfy S., Sándor B. – JELISZEJENKA 2, Hári N., Vasziljev (1) / Szmirnov, Novotny 1, Molnár D. (1) / Bucskin (1), Rétfalvi, Koblar / Mihalik A., Mihalik G., Mazzag. Edző: Vaszjunyin Artyom
28–36.
3/1 ill., 2/0.
Fegyelmi büntetések:
végleges kiállítás (Joseph Masonius)

Hozó Levente:
– Az első harmadban megmutattuk, milyen játékerő rejlik a csapatban, képesek vagyunk húsz perc alatt hat gólt lőni. Úgy szerettük volna folytatni, ahogy kezdtünk, de sajnos voltak megengedhetetlen fegyelmezetlenségeink, amelyek miatt majdnem végig emberhátrányban voltunk. Tovább kell felfelé kapaszkodnunk a táblázaton.
Vaszjunyin Artyom:
– Furcsa egy meccs volt. Az előző két találkozónk után elbíztuk magunkat. Nem fektettünk kellő hangsúlyt a védekezésre, folyton csak támadni akartunk, és ez sebezhetővé tett minket. Négygólos hátrányból nagyon nehéz visszakapaszkodni, főleg egy ilyen jó csapat ellen, mint a Csíkszereda.

GYERGYÓI HK (romániai)–DUNAÚJVÁROSI ACÉLBIKÁK 5–3 (1–1, 1–2, 3–0)
Gyergyószentmiklós, 1220 néző. V: André, Csomortáni, Borsos, Simon (mind romániaiak).
GYERGYÓ: Rinne – Haaranen (1), Jalonen / Mesikämmen, Fejes / Dalhuisen, Imre – B. ORBÁN 1 (2), Császár 1, BODÓ 2 (1) / Vincze P. (1), Sylvestre (1), Sárpátki 1 / Vincze G., Tranca (1), Szigeti / DiDiomete, Csiszer, Silló. Edző: Szilassy Zoltán
DAB:
Tóth K. – Maarnela, Varga A. / Ahonen, Svars 1 / Sziaszak, Léránt – Ödman Hadzinikolic (1), Lorraine, Somogyi B. / ELOMAA (1), Koskinen, SZALMA 2 / Dostálek, Nemes B., Sillanpää (1) / Marosi, Károly, Szabó Cs., / Pinczés O. Edző: Niko Eronen
41–34.
– ill., 2/0.

BUDAPEST JA–DVTK JEGESMEDVÉK 2–3 (0–1, 1–1, 1–1)
Vasas Jégcentrum, 415 néző. V: Nagy A, Soós, Vincze D., Kis-Király.
BJA HC: Farkas R. – Vorobjov, Teszlenko / Pozsgai, Szabó B. / Dóczi, Tóth Gergely (1) / K. Varga, Weidemann – Keresztes, Viikilä, Culigin 1 / Mozer (1), GALOHA 1 (1), Karppinen / Sági Martin (1), Nagy Krisztián, Molnár B. / Ravasz, Ritter, Tóth R. Edző: Kangyal Balázs
DVTK:
Voris – Szirányi, Szathmáry / Szalay (1), Hill / Skrabov (1), Vojtkó / Fazekas, Pecsét – Kulesov 1, PÁTERKA 1 (1), BERDNYIKOV (2) / Esteves (1), Lövei, Razumnjak 1 / Makai, Miskolczi, Mattyasovszky / Őri, Csiki, Farkas M. Edző: Steve Kasper
45–43.
Emberelőny-kihasználás: 2/1 ill., 1/0.
Kangyal Balázs:
– A második játékrész volt a meccs kulcsa, abban a magunk felé billenthettük volna a mérleg nyelvét. Rengeteg helyzetünk volt, csak be kellett volna lőni őket. Az ilyen küzdelmes meccseken a győzelemnek ára van, mi meg ezt nem akartuk megfizetni, vereség lett az eredménye.
Galanisz Nikandrosz
(másodedző): – Úgy érkeztünk a meccsre, hogy a három pontért jöttünk, az első harmadban ez látszódott is rajtunk, küzdöttünk, ahogy csak tudtunk. A középső játékrészben kicsit visszavettünk a tempóból, magunkra húztuk az ellenfelet, de próbáltuk forgatni mind a négy sorunkat. Vannak hibáink, de jól játszottunk a BJA ellen.