Az Alba Volán a túlórában verte meg a Viennát

2010.01.10. 20:27
Nagy csatában múlta felül a Volán a bajnokaspiráns bécsieket
Az osztrák élvonalbeli jégkorongbajnokság (EBEL) alapszakaszának 42. fordulójában a Sapa Fehérvár AV19 együttese imponáló játékkal, de csak a hosszabbításban múlta felül a liga egyik meghatározó alakulatát, a Vienna Capitalst. A fehérváriak az 54. percig még három góllal vezettek, de a vendégek kiegyenlítettek. A túlóra utolsó percében Ladányi Balázs bombája döntötte el a találkozót.

A találkozó ugyan nem sok mindenről volt hivatott dönteni a rájátszást illetően, a hőfokot mi sem bizonyítja jobban, minthogy a negyedik percben már a negyedik játékost küldték le a büntetőpadra a bírók. Kettőt innen, kettőt onnan.

30500 NÉZŐ AZ OSZTRÁK
WINTER CLASSICON

Szombaton 30500 néző előtt rendezték meg az osztrák Winter Classicot, és látták rajta, hogy a házigazda Klagenfurt hazai pályán rangadót vesztett (1–3) a szomszédvár Villach ellen. Bár európai nézőcsúcsnak készült, csak a második helyre volt elég a létszám, az öreg kontinensen a legtöbb szurkolót egy hokimérkőzésen változatlanul Svédországban regisztráltak.

Az érdemi részt a fehérváriak kezdték el, de Palkovics Krisztián ajtó-ablak ziccert rontott. A nyolcadik perc elején sajnálhattuk igazán a kihagyott lehetőséget: vezetéshez jutottak a bécsiek.

A fehérvári kapus, Tommi Satosaari védett ugyan egy jól megjáratott korong utáni bombát, de lejött róla a pakk. A kapus a jégen fekve hiába kapott utána bottal-kézzel, nem sikerült takarítania, Sean Selmser pedig megszerezte csapatának a vezetést. A 12. percben Nagy Gergő is ziccert rontott, ami csak azért nem fájt annyira, mint a korábbi kimaradt lehetőség, mert 19:32-nél Kovács Csaba remek ütemű passzát Palkovics váltotta gólra. (1–1)

A második harmad kivédekezett fehérvári hátránnyal indult, majd a büntetőpadról belépő Nathan Martz szerencsésen azonnal kapura tudott húzni a koronggal. Volt szíve és esze azonban a jobbnál is jobb megoldást választani, a támadást kísérő Palkovicsnak rutinmunka volt a második találat megszerzése.

Hogy ne jöjjön lendületbe a Volán, arról a Rodman fivérek gondoskodtak: Marcel álompasszát – lábai között, a kapu mögül, a palánk mellől adott vissza középre – az érkező David váltotta gólra. Kezdődhetett minden elölről. Élvezetes, változatos, és ami szívnek oly' kedves volt, kiegyenlített volt a játék. Sőt, mintha a fehérváriak lettek volna motiváltabbak, a bécsiek csupán rutinjukban és jobb képességeikben bíztak.

Ezek azonban nem nagyon segítettek rajtuk: a felvonás hajrájában hetven másodperc alatt két gólt lőttek és megugrottak a hazaiak. Előbb Mihály Árpád húzott bele a kapu előtt egy korongba, hogy a lecsorgót bepakolja, mielőtt feldöntötték volna, majd Oscar Ackeström pakolt be egyet távolról. Ez az állás már ígéretes folytatást sejtetett. (4–2)

Hogy mindez még ígéretesebb legyen, arról Fekete Dániel és Kóger Dániel gondoskodott: előbbi remek passzát utóbbi váltotta gólra. Kevesebb mint nyolc perc volt hátra, a háromgólos előnybe kerülő hazaiaknál, de főként a lelátón aligha gondolt valaki arra, amit a hátralévő percek tartogattak.

Nem véletlen sző azonban bajnoki álmokat a Vienna Capitals. Fokozta, mert fokozni tudta a nyomást, amelyet nem is bírt elviselni a Fehérvár. Az 54. percben már csak kettő, az 57-ben már csak egy, a vége előtt tizenöt másodperccel már egy gól sem volt a két csapat közötti különbség. Satosaari állandóan munkában volt, beszorult a harmadába az elfáradni látszó fehérvári alakulat, amelynek meg is lett az eredménye. Jöhetett a hosszabbítás. (5–5)

A túlórában aztán egymás után alakultak és maradtak ki a veszélyes bécsi helyzetek, Ladányi Balázs viszont a vége előtt 33 másodperccel nagy lendülettel bekorcsolyázott a bécsi harmadba és mivel nem látott társat középen, nagy bombát eresztett meg. Olyat, amelyik Frederic Cassivi lábai között a gólvonal mögé jutott. (6–5)

Nyert a Volán, pontot téve a három mérkőzés óta tartó, pont nélküli sorozat végére.

EBEL, ALAPSZAKASZ
SAPA FEHÉRVÁR AV 19–VIENNA CAPITALS 6–5 (1–1, 3–1, 1–3, 1–0)– hosszabbítás után
Székesfehérvár, 3300 néző. Vezette: Lesniak, Hribar, Rakovic (mindhárom szlovén)
SAPA FEHÉRVÁR AV 19: SATOSAARI – ALEN, Tokaji, PALKOVICS, Martz, Mihály Á. – ACKESTRÖM, Jobb, VAS J., FEKETE, Kovács Cs. – Horváth A., Bornhammar, Peterdi, Ladányi, Sofron – Kóger, Nagy G., Vaszjunyin
VIENNA CAPITALS: Cassivi  – Bjornlie, F. Bouchard, SARAULT, GRATTON, Ofner – Kranjc, P. Lakos, Nageler, M. RODMAN, D. RODMAN – Casparsson, Riener, Rotter, SELMSER, Kraxner – Teppert
Gólok: 6:58: Selmser (Bjornlie, F. Bouchard, 0–1). 19:32: Palkovics (Kovács Cs., Fekete, 1–1). 22:55: Palkovics (Martz, Mihály Á., 2–1). 26:54: M. Rodman (D. Rodman, Kranjc – emberelőny, 2–2). 38:24: Mihály Á. (Ackeström, Palkovics – ee., 3–2). 39:34: Ackeström (Kóger, Sofron, 4–2). 52:04: Kóger (Fekete, 5–2). 53:44: Rotter (Sarault, 5–3). 56:52: M. Rodman (D. Rodman, Bjornlie, 5–4). 59:45: Sarault (Rotter – ee., 5–5). 64:27: Ladányi (Ackeström, Bornhammar, 6–5)
Kiállítások: 18, ill. 12 perc+10 perc fegyelmi (Selmser)
Szombati eredmény: Klagenfurt–Villach 1–3 (0–0, 0–2, 1–1). További eredmények: Graz–Jesenice 4–3 (2–1, 0–1, 0–0, 1–0) – hosszabbítás után, Salzburg–Linz 1–2 (0–0, 1–1, 0–1), Zagreb–Ljubljana 3–1 (2–0, 0–1, 1–0)

1. Graz  42 23 5 5 9 154–101 61
  2. Vienna  42 23 5 3 11 158–117 59
  3. Salzburg  42 20 6 5 12 167–127 56
  4. Linz  42 22 2 6 12 138–117 54
  5. Villach  42 19 4 2 17 124–136 48
  6. FEHÉRVÁR 42 14 5 6 17 130–141 44
  7. Zagreb  42 13 6 5 18 125–150 43
  8. Klagenfurt  42 13 6 2 21 124–136 40