Ausztria, Szlovénia: búcsú emelt fővel

2013.05.13. 22:35
Ausztria négy gólnak örülhetett az oroszok ellen – ez szép búcsúnak számít az elittől (Fotók: Reuters)
Emelt fővel búcsúzhatott el Szlovénia és Ausztria a jégkorong-világbajnokságtól, mert bár hétfőn mindkét csapat kiesése biztossá vált, az osztrákok Oroszország, a szlovénok Kanada ellen álltak helyt. Bár Ausztriának még lett volna esélye megtartani a reményt a bennmaradásra, és 4–4-ig tartotta is a lépést a szbornajával, végül 8–4-re kikapott. A szlovénok 3–3-as rendes játékidő után hosszabbításban kaptak ki Kanadától.

Ausztria és Szlovénia tavaly a magyar válogatottat megelőzve jutott fel az elitbe, de mindkét csapat az utolsó mérkőzése előtt tudta, hogy (valószínűleg) egyből visszapattan a divízió 1 A-csoportjába. A szlovénok az egyetlen rivális, Dánia Fehéroroszország elleni győzelme után a bennmaradás matematikai esélyét is elveszítették, hiszen az északiak ötpontos előnyt szereztek, amit már nem lehetett ledolgozni.

Fehéroroszországnak meg hiába volt csak három pontja, a vb jövő évi rendezőjeként már a torna előtt védettséget élvezett.

A letteknek annál inkább meg kellett szenvedniük a bentmaradásért, főleg az osztrákok elleni vereség után. A csoportkör végére belelendültek, a Szlovákia elleni bravúrt követően azért még kellett a Franciaország elleni győzelem is. Janis Sprukts egy góllal és két gólpasszal segítette 3–1-es diadalhoz a válogatottat, amely így elmozdult Ausztria mögül, és Oroszország kezébe adta a sorsát (annak ellenére, hogy Sprukts már a finnek elleni győzelmet és a negyeddöntőbe jutást vizionálta).

A fehéroroszok újabb vereséget szenvedtek el a számukra tét nélküli vb-n

A szbornaja ugyanis biztos továbbjutóként állt ki Ausztria ellen, ami a korábbi eredmények és motivációs gondok után reményt adott nyugati szomszédunknak: hátha sikerül visszaelőzni a letteket. Az első harmadban 0–2-ről 3–2-re fordítottak az osztrákok, és még a második harmad derekán is 4–4 volt az állás. Ezért mindenképpen dicséret illeti Ausztriát, ám ami ezután következett, az a papírformát igazolta: az oroszok a második 30 percet 4–0-ra megnyerték.

Az más kérdés, hogy ezúttal is rendezetlenül álltak fel „tisztelegni" az ellenfélnek (bár ez az összevisszaság – a franciák elleni vereséghez hasonlóan – inkább Zinuleta Biljaletgyinov szövetségi kapitánynak lehetett üzenet...), a három pontot nem lehet elvenni tőlük.

Ausztria újra kiesett, s nem tudta megszakítani a 2004 óta tartó ingázást: a páratlan éveket hiába tölti az elitben, a párosokban a „másodosztályban" kell kiharcolnia a jogot arra, hogy visszatérjen a legjobbak közé. Jövőre ismét ellenünk.

És ismét Szlovénia ellen. A szlovénok számára kizárólag a szép búcsú lehetett a tét Kanada ellen, és sikerült is emlékezetessé tenni a zárást: az első harmadot Jan Urbas duplájával 2–0-ra megnyerte Matjaz Kopitar csapata, amely még a rendes játékidő végén is döntetlenre állt az észak-amerikaiak ellen. A túlórában azonban Steven Stamkos Kanada javára döntött, de Szlovénia cseppet sem szégyenkezhet hétfői teljesítménye miatt.

A 2014-es divízió 1/A-csoport mezőnye: Szlovénia, Ausztria, Magyarország, Japán, Dél-Korea, Ukrajna. A torna rendezőjét a vb utolsó napjaiban jelölik ki, a fő esélyes Szöul.