A világbajnok újra veszített: a finnek legyőzték a szbornaját

2013.05.10. 21:57
Petri Kontiola két góllal és efféle szerelésekkel segítette nyerni Finnországot – a kárvallott Alekszandr Radulov (Fotó: Reuters)
A társházigazda Finnország 3–2-re legyőzte a címvédő Oroszországot a finn-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság pénteki játéknapjának Helsinkiben megrendezett rangadóján, és a H-csoport első helyére ugrott. A fehéroroszok ellen 4–1-re nyerő Kanada szintén a csoportja élére állt. Csehország hozta a papírforma győzelmet Szlovénia ellen, míg Ausztria meglepetésre felülmúlta Szlovákiát.

H-CSOPORT
FINNORSZÁG–OROSZORSZÁG 3–2

Oroszország csoportelsőként, de a franciáktól elszenvedett vereség sokkoló élményével terhelve korcsolyázott a jégre a házigazda ellen. Kiegyenlített első harmadot vívtak a felek, de a kiegyensúlyozottság csak a játékot jellemezte, az eredményt nem: Petri Kontiola közeli lövésével a finnek már a 4. percben megszerezték a vezetést (1–0). Két finn és egy orosz emberelőny maradt kihasználatlanul ebben a periódusban.

A második harmadban – egy finn kapufát átvészelve – a szbornaja került emberelőnybe, és egy kipattanóból Alekszandr Radulov beütötte az egyenlítő gólt (1–1). Nem egészen négy perc elteltével Sami Lepisto kapu felé tartó korongjába a berobbanó Kontiola kiváló érzékkel tette bele az ütőjét, és megint vezettek a finnek (2–1). A házigazda túlélt egy emberhátrányt, majd ennek örömére Juhamatti Aaltonen – emberelőnyből, remek kapáslövéssel – kétgólosra növelte az előnyt (3–1).

A záró harmadban az oroszok mindent megtettek, hogy fordítsanak (a lövések aránya 21:3 volt ebben a húsz percben), de Ilja Kovalcsuk révén csak szépíteniük sikerült egy négy a négy elleni szituációból. A bunyóba torkolló meccset 3–2-re megnyerő Finnország a H-csoport első helyére ugrott.

AUSZTRIA–SZLOVÁKIA 2–1 – SZÉTLÖVÉS UTÁN
A szlovákok Tomás Surovy révén megszerezték a vezetést az első harmad derekán, csakhogy az osztrákok nagy öregje, a 36 esztendős Gerhard Unterluggauer a második harmadban – amelyben a lövések aránya 23:9 volt a szlovákok javára – egyenlített. A rendes játékidő utolsó percére Miroslav Satan kiállítása miatt az osztrákok emberelőnybe kerültek, de az időkérés során nem sikerült megtalálni a győztes gólhoz szükséges taktikát. Nem hozott gólt a hosszabbítás sem, így a szétlövés döntött: az osztrák kapus, Bernhard Starkbaum mindhárom szlovák lövést védte, Thomas Vanek betalált – nem kis meglepetésre Ausztria győzött.

S-CSOPORT
KANADA–FEHÉROROSZORSZÁG 4–1

Ryan O'Reilly az első harmad derekán juttatta előnyhöz a kanadaiakat, majd még ugyanebben a játékrészben Andrew Ladd is betalált, ő már emberelőnyből. S ebben egyértelműen jobbak voltak a tengerentúliak: a folytatásban Steven Stamkos és Claude Giroud is kihasznált egy-egy létszámfölényes helyzetet, míg a fehéroroszok mind a négy fórjukat elpuskázták. Igaz, szépíteniük így is sikerült Alekszej Jefimenko révén, ami a kapura lövési mutatót tekintve (37:10 Kanadának) nem kis fegyvertény.

CSEHORSZÁG–SZLOVÉNIA 4–2
A tornán már két vereséget elkönyvelő csehek Petr Koukal emberhátrányból ütött góljával a 6. percben megszerezték a vezetést, ám mire eltelt újabb hat perc, már a bennmaradásért küzdő Szlovénia állt jobban. Jirí Hudler emberfórból egyenlített az első játékrész végjátékában, majd a gólok nélkül lepergő második húsz percet követően a csehek eldöntötték a meccset: Zbynek Michálek és Jirí Novotny egyaránt emberelőnyből talált be az utolsó periódusban.