A szlovákok nem visznek magukkal pontot

2011.05.03. 22:37
Botos orosz-szlovák néptánc, előadja: Dmitrij Kalinyin és Richard Zedník (Fotók: Reuters)
Oroszország 4–3-ra nyert a házigazda szlovák válogatott ellen az A-csoportos jégkorong-világbajnokság A-csoportjának záró fordulójában. A középdöntőbe mindkét csapat bejutott, ám a szlovákok – akik az előző meccsükön a németektől is kikaptak – pont nélkül kezdik majd az ottani küzdelmeket. A B-csoportban a franciák hosszabbításban 2–1-re legyőzték a fehéroroszokat, akik így a kiesés elkerüléséért szállnak majd harcba ezt követően.

OROSZORSZÁG–SZLOVÁKIA

Bár mindkét csapat kikapott a németektől, az már a mérkőzés előtt biztossá vált, hogy továbbjutnak a csoportból – Szlovéniának kell majd küzdenie a kiesés elkerüléséért.

Másfél perc sem telt el, amikor már két gólt is láthatott a pozsonyi Orange Arena közönsége, méghozzá nem is akármilyeneket.

Először Alekszandr Radulov lőtte ki a jobb felsőt, majd Miroslav Satan közelről ütötte a levegőben lévő korongot Jevgenyij Nabokov kapujába.

Ezután a szlovákok próbálkoztak többször lövéssel, ám a 19. percben ismét az oroszok kerültek előnybe, miután a hátvéd Ilja Nikulin távoli bombájába Jaroslav Halák csak beleérni tudott.

A második harmad elején óriási lehetőség adódott Oroszország előtt előnye növelésére, ugyanis Lubos Barteckót két plusz két percre kiállították, ráadásul Marián Hossát is kiküldték, így negyven másodpercen keresztül kettős emberhátrányban játszottak a hazaiak. Kibírták azonban a nyomást, hogy aztán két perc alatt fordítsanak. Előbb Marián Gáborík lőtt gólt nagyon szép egyéni akció végén, majd Ladislav Nagy takarásból leadott lövése talált utat az orosz kapuba, amelyben ezután Konsztantyin Barulin váltotta Nabokovot.

A szlovákok mégsem térhettek előnnyel a második szünetre, mivel Nikulin keze másodszor is elsült, ezúttal emberfórban.

Ez pedig csak az újabb fordulat első „mozzanata" volt, mivel az utolsó harmad elején már ismét az oroszok szerezték meg a vezetést, miután Alekszej Morozov a kapunak háttal állva fonákkal volt eredményes.

Ezt követően rövid időn belül három oroszt is kiszórtak két percre, de Szlovákia nem tudott élni az ebből adódó lehetőséggel. Csakúgy, mint a hátralévő tíz percben, így a házigazda elszenvedte második vereségét is, azaz nem visz magával pontot a középdöntőbe – amelyet a németek hat, az oroszok három ponttal kezdenek.

FRANCIAORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG

A franciák így örültek a bennmaradásuknak

A fehéroroszok megszerezték első pontjukat, ám így is a B-csoport utolsó helyén végeztek. Ennek elkerülése érdekében győzniük kellett volna, a két válogatott egymás elleni múltját tekintve pedig ebben joggal reménykedhettek, hiszen világversenyen eddig háromból háromszor megverték a franciákat. Most azonban fordult a kocka.

A harmadik harmadban büntetőt hibázó fehéroroszok már annak is örülhettek, hogy egyáltalán hosszabbításra tudták menteni a mérkőzést, ugyanis az 56. percben lőtték egyenlítő góljukat.

A túlóra mindössze 46 másodpercig tartott, ekkor Kevin Hecquefeuille lőtte tovább Franciaországot a középdöntőbe.

SZLOVÁKIA 2011, JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG,
CSOPORTKÖR, 3. (UTOLSÓ) FORDULÓ
A-CSOPORT
Oroszország–Szlovákia 4–3 (2–1, 1–2, 1–0)
Gólszerző: 0:58 Radulov (1–0), 1:28 Satan (1–1), 18:04 Nikulin (2–1), 30:06 Gáborík (2–2), 32:01 Nagy (2–3), 38:10 Nikulin (ee. 3–3), 43:38 Morozov (4–3)
Szlovénia–Németország 2–3 (1–0, 1–1, 0–1, 0–0, 0–1) – szétlövés után
Gólszerző: 4:09 Jeglic (1–0), 28:33 Ticar (2–0), 35:19 Wolf (ee. – 2–1), 45:32 Schutz (2–2), 65:00 Hordler (győztes gól, 2–3)
B-CSOPORT
Franciaország–Fehéroroszország 2–1 (1–0, 0–0, 0–1, 1–0) – hosszabbításban
Gólszerzők: 12:35 Treille (ee. 1–0), 55:32 Gyemagin (1–1), 60:46 Hecquefeuille (2–1)
Kanada–Svájc 4–3 (0–1, 2–0, 1–2, 1–0) – hosszabbításban
Gólszerzők: 12:29 Diaz (0–1), 31:57 Eberle (1–1), 36:51 Tavares (2–1), 48:08 De Bois (2–2), 56:46 Stewart (3–2), 58:38 Ambuhl (3–3), 64:14 Pietrangelo (4–3)

4. Fehéroroszország 3 1 2 3–10 1

A négy négyes csoportból az első három jut a középdöntőbe, ahová magukkal viszik egymás ellen szerzett pontjaikat. A középdöntő két hatos csoportjából az első két-két helyezett jut az elődöntőbe, majd a győztesek a döntőben, a vesztesek a bronzmérkőzésen játszanak. A csoportkör utolsó helyezettjei az alsóházi rájátszásban körmérkőzéssel döntenek az utolsó két, kieső helyről.