Vb 2014: Svájc kijutott, Izland őrzi a második helyet

2013.10.11. 22:44
A svájci drukker öröme érthető: hazája válogatottja kijutott a brazíliai világbajnokságra (Fotó: Reuters)
A világbajnoki selejtezősorozat E-csoportjában a svájci labdarúgó-válogatott idegenben 2–1-es győzelmet aratott Albánia ellen, így biztos helye lett a jövő évi, brazíliai vb-n. Izland két góllal legyőzte Ciprust, míg a szlovénok Milivoje Novakovic mesterhármasának köszönhetően simán legyőzték a norvégokat, így a szigetországiak megőrizték második helyüket az utolsó forduló előtt.

ALBÁNIA–SVÁJC

A svájci válogatottnak akár már a döntetlen is elég lett volna a világbajnoki kvalifikációhoz, Ottmar Hitzfeld tanítványai azonban nem bízták a véletlenre. És igazuk lett, mert az egy pont (még) nem lett volna elég a kijutáshoz.

A Tiranában rendezett mérkőzésen a vendégek a 48. percben szerezték meg a vezetést, miután Xhaka – a svájciak szempontjából – olyan szerencsésen törte el a labdát, hogy az éppen jó lett a tizenhatoson belül ólálkodó Xherdan Shaqirinek, aki átvette a labdát, majd higgadtan a bal alsó sarokba passzolt. Az albán védők lest reklamáltak, de nem volt igazuk, mert Mavraj csúnyán beragadt. 0–1

A mindent eldöntő második gólra ugyanakkor sokáig kellett várni, mert a hazaiak „kemény diónak” bizonyultak, nem volt egyszerű feladat feltörni a védelmüket. A 78. percben végül sikerült: a rögzített játékhelyzetet követő kavarodás után Michael Lang kotorta a labdát a jobb alsóba estében. 0–2

A 88. percben az albánok Hamdi Salihi higgadt tizenegyesével még szépítettek (1–2), de ez már csak a szépségtapaszra volt elég – a svájciaknak pedig a világbajnoki részvételhez. Gökhan Inlerék sorozatban harmadszor jutottak ki a világbajnokságra, 2010-ben a csoportkörben búcsúztak, míg 2006-ban a nyolcaddöntőig meneteltek.

SZLOVÉNIA–NORVÉGIA

A találkozó izgalmas lehetett volna, ha nem lép pályára az Omija Ardija támadója, Milivoje Novakovic. A 34 esztendős, korábban az 1. FC Kölnben is futballozó csatár negyedóra elteltével már két gólnál járt, majd a második félidő elején a harmadik találattal megkoronázta teljesítményét, így válogatottja nagyon magabiztos győzelmet aratott a szebb napokat is látott norvég nemzeti csapat ellen, amely elveszítette minden esélyét arra, hogy kijusson a világbajnokságra.

IZLAND–CIPRUS

A meccs a 60. percig volt izgalmas, ekkor azonban magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak a szigetországiak. Egy óra elteltével Kolbeinn Sigthórsson juttatta előnyhöz a hazaiakat, míg a 76. percben Gylfi Sigurdsson döntötte el a három pont sorsát.

A pénteki játéknap után a következőképpen fest az E-csoport: Svájc 21 pontos, biztos vb-résztvevő, Izland 16 ponttal a második, Szlovénia 15-tel a harmadik, míg Norvégia és Albánia „elszállt”.

Kedden Norvégia–Izland és Svájc–Szlovénia meccseket rendeznek, a Ciprus–Albánia mérkőzésnek valódi tétje már nem lesz.