James Rodríguez elintézte Uruguayt, Kolumbia a nyolcban

2014.06.28. 21:57
James Rodríguez (középen) méltó ünneplésben részesült, túlélte (Fotó: Reuters)
James Rodríguez duplájával Kolumbia 2–0-ra legyőzte Uruguayt, és – története során először – bejutott a negyeddöntőbe.

VB 2014
NYOLCADDÖNTŐ

KOLUMBIA–URUGUAY 2–0 (1–0)
Rio de Janeiro,
Maracana, 73 804 néző. Vezette: Kuipers (holland)
KOLUMBIA:
Ospina – Zúniga, Zapata, Yepes, Armero – Aguilar, C. Sánchez – Cuadrado (Guarín, 81.), J. Rodríguez (A. Ramos, 85.), T. Gutiérrez (A. Mejía, 68.) – Jackson Martínez. Szövetségi kapitány: José Pékerman
URUGUAY: Muslera – Cáceres, Giménez, Godin, Á. Pereira (Ramirez, 53.) – M. Pereira, Á. González (Á. Hernández, 67.), Arévalo Ríos, C. Rodríguez – Cavani, Forlán (Stuani, 53.). Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Gólszerző: J. Rodríguez (28., 50.)

A mérkőzés első húsz perce főként a kolumbiai támadók és az uruguayi védők közötti csatározással telt el, egy szabadrúgásnál és több beadásnál Fernando Muslera kapusnak is közbe kellett avatkoznia, de igazi gólveszély egyelőre nem ugrasztotta talpra a Maracaná közönségét.

KOLUMBIAI VEZETÉS PARÁDÉS JAMES RODRÍGUEZ-GÓLLAL

Aztán jött a 28. perc, és a jelentős labdabirtoklási fölényben lévő kolumbiaiak szenzációs gólja: Abel Aguilar fejjel James Rodríguezhez játszott, aki mellel átvette a labdát, majd mielőtt leesett volna, 22 méterről ballal úgy ágyúzott a hálóba, hogy a laszti Muslera kezét is érintve a lécről vágódott a gólvonal mögé. 1–0

A gól azt jelenti, hogy Rodríguez továbbra is állja a versenyt a dél-amerikai futball egyik legendájával, Teófilo Cubillasszal: a perui mindeddig az egyetlen 22 év alatt futballista volt, aki az első négy világbajnoki mérkőzésén a kapuba talált.

Változott a forgatókönyv, az addig defenzívába szoruló „uruk" próbálták erőltetni a támadásokat, az eredményt egyelőre Edinson Cavani alig a kapu fölé szálló szabadrúgása, valamint Álvaro González lövése jelentette, utóbbinál David Ospina védett vetődve.

A SZÜNET UTÁN GYORSAN JÖTT A MÁSODIK

Uruguayi rohammal és egy eredménytelen szöglettel indult a második játékrész, de mielőtt vérszemet kaphattak volna a kék mezesek, Kolumbia beverte a másodikat.

Az 50. percben egy mindkét szélen megfuttatott, nagyszerű kolumbiai akció végén Juan Cuadrado a hosszú oldalról visszafejelte a labdát, és az őrizetlen James Rodríguez öt méterről jobbal egyből a hálóba lőtt. 2–0

Óscar Tabárez legénységét padlóra küldte a második gól, de a sokk csak rövid ideig tartott. Az uruguayiak próbálták kapujához szegezni Kolumbiát, hiába azonban a frissítő cserék, az eltiltott Luis Suárezt nem sikerült pótolni. Jobb híján Cristian Rodríguez távoli lövése jelentett veszélyt, Ospina nagy vetődéssel kiütötte a labdát.

OSPINA MINDENT VÉDETT, A SZÉPÍTÉS SEM SIKERÜLT

Ahogy fogyott az egyenlítésre rendelkezésre álló idő, úgy váltak egyre feszültebbé az uruguayiak – jól jelezték ezt a keményedő belépők vagy éppen a kispadon ülő Diego Lugano reklamálásért kapott sárga lapja.

Tíz perccel a vége előtt aztán Maxi Pereira kis híján szépített, a szerencsésen elé perdülő labdát hat méterről kanalazta kapura, a szöget jól záró Ospina ezúttal is védett. Mint ahogy Cavani 85. percbeli lapos lövése után is kipiszkálta a labdát a jobb alsóból – ez volt az utolsó szépítési lehetőség.

Uruguay idei vb-szereplése befejeződött, a négy fellépés után is százszázalékos, szombaton teljesen megérdemelt győzelmet arató Kolumbia a házigazda brazilok ellen folytatja a negyeddöntőben, amelyben korábban még sohasem járt. James Rodríguez öt góllal, egyelőre a torna legeredményesebb gólvágójaként készülhet az összecsapásra.

A KERETEK

Kolumbia
Kapusok: 1 David Ospina (Nice – francia), 22 Faryd Mondragón (Deportivo Cali), 12 Camilo Vargas (Independiente Santa Fe)
Védők: 18 Camilo Zúniga (Napoli – olasz), 7 Pablo Armero (West Ham – angol), 2 Cristián Zapata (Milan – olasz), 3 Mario Yepes (Atalanta – olasz), 23 Carlos Valdés (San Lorenzo – argentin), 4 Santiago Arias (PSV – holland), 16 Éder Álvarez Balanta (River Plate – argentin)
Középpályások: 5 Carlos Carbonero (River Plate – argentin), 10 James Rodríguez (Monaco – francia), 8 Abel Aguilar (Toulouse – francia), 6 Carlos Sánchez (Elche – spanyol), 13 Fredy Guarín (Internazionale – olasz), 20 Juan Fernando Quintero (Porto – portugál), 15 Alexander Mejía (Atlético Nacional), 14 Víctor Ibarbo (Cagliari – olasz), 11 Juan Guillermo Cuadrado (Fiorentina – olasz)
Csatárok: 21 Jackson Martínez (Porto – portugál), 9 Teófilo Gutiérrez (River Plate – argentin), 17 Carlos Bacca (Sevilla – spanyol), 19 Adrián Ramos (Borussia Dortmund – német)
Szövetségi kapitány: José Pékerman (argentin)

Uruguay
Kapusok: 1 Fernando Muslera (Galatasaray – török), 23 Martín Silva (Vasco da Gama – brazil), 12 Rodrigo Munoz (Libertad – paraguayi)
Védők: 2 Diego Lugano (West Bromwich Albion – angol), 3 Diego Godín (Atlético Madrid – spanyol), 13 José María Giménez (Atlético Madrid – spanyol), 22 Martín Cáceres (Juventus – olasz), 16 Maxi Pereira (Benfica – portugál), 4 Jorge Fucile (Porto – portugál), 19 Sebastián Coates (Nacional)
Középpályások: 17 Egidio Arévalo (Monarcas Morelia – mexikói), 5 Walter Gargano (Parma – olasz), 15 Diego Pérez (Bologna – olasz), 20 Álvaro González (Lazio – olasz), 6 Álvaro Pereira (Sao Paulo – brazil), 7 Cristian Rodríguez (Atlético Madrid – spanyol), 18 Gastón Ramírez (Southampton – angol), 14 Nicolás Lodeiro (Botafogo – brazil)
Támadók: 21 Edinson Cavani (PSG – francia), 10 Diego Forlán (Cerezo Oszaka – japán), 11 Christian Stuani (Espanyol – spanyol), 8 Abel Hernández (Palermo – olasz)
Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Eltiltás miatt távozott: 9 Luis Suárez (Liverpool – angol)