Vb 2014: Ghána „túlélte” Egyiptomot, és kijutott a vb-re

2013.11.19. 19:00
A hazai 6–1-es siker után Ghána labdarúgó-válogatottjának már csak jól kellett sáfárkodnia bőséges előnyével, hogy kijusson a 2014-es, brazíliai világbajnokságra. Ez sikerült is, Egyiptom–Ghána 2–1, így újabb fekete-afrikai résztvevővel bővült a vb mezőnye – Ghána 7–3-as összesítéssel kvalifikálta magát a tornára.

Ghána tulajdonképpen már az első meccsen döntött, Egyiptomban csak „túlélt” – és kijutott Brazíliába (Fotó: Reuters)

Az első mérkőzés után reménytelen helyzetbe kerülő egyiptomiak igyekeztek menteni a menthetőt, de hiába rohamoztak, Bob Bradley szövetségi kapitány és legénysége alighanem pontosan tudta, mennyi esélye van ledolgoznia az ötgólos hátrányt... Az első félidőben egyet sikerült faragni a különbségből Amr Zaki fejesével, a második elején Mohamed Abutrika rontott jó helyzetben, majd a 75. percben egy kavarodás után Daniel Opare a gólvonalról tisztázott, megmentve Ghánát a második góltól.

Gedo a 84. percben megszerezte ugyan a második egyiptomi találatot, de Kevin-Prince Boateng ezt öt perccel később „lekontrázta", így Ghána végül 2–1-es vereséggel és 7–3-as összesítéssel kvalifikálta magát a brazíliai vb-re.

A ghánai válogatott eddig kétszer szerepelt világbajnokságon, és mindkétszer eljutott a kieséses szakaszig: 2006-ban a nyolcaddöntőben Brazília állította meg, 2010-ben pedig a negyeddöntőben Uruguay, holott az afrikai csapat itt csak egy tizenegyesnyire volt a négy közé jutástól. Asamoah Gyan akkor a 120. percben rontott büntetőt Luís Suárez kezezése után – Ghána az első afrikai elődöntős lehetett volna a világbajnokságok történetében, ha belövi. Most Afrika egyik (ha nem a) legerősebb válogatottja újra próbát tehet – Egyiptom pedig továbbra is vár a vb-kvalifikációra, amely 1990 óta nem jön össze a „fáraóknak".

Az Algéria–Burkina Faso mérkőzésnek az volt a tétje, hogy „szégyenben marad-e” Észak-Afrika: amióta egynél több afrikai kvalifikál a világbajnokságra, mindig volt a régióból válogatott a tornán. Most – Egyiptom és Tunézia bukása után – Algériáé volt az utolsó esély, de Burkina Faso kivédekezte az első félidőt.

A másodikat aztán góllal kezdte a hazai csapat: egy felívelt szabadrúgást követően hatalmas kavarodás alakult ki a kapu előtt, és Madzsid Bugerra átpréselte a labdát a gólvonalon – ezzel a szépnek nem nevezhető, de a házigazdáknak mindennél szebb találattal Algéria ki is vívta a kijutást a világbajnokságra! A 94. percben Burkina Faso egy szöglet után kapufáig még eljutott, de ez kevés volt. Algéria negyedik világbajnoki szereplésére készülhet 1982, 1986 és 2010 után – eddig mindig a csoportkör jelentette a végállomást a fehér-zöldeknek.

Egypt 2-1 Ghana (All Goals) ourmatch.net 15.10by ourmatch

VB 2014
AFRIKAI 3. FORDULÓ, VISSZAVÁGÓ
Egyiptom–Ghána 2–1
(Zaki 24., Gedo 84., ill. K.-P. Boateng 89.)
Ghána 7–3-as összesítéssel jutott ki a világbajnokságra

Algéria–Burkina Faso 1–0 (M. Bugerra 49.)
Algéria 3–3-as összesítéssel, idegenben lőtt gólokkal jutott ki a világbajnokságra.